מי תהיה העיר החכמה הראשונה בישראל? ומה זה עיר חכמה דור 3.0?

ראשון לציון עיר חכמה

ראשון לציון עיר חכמה

בערים קטנות וגדולות סביב העולם מנסים עדיין להבין מהי בדיוק עיר חכמה. בעוד הרעיון אומץ על ידי ממשלות סביב העולם, התקיים  עם הזמן שינוי בתפיסה של רעיון העיר החכמה. ערים חכמות מקבלות יותר ויותר תשומת לב בתקשורת, מחברות טכנולוגיה ויזמים, ובאופן גובר מממשלים מקומיים ומהחברה האזרחית. ערים חכמות נושאות הבטחה להפיכת ערים רבות יותר בעולם ליעילות יותר, טכנולוגיות יותר ומקושרות יותר – ועם כל זה, הן יוכלו לשפר את איכות חיי התושבים שלהן.

נראה כי היו 3 שלבים מובחנים באופן בו ערים אימצו טכנולוגיה ופיתוח, כשהן עברו מהנעה על ידי חברות הטכנולוגיה, להנעה של ממשלים מקומים, ולבסוף, הובלה של התושבים. חלק מהערים עברו משלב אחד לשלב אחר, בעוד אחרות נשארו בשלב מסוים במהלך ההתנסות ברעיון העיר חכמה.

ערים חכמות דור 1.0: מונעות טכנולוגית: בתחילה, יבמ ומספר חברות טכנולוגיה בינלאומיות אחרות היללו את הפוטנציאל הטמון בהפיכת ערים ליעילות מאד, מכוונות טכנולוגיה מאד, כמקום שהוא גן עדן לצמיחת חדשנות. מספר ערים שאימצו מוקדם את הרעיון, זוהו כי מי שלא רק קונות את הרעיון, אלא גם מוכרות אותו. ערים גלובליות נמצאות בתחרות מתמדת למשיכת "המעמד היצירתי" וחזון סובב הטכנולוגיה הזה של ערים חכמות יצר בהחלט סביבה מושכת ליזמי טכנולוגיה עירוניים, שבתורם, בעלי פוטנציאל ליצירת מקומות עבודה וחיזוק הכלכלה המקומית. בשל כך, ערים מסויימות הצטרפו למגמה כבר מהשלבים הראשונים.

ערים חכמות 1.0 מאופיינות בספקי טכנולוגיה המעודדים אימוץ הפתרונות שלהם בערים, שלא היו למעשה מצויידות או שלא הבינו את המשמעויות של הפתרונות הטכנולוגיים, או את ההשפעה שלהם על איכות חיי התושבים. ערים חכמות 1.0 גם לא הבינו את הפילוסופיה שבבסיס הפרויקטים של עיר חכמה (הנבנות מהיסוד) כמו PlanIT בפורטוגל ועד סונגדו בדרום קוריאה.

ערים חכמות 2.0: טכנולוגיה מאפשרת, עיר מובילה: שלב זה הובל על ידי הערים, ולא על ידי ספקי הטכנולוגיה. בדור זה, העירייה – מובלת על ידי ראשי ערים בעלי חזון ובעלי תפקידים בעיריות – מובילה בניסיון לקבוע מה יהיה עתיד העיר ומה יהיה תפקיד ויישומי הטכנולוגיות החכמות וכלים חדשניים אחרים.

בשלב זה, פקידי עירייה מתמקדים באופן גובר בפתרונות טכנולוגייה שמאפשרים את שיפור איכות החיים. אחת הדוגמאות הבולטות הוא ראש עיריית ריו דה ז'ניירו שפנה לחברת יבמ כדי ליצור רשת סנסורים לניטור מפולות בוץ בשכונות העוני של העיר. הפרויקט זכה לתושמת לב עולמית רבה, ובעיקר הפך למרכז תפעול חדשני ומקושר הכולל שידור וידאו חי לאיתור ומניעת פשיעה, המשולב בשירותי חירום ושירותים רבים אחרים.

