דירוג המדינות היצירתיות בעולם, ואיך זה מתיישב עם מיתוג ישראל כמדינה יצירתית?

המדינות היצירתיות בעולם

מיתוג ישראל מכריז כי ישראל היא מדינה יצירתית, והמיתוג כולו סובב סביב הסלוגן creative energy . אנחנו לא המדינה היחידה שמנסה לנכס לעצמה תואר זה, אבל מה זה בכלל אומר להיות מדינה יצירתית? כיצד מגדירים יצירתיות? ואיך מודדים יצירתיות?

מחקר חדש של Martin Prosperity Institute שבאוניברסיטת טורונטו, תחת השם מדד היצירתיות העולמי 2015, מציג מודל חדש של פיתוח כלכלי המבוסס על שלושה T שהם: Talent, technology, tolerance – כישרון, טכנולוגיה וסובלנות, ומדרג 139 מדינות על פי מדדים אלה.

הקפיטליזם העולמי נמצא בשלב של שינוי דרמטי מהמודל הקודם והתעשייתי, למודל המבוסס על יצירתיות וידע. במקום משאבי טבע ותעשיות גדולות שהניעו את צמיחת הקפיטליזם התעשייתי, הצמיחה של קפיטליזם יצירתי מבוסס על ידע, חדשנות וכישרון.

באותו אופן בו המודל הקודם של הקפיטליזם התבסס על המעמד העובד (working class), המודל החדש של הקפטליזם היצירתי הוליד מעמדות חדשים. המעמד העובד, שירד מהשיא בו כחצי מכוח העבודה השתייך אליו, וכעת רק אחד מחמישה עובדים במדינות המפותחות, מפנה את מקומות לשני מעמדות גדולים עוד יותר. המעמד היצירתי שכולל כשליש ואף יותר מכוח העבודה במדינות המפותחות כולל מדענים, אנשי טכנולוגיה, אמנים, אנשי תרבות, עובדי מדיה, וכן בעלי מקצועות בעסקים, חינוך ובריאות. המעמד השני, מעמד השירותים, הוא גדול עוד יותר כולל בעלי כישורים נמוכים יותר, משכורות נמוכות יותר, של תפקידים רוטיניים המועסקים בתחומים כמו תמיכה לשירותי בריאות, הכנת מזון ושירותים, מסחר ואדמיניסטרציה משרדית. ההפרדה בין שני מעמדות אלה עומדת בבסיס צמיחת חוסר השיוויות החברתי וההפרדה המעמדית במדינות מפותחות ומתפתחות.

היצירתיות, כפי שנמדדת על ידי מחקר זה, מקושרת באופן הדוק לפיתוח כלכלי, תחרותיות, ושגשוג של מדינות, על פי הדו"ח. למדינות המדורגות גבוה במדד יש רמת יצרנות גבוהה יותר, תחרותיות, יזמות ובסך הכל רמה גבוהה יותר של פיתוח הון אנושי. יצירתיות גם קשורה באופן הדוק לעיור, כשמדינות עם רמת אורבניות גבוהה יותר זוכות לדירוגים גבוהים יותר. המדד גם מקושר עם רמות גבוהות של שוויון. מדינות המדורגות גבוה נוטות להיות בעלות חברות שיוויוניות יותר.

על פי הדו"ח אוסטרליה היא המדינה היצירתית בעולם, ומחליפה את שבדיה (שהיתה ראשונה ב-2004 וב-2011). ארה"ב מדורגת שנייה (כמו במהדורה הקודמת של הדוח), ניו זילנד מדורגת 3, קנדה 4 ודנמרק ופינלנד יחד ב-5. שאר העשירייה הראשונה מורכבת משבדיה ב-7, איסלנד ב-8, סינגפור 9, והולנד במקום 10.

מדד הטכנולוגיה

מדד הטכנולוגיה

הטכנולוגיה ממלאת תפקיד בסיסי בכלכלה מבוססת הידע ובחברה בכלל. מהמצאות חדשות בתעשיות כמו תוכנה, רובוטיקה וביוטכנולוגיה ועד שיפורים בייצור מערכות ותהליכים, הטכנולוגיה הופכת כלכלות וחברות ליעילות ויצרניות יותר.

הטכנולוגיה נמדדת בדוח בשתי דרכים: המדידה הקבועה למחקר ופיתוח כחלק מהתמ"ג ואת מידת החדשנות המבוססת על מספר הפטנטים ביחס לגודל האוכלוסייה. מבחינת השקעה במחקר ופיתוח, ישראל תופסת את המקום הראשון בעולם (כמו ב-2011), פינלנד שנייה, דרום קוריאה 3, שבדיה 4 ויפן מדורגת 5. מבחינת חדשנות (מספר פטנטים ביחס לאוכלוסייה), דרום קוראיה מדורגת 1, יפן 2, סינגפור 3, הונג קונג 4 וארה"ב 5. ישראל מדורגת 9.

