אתגר ראשי הערים של בלומברג מגיעה לדרום אמריקה- סאו פאולו היא הזוכה הגדולה

 

%d7%91%d7%9c%d7%95%d7%9e%d7%91%d7%a8%d7%92

מדי שנה, התחרות שמציבה קרן הפילנטרופיה בלומברג, מזמינה מאות ערים באזור חדש להגדיר בעיה מהותית ולפתח לה רעיונות חדשים ונועזים לפתרונה. הערים מגישות הצעה ראשונית עם הרעיון הטוב ביותר שלהן לשיפור הממשל והשפעה משמעותית על חיי התושבים. בשלב השני, הערים שנבחרו לשלב הגמר זוכות בהדרכה ותמיכה של מומחים כדי לשפר ולחזק את הצעותיהן. הערים שעלו לשלב הגמר מתחרות על זכיה במיליוני דולרים כדי לממש את הרעיונות ולהצטרף לרשת חדשנות בינלאומית של תמיכה והשראה.

השנה, אתגר ראשי הערים הגיע לאמריקה הלטינית והקריביים. יותר מ-900 ערים מהאזור הוזמנו להשתתף, ו-290 מהן, מ-19 מדינות, הגישו הצעות. ביוני 2016, 20 ערים נבחרו לשלב הגמר, וביולי הן השתתפו ב"מחנה הרעיונות" של קרן בלומברג, בבוגוטה, קולומביה. הצעות הסופיות הוגשו בספטמבר.

סאו פאולו זכתה בפרס הגדול, והערים בוגוטה (קולומביה), מדאין (קולומביה), גוודלחארה (מקסיקו) וסנטיאגו (צ'ילה) זכו אף הן בפרסים עבור הצעותיהן.

סאו פאולו – חקלאות מקומית וצמצום התפשטות העיר.

הבעיה – למרות ש-70% מהתצרוכת בברזיל מגיעה מחקלאות משפחתית, חקלאים מקומיים בשולי סאו פאולו מתקשים לשווק את גידוליהם ולהתקיים בכבוד. חקלאים מיואשים הופכים לפגיעים מול התפשטות העיר ומוכרים את אדמתם לטובת מימזי נדל"ן. בנוסף לצמצום הייצור, תהליכים אלה מזרזים בעיות סביבתיות המשפיעות על אספקת המים.

סאו פאולו

סאו פאולו

הרעיון – סאו פאולו תחזק את שרשרת החקלאות המקומית, תקדם שימוש בר קיימא באדמה והזדמנויות תעסוקה על ידי הקמת פלטפורמה דיגיטלית מהחקלאי לצרכן. הפלטפורמה תקשר בין חקלאים מקומיים בשולי העיר לבין מסעדות, שווקים ומוסדות הדורשים תוצרת מקומית. מהלך זה יאפשר פיתוח מכיל בשולי העיר, ועם הזמן, ייצר ערך לקרקע דרך שימוש בר קיימא וכן הגנה על מקורות המים.

מדאין – הלוואות שכונתיות ומלחמה בפשע המאורגן

הבעיה – כמעט 400,000 איש החיים בעוני אינם יכולים להיכנס למערכת הבנקאות הפורמלית, במקום זאת הם נוטלים הלוואות מגופים לא חוקיים התומכים בפשיעה מאורגנת. הלוואות לא חוקיות אלה משפיעות על יותר מ-36% מהאוכלוסייה, והן נלקחות לטובת השקעה בעסקים קטנים, לכסות מקרי חירום רפואיים, וצרכים יומיומיים. נוטלי ההלואות נקלעים למעגל עוני בלתי אפשרי, עם ריביות המזנקות עד 700%. מערכת מושחתת זו משתמשת באלימות ואיומים כטקטיקה, ומכוונת לפגיעים ביותר.

