אקספו עיר חכמה ברצלונה 2016 – שנת המהפך!

מירב מורן, איל צאום

בקרב רבים מאלה שעוקבים אחר התפתחות רעיון העיר החכמה, ובין רבים מאלה שמבקרים מדי שנה באקספו זה ובאחרים, הצטברו בשנים האחרונות מידה רבה של תיסכול ואכזבה מהתחום, שנדמה שעצר את התפתחותו, מתקשה להגדיר את עצמו, ומתקשה להוציא פרויקטים משמעותיים לפועל. נראה כי מדי שנה מוצגים שוב ושוב אותם רעיונות, אותן טכנולוגיות ואותם פתרונות ללא חידושים משמעותיים, ובכל זאת, ניתן לסמן את האקספו השנה כנקודת תפנית מכוננת.

כנסים בתחום העיר החכמה מתקיימים בכל העולם, מקיוטו ועד ברלין, מקזבלנקה ועד וושינגטון, אולם אקספו הערים החכמות בברצלונה, שהתקיים בשבוע שעבר בפעם ה-6, ממשיך להיות ההתכנסות הגדולה והחשובה בעולם של כל מי שעוסק ומתעניין בתחום. שרים, שגרירים, ראשי ערים, מנכ"לי עיריות ורשויות מקומיות, חברות טכנולוגיה, יזמים, חוקרים, יועצים ומתעניינים מכל העולם, התאספו שוב כדי לבחון רעיונות חדשים, מוצרים, ופתרונות לאתגרים העומדים בפני הערים במאה ה-21.

רעיון העיר החכמה שווק באופן אגרסיבי, לאורך השנים, על ידי חברות הטכנולוגיה. חברות אלה הבטיחו לנו כי אם רק נהפוך את ערינו לטכנולוגיות יותר, נאסוף וננתח מידע על כל דבר בעיר, ונהפוך כל שירות לדיגיטלי – הרי שעתיד וורוד, חסכוני ויעיל צפוי לנו, והאתגרים העצומים בפניהם עומדות ערים בכל העולם, יפתרו.

הקישור החזק כל כך, והבלתי ניתן לעירעור בין רעיון העיר החכמה לבין הטכנולוגיה, התברר בשנים האחרונות כמעמסה ונטל על התפתחות הרעיון, והטכנולגיה, או הצורך להוכיח את הקשר בין עיר חכמה ובין שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, עיכבו למעשה את התפתחות הרעיון והתגבשותו. עיריות נדחפו לאמץ טכנולוגיות מיותרות, רק כדי להוכיח כי הן "חכמות" או טכנולוגיות, מבלי להבין את המשמעויות, התועלות או הצרכים האמיתיים שיש לעיר ולתושביה.

אולם לא עוד. האקספו השנה התקיים תחת הכותרת – Cities for Citizens, כותרת שמתארת היטב שינוי שעובר על רעיון העיר החכמה כבר מספר שנים, ועיקרו מעבר מהתרכזות בטכנולוגיה לעבר התרכזות בתושבי הערים. הטכנולוגיה מקבלת את מקומה האמיתי והראוי, כמאפשרת, מסייעת, כתשתית, לטובת שיפור חיי התושבים בערים, ואלה עוברים למרכז, במקום הטכנולוגיה. באקספו השנה ניתן היה לראות בבירור צימצום בנוכחות חברות הטכנולוגיה הגדולות, שחלקן העבירו את מרכז פעילותן לכנס מקביל שעסק בטכנולוגיה בלבד.

הביתן של רמת גן, אקספו ערים חכמות ברצלונה 2016

הביתן של רמת גן, אקספו ערים חכמות ברצלונה 2016

את שורשי השינוי בתפיסת רעיון העיר החכמה ניתן לזהות כבר בזכייה לפני שנתיים של תל אביב בפרס פרויקט בתחום העיר החכמה, עבור פיתוח דיגיטל, שירות מבוסס טכנולוגיה אמנם, אבל שעיקרו הוא שיפור השירות לתושב ושיפור הקשר עם התושב. מי שהשכיל להבין כי התושב הוא העיקר, ולא הטכנולוגיה, הבין את רעיון העיר החכמה, ולא הלך שבי אחר הבטחות של חברות טכנולוגיה.

אם תל אביב הייתה ממסמנות תחילת המגמה של ההתרכזות בתושב, השנה, רמת גן היתה הכוכבת הישראלית בתערוכה. ביתן עיריית רמת גן הציג פרויקט עירוני שמטרתו ייעול ושיפור ניהול מערכת החינוך בעיר, פרויקט שצמח "מהשטח", שידע לנצל את הטכנולוגיה במינון, כדי לתת כלים טובים יותר לעירייה, לחסוך במשאבים ולהביא מערכת חינוך טובה יותר לתושבי העיר.

