למה רצינו לארח את האולימפיאדה? ידענו שזה ישנה את ריו

ריו 2016

ריו 2016

לקראת פתיחת המשחקים האולימפיים השבוע בריו דה ז'ניירו, מפרסם ראש עיריית ריו, אדוארדו פאייס מאמר בו הוא מסביר מדוע מלכתחילה רצו להביא את המשחקים לעיר:

"עם הגעת המשחקים האולימפיים, ריו הופכת למרכז תשומת הלב ובירת הספורט של העולם. יש 5 מיליארד אנשים שיצפו במה שקורה בעיר. ההכנו החלו עוד לפני שנפלה ההחלטה לארח את האירוע הגדול בעולם, לפני 7 שנים, ותהליך זה היה מרתון מתמשך שדרש ארגון ומסירות ברמה אולימפית. התגברנו על מכשולים רבים. אירוח ארועי ענק הפכו לשליחות של העיר, ולמרות החרדה האופיינית הקיימת לפני שתחרות מתחילה, השגנו את המטרה – ריו מוכנה לארח את האולימפיאדה.

ריו

ציוד ומתקני ספורט נבחנו והם מוכנים לקבל את האתלטים והאוהדים. מאמצי התכנון איפשרו לנו להשלים את העבודות בזמן ובמחיר סביר. המשחקים יעלו 35% פחות מהתכנית המקורית, הישג נדיר בפרויקטים בסדר גודל כזה.(לשם השוואה, עבור משחקי לונדון 2012 עלות האיצטדיון האולימפי לבדו עלתה יותר מכל 20 מתקני הספורט שיהיו בשימוש בריו 2016). אחת הסיבות שעמדנו בתקציב היתה המחוייבות לחיפוש אחר מקורות פרטיים למימון ולשמור את הכסף הציבורי. יותר מ-80% מהמשאבים עבור האיצטדיונים הגיעו מהסקטור הפרטי.

הנהנים העיקריים מההוצאות הללו אינם האתלטים, פקידים או קהילת הספורט – אלא המקומיים, ובעיקר האוכלוסייה החלשה של ריו. התקציב של המשחקים האולימפיים כולל יוזמות ופרויקטים שיש בהם מעט מאד קשר לתחרויות ספורט. הם עונים על צרכים של העיר, כמו הגדלת קיבולת התחבורה הציבורית, התחדשות עירונית, הרחבת מערכת הביוב, פתרונות לבעיות הצפה. פרויקטים אלה מכונים "מורשת האולימפיאדה" והם הוסיפו 24 מיליארד ריאל, או 65% לעלות המשחקים. עבור כל ריאל שהוצא על מתקנים או איצטדיון, 5 הושקעו במורשת עבור תושבי ריו.

היכולת לשפר את חיי האנשים היו אחד מעמודי התווך של ההצעה של ריו בהתמודדות לאירוח המשחקים. מדריד, שיקגו וטוקיו היו מגובשות יותר ומוכנות מבחינה תשתיתית, אולם המשחקים נועדו לאחד אנשים ולשנות את הערים, ואף אחת מהן לא יכולה היתה להשתנות כמו ריו.

בשבע השנים של ההכנות, השינוי היה משמעותי. החוסר בניידות עבור אלו הצריכים אותה ביותר וחיים הרחק ממרכז העיר טופלה על ידי הרחבת מערכת התחבורה הציבורית. עם הוספת נתיבים חדשים של אוטובוסים מהירים. הרכבת התחתית תחבר את האזור הדרומי והמערבי. ב-2009, ל-18% מהאוכלוסיה היתה נגישות לתחבורה בנפח גדול. מספר זה יגיע ל-63% ב-2017. המשחקים יעניקו לדאודורו, אחת השכונות העניות בעיר, חלופה של תחבורה מהירה ופארק גדול עבור הקהילה המקומית…

אדוארדו פאייס

אדוארדו פאייס

המודל הארגוני שאומץ למשחקי ריו 2016 איפשר לעיר להתמקד במדיניות הציבורית החשובה ביותר, כמו בריאות וחינוך. .. יותר מ-300 בתי ספר נבנו.. יש שיפור בהישגי התלמידים, בעיקר בשכונות החלשות…

אין משמעות הדבר כי כל הבעיות נפתרו. הביטחון הציבורי השתפר בעשור האחרון ויחוזק בזמן המשחקים.. התחבורה תמשיך להתפתח כדי לחבר את כל המקומיים. שיפור הבריאות והחינוך הם אתגר מתמשך. הכלכלה הברזילאית נאבקת, אבל היא תמצא את הנתיב קדימה.

הרוח האולימפית תמשיך להוות השראה ולהניע אותנו להתגבר על אתגרים אלה ואתגרי העתיד. הביאו את המשחקים!"

מאמרים קשורים: המירוץ לשיקום קו החוף לקראת אולימפיאדת ריו | כך משווקים את ברזיל לאולימפיאדה ֻ| חייך, אתה בריו! והיא חוגגתלמה האולימפיאדה צריכה להתקיים כל פעם בעיר אחרת? | מיתוג טוקיו 2020, בייג'ינג 2022 ואיפה לא נהיה ב-2024

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s