מי תהיה העיר החכמה הראשונה בישראל? ותוצאות סקר מילגם לערים חכמות

עיריית אשדוד

עיריית אשדוד

לפני כמעט שנה פרסמתי מאמר תחת הכותרת "מי תהיה העיר החכמה הראשונה בישראל?" שפרט את פעילות הערים בישראל בתחום, ובעיקר את המכרז השאפתני והמורכב שפרסמה עיריית ראשון לציון למתן שירותי ייעוץ לבניית תכנית אב לעיר חכמה עבור העירייה.

כמעט שנה חלפה, למכרז בראשון לציון עדיין לא פורסם זוכה, בעיריית ירושלים, בשיחות שאינן לציטוט, מביעים תיסכול רב מהעשייה בתחום, ודווקא הערים הבינוניות הן אלה שנראות כרגע כמי שעשויות להוביל מהלכים אלה.

עיריית אשדוד פרסמה בחודש מאי בקשה לקבלת הצעות למתן שירותי יעוץ בנושא הטמעת תוכנית עיר חכמה לעיר אשדוד, שאינו מפרט את התחומים בהם יעסוק הפרויקט, אולם קובע מסגרת זמן של 36 חודשי התקשרות שתכלול יעוץ אסטרטגי למימוש תוכנית עיר חכמה, הטמעת תוכנית האב של עיר חכמה על כל ההיבטים, יעוץ ולווי במימוש המיזמים שהומלצו ונבחרו לביצוע בתוכנית, הבאת הצעות ופתרונות טכנולוגיות להיבטים השונים שהועלו בתוכנית. חשיבה למודלים כלכליים והבאת הצעות לפתרונות מהעולם. פיתוח קשרים בינלאומיים מול העיר אשדוד. סיוע וליווי בהשגת מימון לפרויקט של עיר חכמה ממקורות בינלאומיים והן ארציים.

אשדוד, כך נראה ממסמכי המכרז מכוונת גבוה ורחוק, עם כוונות למצב את העיר ברמה הבינלאומית עם קשרים וכנס בתחום, ובהמשך לזכייה של העיר ב-2013 במכרז של משרדי האוצר והתחבורה לקידום תחבורה ירוקה ובת קיימא ברשויות המקומיות.

עיריית לוד

עיריית לוד

עיר נוספת שפרסמה מכרז בתחום הערים החכמות היא לוד. המכרז שנסגר להצעות היום, הוא המכרז המקיף והמעמיק ביותר שפורסם בישראל בתחום זה, ומשקף את ההבנה המחלחלת לדרגי ניהול הערים באשר למורכבות רעיון העיר החכמה, וכיצד יש לשלבו בתכנון עירוני לטווח ארוך.

החברה הכלכלית לוד, שפרסמה את ה"קול קורא" לקבלת הצעות מחיר לשירותי ייעוץ אסטרטגי ותכנוני לעירוניות חכמה, חוסן וקיימות, כרכה במסמכי הבקשה, לראשונה, את הצורך בתכנון אסטרטגי, תכנון עירוני ועיר חכמה כתהליך אחד, משולב לפיתוח עירוני.

כזכור, בשנת 2010 אישרה ממשלת ישראל  אישרה תוכנית רב מערכתית להעצמת ופיתוח העיר לוד, זאת לאור מצבה הייחודי של העיר ובהמשך להנחיית ראש הממשלה לגבש תוכנית פעולה בין משרדית לעיר. היקף התוכנית כ– 160 מליון שקלים.

מטרת התוכנית לחזק את הביטחון והחוסן האישי של תושבי העיר, לפעול לחיזוק עצמאותה הכלכלית, ליצור תשתית לפיתוח ושדרוג העיר בתחומי החינוך, התיירות והתעסוקה, להתמודד עם תופעת הבניה הבלתי חוקית ולמשוך אליה אוכלוסיות חדשות עפ"י ההחלטה תוכרז לוד כיישוב בעל עדיפות לאומית, ותופעל בה כאמור תוכנית ממשלתית ייחודית בהתאם לעקרונות המפורטים להלן:

לחזק את הביטחון האישי של תושבי העיר ולצורך כך, בין השאר, להפחית בשיעורים משמעותיים ולאורך זמן את הפשיעה בכלל, והפשיעה האלימה בפרט; לשפר את כושר הביצוע של הרשות המקומית ולצורך כך, בין השאר, לעשות שימוש בשורה של כלים לחיזוק עצמאותה הכלכלית של העירייה ושדרת כח האדם בה; להעצים את האוכלוסייה האזרחית בעיר ולצורך כך, בין השאר, לעשות שימוש בשורה של כלים לתמיכה ולחיזוק החוסן האישי והקהילתי של תושבי העיר ולמשיכת תושבים וקהילות אליה; ליצור תשתית תכנונית לפיתוח העיר ולהתמודדות עם תופעת הבניה הבלתי חוקית. התוכנית כוללת פעולות שונות במגוון תחומים- ביטחון, תחבורה, דיור, תכנון, שיכון ובנייה, רווחה, ספורט ועוד. (מתוך אתר העירייה).

סקר מנהלים במגזר המוניציפלי שערכה חברת מילגם בחודש מאי בנושא ערים חכמות מצא כי 39.5% השיבו כי הנושא רלוונטי לעיר במידה רבה מאד ו-28.9% במידה רבה. רק 13.2% מהמשיבים אמרו כי הנושא רלוונטי עבורם במידה מועטה או מועטה מאד. מבין אלה שלא בחנו פרויקטי עיר חכמה כלל, 81.5% אמרו כי בכוונתם לבחון פרויקטים כאלה בשנה הקרובה.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

עוד מצא הסקר כי חצי מהמשיבים חושבים כי האתגר המשמעותי ביותר להחדרת פיתוח/מוצר עיר חכמה לשוק המוניציפלי הוא תקציבי, בעוד אתגרים כגון סדרי עדיפויות, מבנה ארגוני או נושאים אחרים קיבלו פחות מ-20% כל אחד.

63% מהמשיבים בחנו פרויקט עיר חכמה בשנה האחרונה בעיקר בתחומי האנרגיה (31%), ממשקים לתקשורת עם תושבים (20.7%), אשפה ןתברואה (13.8%). חצי מהפרויקטים שנבחנו לא יושמו עדיין, וכרבע מהמשיבים אמרו כי 2-3 פרויקטים נמצאים בתהליכי יישום ברשות שלהם.

מאמרים קשורים: רוצה להיות עיר חכמה? את זה אל תעשי! | איך לאפשר לתושבים לתרום, ומהי עיר חכמה? בולוניה | ברצלונה היא עיר חכמה, ועכשיו קטלוניה כולה תהיה חכמה | מה זה עיר חכמה דור 3.0? | לבנות עיר חכמה דרך בניית מתחמים חכמים

 

 

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s