מטרופולין: 82 רשויות באזור מונטריאול מתחילות לחשוב ולפעול כאחת

מטרופולין מונטריאול

מטרופולין מונטריאול

אתר האינטרנט המקדם את מונטריאול, העיר השנייה בגודלה בקנדה, מכריז כי "מטרופולין מונטריאול הוא בהחלט מקום מעולה לגור בו". העסקים המקומיים והקבוצות הפוליטיות שמאחורי האתר משווקים לא רק את העיר מונטריאול עצמה, או את פרבריה, אלא את כל האיזורי האורבני המכונה Grand Montréal.

לא תמיד זה היה המצב, ולמקומיים המושג מונטריאול הגדולה אינו תמיד ברור לגמרי. לעיר מונטריאול שבלב האזור, עם מגדלי המשרדים והשכונות הצפופות שנבנו לפי המודל האירופי, אין הרבה במשותף עם הפרפרים המפוזרים והפרוסים המבטאים סגנון חיים תלוי רכב לפי המודל האמריקאי. בעבר, מנהיגים מקומיים לא הצליחו לייצר שיתוף פעולה ולהניע פרויקטים משותפים, כמו לדוגמה, גיוס מימון לבניית תחבורה מתאימה בין הפרברים לשדה התעופה מירבל (שכבר נסגר ונהרס).

לוגו מונטריאול

לוגו מונטריאול

אבל מצב זה הולך ומשתנה. לראשונה, ראשי רשויות מכל האיזור וקבוצות חברתיות פועלים מתוך תכנית משותפת להפוך את המטרופולין כולו למרכז עירוני משגשג ומקיים. הם מיישמים שיטות עבודה מרחבי העולם וממצאים כלים למינהל אזורי טוב יותר. שיווק "מונטריאול הגדולה" לעסקים גלובליים היא רק דרך אחת בה התכנית יוצאת לפועל.

בעיר מונטריאול חיים כ-1.7 מיליון תושבים, והיא ממוקמת על אי בנהר סט. לורנס. יותר מתריסר רשויות פרבריות חולקות עימה את שטח האי, ועוד רשויות רבות אחרות ממוקמות מצפון ומדרום לגדות הנהר. בסך הכל, כ-3.7 מיליון תושבים חיים ב-82 רשויות המפוזרות על פני שטח הגדול פי 3.5 מהעיר ניו יורק.

היו בעבר נסיונות לאחד רשויות באזור, אולם הם היו מאד שנויות במחלוקת. ב-2002, ממשלת קוויבק הכריחה 28 רשויות באי מונטריאול להתאחד למגה עיר אחת. התקווה הייתה כי עיר גדולה יותר תייצר כלכלה גדולה יותר ותאפשר יעילות רבה יותר בשירותים העירוניים.

מטרופולין מונטריאול

מטרופולין מונטריאול

כמה מהרשויות החזקות יותר מחו בטענה כי השירותים שלהן יפגעו מהאיחוד. ממשלת קוויבק איפשרה לערוך משאל לגבי האיחוד שבסופו 15 רשויות הצביעו לטובת שמירת עצמאותן, ו- 12 הצביעו לטובת הצטרפות לעיר הגדולה. פירוק האיחוד בשנת 2006 חשף פערים תרבותיים גדולים המפרידים בין שכונות וקהילות, כמו גם מחלוקות קשות בנושאי תקציב ומיסוי.

בעוד המחלוקת על האיחוד והפירוק של הרשויות נמשך, נשתלו הזרעים לשינוי מסוג אחר. בשנת 2000, ממשל קוויבק העביר חקיקה המאפשרת הקמת ארגונים מטרופולינים כדי לאפשר מנהל אזורי של שירותים כמו תחבורה, דיור ציבורי, תשתיות, תכנון והגנה על הסביבה. ארגון (The Montréal Metropolitan Community (CMM הוקם מיד אח"כ וכלל 27 ראשי רשויות, לבד ראש עיריית מונטריאול שעומד בראש הארגון.

לארגון לא הייתה השפעה מיד, היו לו סמכויות מוגבלות וראשי הרשויות לא הצליחו להסכים על חזון משותף לאזור. מצב זה החל להשתנות לפני כ-5 שנים, כשהאזור החל להתמודד עם אתגרים מולם הרשויות לא הצליחו לעמוד לבדן. אתגרים אלה כללו תשתיות מתיישנות, כלכלה מאטה, ועזיבת משפחות מהאי אל הפריפריה. באמצעות CMM, ראשי הרשויות באיזור החלו לפעול לראשונה, לפיתוח אסטרטגית פיתוח לאזור מטרופולין מונטריאול כולו.

מטרופולין מונטריאול

מטרופולין מונטריאול

התכנית כונתה "התכנית המטרופולינית לפיתוח ושימוש בקרקע" והיא התמקדה ב-3 נושאים מרכזיים: פיתוח כלכלי, הגנת הסביבה ותחבורה. לאחר סדרה של התייעצויות עם הציבור, אומצה התכנית ב-2011, שהציבה יעדים שאפתניים ל-20 השנים הבאות, כמו הגדלת חלקה של התחבורה הציבורית באזור מ-25% ל35% והגנת 17% מהשטח מפיתוח והתדרדרות סביבתית.

פרויקטי הדגל של התכנית כללו את "החגורה הירוקה והכחולה" שחיברו בין שטחים ירוקים, פארקים, נהרות ומבנים מוגנים ברשת של שבילי אופניים והולכי רגל, תחבורה ציבורית ודרכי מים.

החשיבה החדשה על אזור מונטריאול מדגישה את החשיבות של המפגש שהתקיים בעיר לאחרונה, בו ראשי ערים ומומחים מכל העולם התכנסו לדון בדרכים לחזק את המודלים לניהול אזורים מטרופולינים במסגרת אירועי הביטאט 3.

יפן העבירה חקיקה בשנת 2012, המאפשרת לערים הגדולות להקים ממשלות עירוניות חדשות בדומה לממשל המנהל את טוקיו (העיר הגדולה בעולם). בריטניה הודיעה באותה שנה על יוזמה נרחבת להעניק לכמה מעריה הגדולות יותר עוצמה בניהול גורלן הכלכלי. ל- 6 מעריה הגדולות של בריטניה – ברמינגהם, בריסטול, לידס, נוטינגהם ושפילד – הוענקה אוטונומיה גדולה יותר לגבי הכלכלה והתשתית שלהן. הדבר כבר ניתן מוקדם יותר לליברפול ומנצ'סטר. ראשת עיריית פריז העלתה רעיון כי לונדון ופריז יתאחדו, ובסקנדינביה מקדמים רעיון להפוך אוסלו (נורבגיה), גוטנבורג, מאלמו (שבדיה) וקופנהגן (דנמרק) למטרופולין אחד

עד שנת 2030, 41 אזורים מטרופולינים בעולם יאכלסו יותר מ-10 מיליון תושבים כל אחד. כדי שמגה מטרופולינים אלה, והקטנים יותר גם כן, יצמחו בדרך בריאה עבור תושביהן ועבור הסביבה, מנהיגים מקומיים בערים אלה יצטרכו לפעול יחד כדי לפתור בעיות משותפות ולהתגבר על מגבלות חוקיות.

מאמרים קשורים: איחוד ערים גירסת סקנדינביה – עיר ה-8 מיליון האם לונדון ופריז יתאחדו?אירלנד מנערת את השלטון המקומי | איך הערים מתחרות? המותגים של מונטאירול וברצלונה | מונטריאול – עיר כמגרש משחקים

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s