העיר החכמה והעיר החכמולוגית

התפתחות זו של רעיון העיר החכמה, שניתן היה לזהות בקלות כבר לפני מספר שנים, בולט במיוחד על רקע המכרזים שפרסמו עיריות בישראל לתכניות אסטרטגיות לעיר חכמה, ובהן באר שבע, אשדוד, ראשון לציון ואחרות. בכולן, מוביל תחום העיר החכמה בעירייה הוא המנמ"ר, ודרישות המכרז מכוונים לרעיונות עיר חכמה שהיו עדכניים לפני 6 שנים ויותר, ועיקרן פרויקטים טכנולוגיים ספורדיים, מנותקים מהתושבים, שהרעיון הבסיסי של עיר חכמה – ניהול הוליסטי, רב מימדי וחוצה אגפים בעירייה לא קיים בהם. תהליכים אלה שכבר יצאו לדרך לא יובילו את הערים להיות ערים חכמות, אלא ערים חכמולוגיות, כלומר כאלה שמציגות שימוש מוגבל בטכנולוגיה שנחיצותה מוטלת בספק, כאילו היא תהפוך אותן לערים חכמות. ערי ישראל חייבות לבחון מחדש את המטרות והיעדים שלהן, כמו גם את העשייה שלהן בתחום, את עצם הבנת הנושא, למי ניתנת הובלת התחום, ומה עומד במרכז העשייה, לפני שישקעו בפרויקטים, וישקיעו תקציבים, שבמקרה הטוב רק לא יביאו שום תועלת.

ההזדמנות של ישראל

תפנית מפתיעה מגיעה דווקא מכיוון מדינת ישראל. ממשלת ישראל, שלאורך השנים האחרונות לא עשתה כמעט דבר כדי ללמוד את התחום, המגמות וההזדמנויות הטמונות בו, שלחה נציגה לא צפויה לאקספו הערים החכמות.

השרה לשיוויון חברתי, גילה גמליאל, היא זו שמרכזת כיום את פרויקט "ישראל דיגיטלית" שמטרתו הנגשת שירותים שונים וחינוך לפריפריה ולקבוצות אוכלוסיה מוחלשות במטרה לצמצם פערים חברתיים. מכיוון שעיקר עיסוקו של המשרד לשיוויון חברתי הוא התושב/ האזרח, ובעיקר הקבוצות החלשות בו, מתיישר עיסוק זה בנקודת זמן קריטית, עם השינוי שעובר על רעיון העיר החכמה ומתאים לו כמו כפפה. לאחר שנים בהם ניסוי לקדם רעיונות עיר חכמה מכיוון משרד האנרגיה, דווקא המעבר למשרד לשיוויון חברתי מציג הזדמנות לעשייה נכונה יותר, מעודכנת יותר בתחום, לטובת האזרח.

השרה גילה גמליאל בכנס ערים חכמות ברצלונה

השרה גילה גמליאל בכנס ערים חכמות ברצלונה

על גבי במת הכנס הכריזה השרה גמליאל כי ישראל תקדם פרויקטים של עיר חכמה ותכשיר מובילים דיגיטליים שיסייעו לראשי עיריות בפריפריה לממש תכניות עיר חכמה, כדי שאלה לא יצאו לפועל רק בערים החזקות. 15 מיליון ש"ח הוקצו לחמישה אשכולות של ישובים, מכל הסוגים, בצפון ובדרום הארץ, כדי שיוכלו לקדם פרויקטים של עיר חכמה בתחומים לבחירתם.

גם השנה, כמו בשנים קודמות, המשלחת הישראלית היתה המשלחת הזרה הגדולה ביותר. וכללה את השרה גילה גמליאל (אחראית על ישראל דיגיטלית), שגריר ישראל בספרד, הקונסול והנספח המסחרי, יו"ר השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס, 26 ראשי ערים ו-9 סגנים, 11 מנכ"לי ערים, מנמ"רים, גזברי ומהנדסי עיריות, משלחת של מרכז השלטון המקומי, משלחת של החברה למשק וכלכלה, 28 מנכ"לים של תאגידים עירוניים, ונציגים מ-58 ישובים, בהם: אבו סנאן, ערד, ערערה, אריאל, אשדוד, אשקלון, בת ים, בית שאן, בית שמש, הנגב המזרחי, אילת, אלעד, עמנואל, לוד, ג'סר א זרקה, גבעת שמואל, חדרה, חיפה, הרצליה, הוד השרון, חולון, קצרין, כפר קרע, כפר סבא, כפר יאסיף, קריית ארבע, מטה יהודה, מגדל העמק, משגב, מודיעין, אור יהודה, פתח תקוה, רעננה, רמת גן, רמת השרון, ראש העין, שדרות, תמר,רמלה, תל אביב, טורעאן, ירכא, ירוחם ועוד. סה"כ מעל 200 מבקרים מישראל.