מדאין

מדאין

הרעיון – העיר תתמודד עם בעיות אלה באמצעות Bancuadra, "הבנק הקטן בעולם". זוהי רשת של שכנים שיאגדו יחד את אמצעיהם הכלכליים. הבנק יעניק אשראי, הלוואות, ומשרות ללא תהליכים מסובכים להצטרפות. שכנים יוכלו למשוך כסך ממקומות מרכזיים בשכונה שלהם, כמו עסקים מקומיים.

גוודלחארה – לחימה בשחיתות נדלנ"ית

הבעיה – הדרישות הנוכחיות עבור פרויקטי בנייה בגוודלאחרה הם ארוכים, מסובכים, ודורשים הרבה ניירת. המורכבות וחוסר השקיפות מאפשרים שחיתות והעדפה לטובת השפעה על החלטות, מה שמוביל לגידול בלתי מאורגן של העיר.

גוודלחארה

גוודלחארה

הרעיון – העיר תתמודד עם השחיתות על ידי הקמת פלטפורמה עבור אישורים לפרויקטי בנייה שתפרסם שמות עסקים, תכניות, רשיונות ותשלומים. יחד עם יותר שקיפות ותהליכים מהירים יותר, הפלטפורמה תשמש כמנגנון גיבוי ובדיקה לתכנית הפיתוח של העיר 2042 על פי התכניות.

בוגוטה – דרך בטוחה לבית הספר

הבעיה – בבוגוטה, מיליון וחצי ילדים מתמודדים עם נסיעות ארוכות וקשות לבתי הספר ומהם, לעיתים קרובות בכלי רכב בלתי הולמים. הזמן המבוזבז בנסיעה אינו תורם דבר להעשרת הילדים, והופך את העיר למקום לא מתאים לילדים. אפילו אלה המגיעים לבית ספר באמצעות רכיבת על אופניים או ברגל, רמות האגרסיה ברחובות והמרחקים הגדולים מונעים חווית ניידות נעימה.

בוגוטה

בוגוטה

הרעיון – העיר תיצור פעמיים ביום "שעת ילדים", שתשתמש בפתרונות תחבורה כמו נתיבים עבור הסעות בית ספר בלבד, מדרכות חדשות, ותכניות שיתוף אופניים כדי לקצר את הנסיעה לבית הספר וממנו ולשפר את חווית הניידות. כדי לעודד השתתפות של הקהילות, העיר תשתמש בכלים טכנולוגיים כדי שההשתתפות תהיה משחקית יותר בעזרת עידוד ופרסים להשתתפות תושבים.

סנטיאגו – צמצום השמנת ילדים

הבעיה – להשמנת יתר יש השפעה עצומה על הבריאות ואיכות החיים, ו-64% מהילדים מעל גיל 15 הינם או בעלי משקל עודף או שמנים מאד. השמנת יתר מגבירה את הסכנה למחלות כרוניות, מצמצמת את היכולת לפעילות פיזית, וקשורה לכאבים כרוניים ומוגבלות. אימהות בעלות משקל יתר הן בעלות סיכוי גבוה יותר שילדהן יהיו גם בעלי משקל יתר, -80% מהילדים השמנים יהפכו למבוגרים שמנים. קבוצות אוכלוסייה חלשות יותר נוטות יותר להשמנת יתר.

סנטיאגו

סנטיאגו

הרעיון – תחרות הוכחה כבר ככזו היכולה לעודד שינוי התנהגותי בקרב צעירים, וסנטיאגו היא אחת הערים הראשונות לאמץ תחרות לטובת שיפור הבריאות הציבורית. העיר תיצור את Juntos Santiago, תחרות בה קבוצות שכונתיות יפעלו יחד להלחם בהשמנת הילדים, ויזכו בנקודות אותן יוכלו להמיר במימון עבור שיפור תשתיות, כמו פארקים חדשים או מגרשי משחקים.

מאמרים קשורים:

קרן בלומברג מגיעה לישראל עם מענקי חדשנות לירושלים ותל אביב

ברצלונה זוכה בתחרות של קרן בלומברג

קרן בלומברג מכריזה על תחרות לערים שיפתרו בעיות מהותיות

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s