דרום קוריאה מובילה את מדד הטכנולוגה המשולב, יפן מדורגת שנייה וישראל שלישית. ארה"ב 4, פינלנד 5, אוסטרליה 6, ניו זילנד 7, גרמניה 8, סינגפור 9 ודנמרק 10.

מדד כישרון

מדד כישרון

כישרון הוא מה שמניע את הצמיחה הכלכלית בעידן של כלכלה יצירתית. המדידה של נתון זה נעשית בשתי דרכים – נתח המעמד היצירתי באוכלוסייה, ומספר הבוגרים בעלי השכלה גבוהה.

לוכסמבורג היא המדינה שבה קיים המעמד היצירתי הגדול ביותר (54%) הכולל את תחומי המדע והטכנולוגיה, אמנות ותרבות ועסקים, ניהול ובעלי מקצועות חופשיים. ברמודה שנייה (47%), סינגפור שלישית (47%) שוויץ רביעית (47%) ואיסלנד חמישית (45%). באוסטרליה המעמד היצירתי הוא 45% מהאוכלוסייה, בשבדיה 45%, בהולנד 44%, בקנדה 44% ובבריטניה 44%. ארה"ב נמצאת במקום 34 עם 33% מעמד יצירתי.

אוסטרליה מובילה במדד הכישרון המשולב ומדורגת ראשונה בעולם. אחריה איסלנד (2), ארה"ב ופינלנד (3) וסינגפור 5. דנמרק, סלובניה, בלרוס, ניו זילנד ושבדיה סוגרות את העשירייה הראשונה.

מדד הסובלונות

מדד הסובלונות

סובלנות הוא המדד השלישי, כשיותר ויותר גופי מחקר מוצאים כי פתיחות למגוון חברתי מעודדת פיתוח כלכלי, בעוד הומוגניות של חברה מובילה לסטגנציה. מקומות הפתוחים לרעיונות חדשים נוטים להיות גם מושכים יותר עבור המעמד היצירתי שמביאים עימם חדשנות למקום.

הסובלונת של המדינות נמדדת בשתי דרכים: על פי מספר האנשים הטוענים כי המקום בו הם חיים הוא טוב עבור מיעוטים, ועל פי מספר האנשים הטוענים כי המקום הוא טוב עבור להט"ב.

קנדה מדורגת ראשונה במדד משולב זה שמבטא פתיחות למיעוטים אתניים ודתיים ולקהילת הלהט"ב. איסלנד מדורגת 2, ניו זילנד 3, אוסטרליה 4 ובריטניה 5. הולנד, אורוגוואי, אירלנד, נורבגיה ושבדיה סוגרות את העשירייה הראשונה.

ישראל מדורגת במדד הכללי במקום 30, אחרי ארגנטינה, הונגריה וברזיל, ולפני דרום קוריאה, ניקרגואה ואסטוניה. ניתוח הציונים שקיבלה ישראל במדדים השונים מציגים תמונה מוכרת וגם מדאיגה. ישראל מדורגת 3 בעולם בתחום הטכנולוגיה, 28 בעולם בתחום הכישרון, ו-93 בעולם במדד הסובלנות, ועם 36.8% מעמד יצירתי (מקום 26 בעולם).

מיתוג ישראל

מיתוג ישראל

המחקר צריך להעיר את מקבלי ההחלטות מהנימנום המתמשך, משום שדווקא המקרה של ישראל יכול להצדיק את התיאוריה והמתודולוגיה של מחקר זה. המדינה שנוסדה על בסיס אוכלוסיה מגוונת מאין כמותה הפכה ברבות השנים לחממה ליצירתיות וחדשנות. אולם ישראל הופכת הומוגנית יותר ויותר, אוכלוסיות חדשות כבר לא מגיעות אליה כבעבר, והיא מתקשה להיפתח למגזרים שלמים בתוכה עצמה ולשלבם במעמד היצירתי. כך הופכת ישראל מאחד המקומות בעלי המגוון החברתי הרב ביותר, וכנראה בזכות זאת לאחד המקומות היצירתיים ביותר, למדינה יותר ויותר הומוגנית, ופחות ופחות חדשנית.

מיתוג ישראל הוא אריזה יפה לרעיון שבבסיסו הוא נכון, אולם מיתוג ישראל אינו מהלך אסטרטגי לאומי ולכן הוא טעות והוא חסר כוח אמיתי – זהו קמפיין שיווקי שמנסה לקדם את הדימוי של ישראל בעולם, ולא מהלך אסטרטגי לאומי הפועל כדי לקדם את ההתפתחות של ישראל פנימה באופן אסטרטגי ומובנה, מכאן זלמעשה מיתוג ישראל אינו מהלך מיתוג, הוא פשוט קמפיין שיווק, וחבל.

מאמרים קשורים: מיתוג ישראל (האמת יוצאת לאור) | אתגר החדשנות במיתוג ישראל | מהו המעמד היצירתי? ולמה כולם מחזרים אחריו?אלה הערים היצירתיות בעולם | אונסק"ו הכריזה על תל אביב כ"עיר יצירתית"

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s