אחד הנושאים המתפתחים בתחום העיר החכמה הוא נושא המגדר ושילובו בתחום. פאנל בנושא התקיים בהשתתפות ד"ר עדנה פשר שאמרה כי עיר חכמה אינה רק מאופיינת בטכנולוגיה, אלא גם ברמה גבוהה של שיתוף חברתי, והצגיה דוגמאות לפרויקטים העונים על הצרכים המיוחדיםשל נשים, ובעיקר הביטחון.

אולם הנוכחות הישראלית לא הסתיימה במבקרים שהגיעו רק מישראל, מהביתן של ניו יורק ועד הביתן של אנדורה, אפשר היה למצוא ישראלים בכל מקום, כיזמים, יועצים או אדריכלים, שפועלים בחו"ל בתחומי הטכנולוגיה, פיתוח עירוני ועיר חכמה.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מבין המציגים, בלט איזור המפרץ הפרסי עם נציגות כגון קטאר ודובאי שהציגו עשייה רבה בתחום, שלעיתים נוטה לקיצוניות, כמו השוטר הרובוט מדובאי, וערים חדשות המוקמות מן היסוד, ושנראה שלא למדו את הלקח של מאסדאר.

מדינות סקנדינביה גם כן הציגו נוכחות מרשימה. דנמרק, נורבגיה פינלנד, כולן פועלות באופן נמרץ בתחום, עם התרכזות מיוחדת בתחומי איכות הסביבה ואיכות החיים. מדינות אחרות שנכחו בתערוכה הציגו לרוב ביתנים לפי אותו מודל של מכון הייצוא הישראלי- כלומר, לא ביתן המציג את העשייה או האסטרטגיה של אותה מדינה, כי אם ביתן המאכלס חברות או מיזמים פרטיים מתחום העיר החכמה.

כאמור, חלק ניכר מהסטרטאפים, הרעיונות והפתרונות שהוצגו אינם חדשים. רבים מהם מוצגים בתערוכה שנה אחר שנה, אולם בכל זאת ניתן היה לאתר כמה פרויקטים או רעיונות חדשניים: בביתן ניו יורק הציגה חברת citymart צורת חשיבה חדשה על מכרזים עיררוניים ובחירת יועצים. רעיונות השיתוף התפשטו לתחומי שיתוף שטחי איחסון ושיתוף משרדים. תחום התיירות הביא רעיונות לתיירות מקיימת יותר, לתגמול תיירים על חסכון, ושיפור תיירות לבעלי מוגבלויות. בתחום התחבורה הוצגו רעיונות לאופטימיזציה של משלוחים ותמחור משתנה לפי שעות המשלוח, שיתוף נסיעות במחיר קבוע, נגישות לבעלי מוגבלויות, ויצירת קווי תחבורה על בסיס נתוני ניידות של אנשים. על פרויקטים אלהואחרים יורחב בכתבת המשך שתתפרסם בקרוב בעיתון גלובס.

לסיכום, נראה כי לאחר שנים בהן חברות הטכנולוגיה הצליחו לשלוט בתחום ולהכתיבו, התרחש השנה סוף סוף המהפך המיוחל, הטכנולוגיה חזרה להיות מה שהיא אמורה להיות, והתגבשה ההבנה כי עיר חכמה אינה שווה עיר טכנולוגית.

התקווה היא כי תפישה זו תחלחל אל מקבלי החלטות ומנהיגי ערים, וכי אלו הנתלים בטכנולוגיה לפתרון בעיותיהם, יזכרו מחדש כי התושב הוא המרכז, וכי עיר חכמה, או עיר ירוקה, או עיר איתנה, או כל כותרת אחרת שניתנה או תינתן בעתיד אינן משנות את המטרה – טובת התושב.

מאמרים קשורים: 

מי תהיה העיר החכמה הראשונה בישראל? 

רוצה להיות עיר חכמה? את זה אל תעשי! 

איך לאפשר לתושבים לתרום לעיר ומה זו עיר חכמה? בולוניה  

איך תל אביב זכתה בפרס העיר החכמה והיא בכלל לא ידעה שהיא כזו?

מדריד משיקה את טכנולוגיית העיר החכמה

מודעות פרסומת

One Comment on “אקספו עיר חכמה ברצלונה 2016 – שנת המהפך!”

  1. האם לא היתה כלל נציגות לארגון המועצות האזוריות.
    אם כן, מי היה?
    אם לא – חבל חבל חבל


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s