אמסטרדם לא תמיד היתה עיר של אופניים. כך היא החליטה והפכה להיות כזו.

איך הפכה אמסטרדם לעיר של אופניים

איך הפכה אמסטרדם לעיר של אופניים

כשמגיעים לאמסטרדם, ויוצאים מתחנת הרכבת המרכזית רואים בעיקר המון המון אופניים, וחניון אופניים בן 3 קומות עמוס לעייפה במאות או אלפי זוגות אופניים. קל להאמין כשרואים את זה, כי העיר היתה תמיד עיר של אופניים, וכי בעיר אחרת זה לעולם לא יכול לקרות. 

סדרה חדשה של תמונות מציגה את הצמתים המרכזיים באמסטרדם בתחילת המאה ה-20, בשנות ה-70 וה-80, וכיום, ומוכיחה אחרת לגמרי. "המקומות היפים ביותר באמסטרדם, המקומות אליהם כל התיירים הולכים, ואיפה שתושבי אמסטרדם אוהבים ללכת ולשבת בפטיואים, להינות מהשווקים, להרגע – כל המקומות הללו היו בעבר חניונים", אומרת קורנליה דינקה, מייסדת Sustainable Amsterdam, שהחלה לאסוף את התמונות במסגרת לימודי המאסטר והמחקר שלה ב-Urban Cycling Institute באוניברסיטת אמסטרדם (יש דבר כזה!). "זה היה מאד מפתיע עבורי".

אמסטרדם היתה אמנם אחת הערים שאימצה את האופנים מוקדם מאחרות, אך כך גם ברוקלין. בעודרמת ההכנסה באמסטרדם עלתה אחרי מלחמת העולם השנייה, אנשים גם החלו לקנות יותר ויותר מכוניות, בדיוק כמו שקרה בארה"ב ובמדינות אחרות.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

זו היתה תקופה לא טובה עבור רוכבי האופניים, אומרת דינקה, כשהחברה ההולנדית החלה לחקות את המודל האמריקאי, והרבה אמריקאים הגיעו לעיר להתגורר בה. "זה מאד מעניין לראות את התכניות הישנות ששורטטו כדי להרוס חלקים בעיר הפנימית ולבנות כבישים ראשיים וחניונים בקומות. חלק מתכניות אלה אפילו יושמו בחלקן".

הממשלה החלה בבניית רבי קומות מחוץ לעיר, היא אומרת, והעירייה החליטה כי שם האנשים יגורו, וכי מרכז העיר החל להיות מתוכנן כמרכז עסקים. אולם שתי קבוצות החלו להתנגד למהלכים אלה. אנשים צעירים שרצו להישאר במרכז העיר החלו לפלוש לבניינים כדי למנוע את הריסתם, וארגוני היסטוריים מחו גם כן, אולם העירייה לא באמת החלה לשנות כיוון עד שהעלייה בנפחי התנועה גרמה לעלייה במספר התאונות ובמקרי המוות של הולכי רגל ורוכבי אופניים, בעיקר ילדים. בשלב זה כבר המחאה וההתנגדות למהלכים של העירייה הגיעו לממדים גדולים.

דבר דומה, אומרת דינקה, יכול היה לקרות גם בארה"ב, אבל לא קרה. "מספר הילדים שרכבו לבית ספר על אופניים ירד בשנות ה-70 וה-80" היא אומרת." מדוע ההולנדים הגיבו ואמרו 'אנחנו רוצים שהילדים יוכלו לרכב לבית הספר בביטחה', במקום 'אוקיי, אנחנו פשוט נסיע אותם לבית הספר מעכשיו'?"

איך הפכה אמסטרדם לעיר של אופניים

איך הפכה אמסטרדם לעיר של אופניים

באופן דומה, כשאמברגו הנפט פגע בהולנד מעט אחרי ארה"ב, ההולנדים הגיבו באופן שונה. בעוד ארה"ב נלחמה לשמור על מחירי הנפט נמוכים, ערים כמו אמסטרדם החלו להתנסות בימי ראשון ללא מכוניות, כך שהתושבים יוכלו להיזכר כיצד העיר נראתה לפני שהכיכרות הפכו לחניונים.

לאט, השינוי החל לקרות. "דבר לא קרה בין לילה"דינקה אומרת. "ניתן להתחקות אחר הרבה מהרפורמות הללו בשנות ה-70, אבל אפילו אז, אם בוחנים את התמונות של אמסטרדם, העיר הייתה עדיין מאד מרוכזת במכונית הפרטית ביחס למה שיש כיום. הייתי אפילו טוענת כי רק בשלהי שנות ה-90 העיר החלה לקצור את הפירות".

השינוי גם לא בא בקלות, ואנשים נלחמו בשינוי בעוד הוא קורה. אולם כל זאת מוכיח כי לאמסטרדם אין תכונות מיסטיות מיוחדות. נכון, היא שטוחה וצפופה, אבל גם היא הייתה מלאה במכוניות עד לא מזמן, ואם היא הצליחה לעשות שינוי כל כך מהותי ולהתרחק מהמכונית הפרטית, גם ערים אחרות יכולות.

מאמרים קשורים: איך הפכה קופנהגן לגן עדן לרוכבי אופניים? | מעכשיו בפריז- שיתוף אופניים גם לילדים אופניים יכולים להיות הרבה יותר מרק כלי תחבורהאלה הן תכניות שיתוף האופניים הטובות בעולם | איך האופניים משנים את הערים?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s