אי הבהירות בקרב רשויות המים בנוגע לרעיון העיר החכמה עשוי לקפל בתוכו הזדמנות פז

יוזמות וטכנולוגיות בתחום "עיר חכמה" מעוררות עניין רב בתעשיית המים, ואט אט הן מתחילות גם להפיק תמורה עבור ההשקעה. על פי מחקר שערך ג'ף ניימן (Jeff Neeman עבור חברת Black & Veatch), בקרי נתונים, אמצעי מדידה חכמים ותוכנות לניתוח מידע השמור בענן מציעים לרשויות מים גישה חסרת תקדים למידע בזמן אמת, הנוגע לרמת הצריכה, רמת הביקוש במערכת ומוקדי לחץ. הדבר מאפשר לספקי שירותים לנתח נתונים, שיסייעו בחיזוי כשלים, טרם התרחשותם.

ניימן מציין, שתשתיות מדידה מתקדמות (AMI) מייעלות את המערכות, אך לא רק. יש בהן פוטנציאל להידוק השותפות עם הצרכנים, המספקים נתונים על הרגלי הצריכה שלהם. מידע כזה יכול להשפיע על הרגלי הצריכה וזאת לאור העובדה שצרכנים מגיבים לגורמים סביבתיים, כגון מחסור במים (יובש), או מבקשים להתייעל. לטענת ניימן, הדוח של (Black & Veatch 2015) בנוגע לתעשיית המים בארה"ב מצביע על כך שהשאיפות בענף רחוקות מההתקדמות בפועל.

מחקרים אחרים מצביעים על רמת מחויבות מינהלית גבוהה יותר לשילוב נושא המים בפתרונות רחבים יותר של עיר חכמה. ראשי ערים, מנכ"לי ערים וקבוצות אזרחיות פונים לרשויות מקומיות  על מנת להתחיל בהכנת אסטרטגיות וגיבוש מערך תמיכת לקוחות עבורן. לדוגמא, קנזס סיטי, מיזורי, החלה ביוזמה של עיר חכמה ומקושרת, בשיתוף עם חברת סיסקו, ספרינט, Black & Veatch וספקי שירות נוספים, שנועדה להתמקד בשיפור היעילות של מערכת המים.

נתוני המחקר מצביעים על כך שארגונים מאמינים, שניתן יהיה להטמיע טכנולוגיות חדשות אם ביצועי תכנית ההרצה (פיילוט) יוכחו כטובים.

זכי ליבי, מנכ"ל משותף בחברת "מילגם" – הפועלת במגזר המוניציפאלי בישראל מזה למעלה מ-30 שנה ועובדת עם מרבית תאגידי המים – ציין כי "תאגידי המים בישראל מחפשים, באופן מתמיד, אחר חידושים טכנולוגיים ופתרונות בתחומים של צמצום הפחת, מתן התרעה על נזילות מים לצרכנים, שיפור ממשק השירות אל מול התושבים ובתחומי ה-Big Data".

מדידה, הנעה וניהול

הייחודיות של מערכת עיר חכמה – ותפקיד שירותי המים בתוכה – תלויה בצרכי הקהילה ובמשימות של בעלי העניין השונים שלה. ואולם, ניימן טוען, שכל תכנית עשויה להיתרם מהשפה המשותפת לכל תכניות 'עיר חכמה': מדידה, הנעה וניהול.

חומרה המודדת נתונים והרגלים, ביחד עם קוראי מדידה אוטומטיים מרחוק (AMR) ותשתיות מדידה מתקדמות (AMI) הם גורמים משמעותיים בתהליך, המאפשר ליידע את מפעילי השירותים לגבי מצב הצריכה והלחץ במערכת. רשתות מהירות להעברת נתונים מנתבות את המידע, הקשור למצב הצריכה והתשתיות. מערכות אלו מנהלות, למעשה, את כל התהליך.

על פי ניימן, כל מערכת חכמה מושתתת על מספר מאפיינים משותפים. בהם, טכנולוגיות שעושות שימוש במרכז בקרה לשליטה מרחוק ולהתאמת מכשירים, ביחד עם תקשורת דו כיוונית להעברת מידע בין מונה הלקוח לבין הרשות.

לדוגמא, ועדת התברואה הפרברית של וושינגטון החלה לאחרונה בפריסת טכנולוגיה לניטור נזילות ובקרים למדידת מצב הצנרת, על מנת לאפשר תיקון נזילות וכשלים אחרים באופן יזום. דפוסי השימוש של לקוחות נאספים ומספקים למפעילים נתונים הקוראים לפעולה ובכך יכולים להוביל לשינוי התנהגות צרכנים. לתהליכים אוטומטיים ולניתוח נתונים יש יתרון נוסף – מערכות אלו הן עצמאיות ומסתמכות פחות על הגורם האנושי.

ניימן אומר, שמכשירים חכמים נפרסו במערכות שירות, על מנת לאסוף מידע בזמן אמת לגבי רמת הצריכה ולנטר נזילות או כשלים אחרים וזאת כדי לאפשר זמני תגובה מהירים. כמעט 50% מהמשיבים לסקר, שנערך בקרב רשויות בארה"ב, שמשתמשות באופן פעיל בניתוח נתונים, ציינו כי הם נעזרים בלוחות חיווי המציגים את נתוני הצריכה, נתוני ציוד ומדדים אחרים.

בקרת ביצועים, אמינות שירות, ניהול נכסים וטיפול בפועל נדגמו במחקר כתחומים שירוויחו מאוד מאסטרטגיה של ניתוח נתונים. מערכות מבוססות ענן עם מקדמי יעילות גבוהים הופכות את ניתוח מסדי הנתונים לזמין גם עבור רשויות קטנות.

דודי צפון, סמנכ"ל חברת "מטרופולינט" המספקת פתרונות מחשוב כוללים לניהול עיריות, תאגידי מים וגופים מוניציפאליים סבור, כי "טכנולוגיות המדף הזמינות כבר היום בתחום הניהול המרחבי (ה-SmartGIS) וניהול התהליכים העסקיים (BPM), לצד כלי BI ו-Big Data, שמסייעים במיצוי המידע הקיים ובהפקת תובנות ממנו, מעניקות למנהלים כלים לניהול חכם ולקידום תחום "העיר החכמה" בתאגידי מים".

ניימן טוען כי "שירותים אלו, אשר לרוב מבוססים על רכישת מנוי, יאחסנו את ניתוחי הנתונים, המידע שנאסף ואת נתוני הצרכנים. כל אלו יחברו ויספקו מידע מעשי שניתן לתרגמו לפעולות, בכל הקשור לצריכה ותשתית".

האתגר של ספקי המים יהיה להראות לבעלי העניין את הסכנות הטמונות בהתעלמות מההתקדמות שחלה בתחום, באופן שעלול רק להחמיר את ההשלכות מהשימוש בציוד מיושן. "תפיסות הליבה והטכנולוגיות מאחורי פתרונות עיר חכמה, יש בהן כדי להועיל באופן דומה לקהילות קטנות ולרשויות גדולות כאחד".

מאמרים קשורים: צינורות המים החדשים של פורטלנד יביאו הרבה יותר ממים | בניינים שמטהרים אויר, אוספים מים ומייצרים אנרגיהרוצה להיות עיר חכמה? את זה אל תעשי! | מי תהיה העיר החכמה הראשונה בישראל? | דובאי רוצה להיות העיר החכמה בעולם

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s