ערים חכמות רבות הן כנראה ערים חכמות 2.0. ברצלונה, לדוגמה, מקיימת יותר מ-20 תכניות עיר חכמה עם כ-100 פרויקטים של עיר חכמה, מאינרטנט חופשי במרחבים ציבוריים ותחבורה ציבורים ועד תאורה חכמה וקידום תשתית למכוניות חשמליות. העיר הצליחה למצב את עצמה כמובילה עולמית בתחום, לא רק על ידי ייזום פרויקטים רבים, אלא גם בתמיכה בצמיחת תעשיית הערים החכמות והקמת רשת ערים באמצעות אקספו הערים החכמות בברצלונה ויוזמת פרוטוקול הערים החכמות. כמו ערים מובילות אחרות, ברצלונה זיהתה  הזדמנויות משמעותיות בשימוש בטכנולוגיה כדי לאפשר ולשפר איכות חיים טובה יותר לתושבים ולמבקרים בה.

ערים חכמות 3.0: יצירה בשיתוף התושבים: בשנה האחרונה, דגם חדש של ערים חכמות החל להופיע. במקום הגישה מובלת הטכנולוגיה (ערים חכמות 1.0), או הגישה מובלת הערים שהטכנולוגיה מאפשרת (ערים חכמות 2.0), ערים חכמות מובילות מתחילות לאמץ מודלים ליצירה משותפת עם התושבים כדי לפתח את הדור החדש של הערים החכמות.

וינה לדוגמה, היא עיר חכמה מובילה שמדורגת בקביעות בראש דירוגי הערים החכמות. היא ממשיכה להיות דוגמה מובהקת של עיר חכמה מדור 2.0, וכמו ברצלונה מנהלת כ-100 פרויקטים פעילים. אולם חלק מפרויקטים אלה הם שונים. לדוגמה, בשיתוף פעולה עם חברת אנרגיה מקומית, וינה משתפת תושבים כמשקיעים במפעל סולרי מקומי כתרומה לתכנית האנרגיה 2050 של העיר לאנרגיות מתחדשות. וינה גם מתמקדת מאד במעורבות ציבורית בהתמודדות עם דיור בר השגה ושיוויון מגדרי. ונקובר הובילה את שיתוף הפעולה השאפתני ביותר בפיתוח אסטרטגיה תוך שילוב 30,000 תושבים ביצירת תכנית הפעולה 2020 לונקובר העיר הירוקה בעולם. ברצלונה השלימה פרויקט חדשני (BCN Open Challenge), במסגרתו העיר הציבה 6 יעדים ופיתחה פלטפורמה פרטית, Citymart, כדי לקדם רעיונות מתושבים מקומיים ומרחבי העולם.

ערים חכמות 3.0 לא קיים רק עבור ערים ממדינות מפותחות. לא ניתן לדון בערים חכמות 3.0 מבלי להזכיר את המובילה בדרום אמריקה, מדלין. העיר זכתה בפרסthe Urban Land Institute's Innovative City of the Year Award, על התמקדותה בהתחדשות עירונית מלמטה למעלה, תוך עירוב התושבים של השכונות הפגיעות ביותר בפרויקטים משני מציאות, כמו רכבלים ומדרגות נעות לשיפור הניידות, ובתי ספר וסיפריות המצויידים בטכנולוגיות חדישות. מדלין הרחיבה את המחוייבות לתושבים יזמים על ידי תמיכה בפיתוח אזור חדשנות מרשים במטרה למשוך ולשמר יזמים.

ערים חכמות מדור 3.0, הראו כי ניתן להתמקד בנושאים של שיוויון והכלה חברתית גם כן. העלייה של ערים משתפות היא דוגמה אחת למקום בו ערים מספקות ומאפשרות תנאים לאפשר לפעילויות שיתוף מקומיות לצמוח. פרויקטים רבים כמו ספריות השאלת כלי בית, תכניות שיתוף אופניים וכדומה, הם בעלי פוטנציאל לא רק לניצול טוב יותר של משאבים, אלא גם להעלאת איכות החיים עבור כל התושבים. נראה כי הערים אמסטרדם וסיאול נוטלות את ההובלה המוקדמת בקידום פעילויות שיתוף בקרב התושבים ומעודדים סטרטאפים לשיתוף גם כן.

חלק מהערים מתחילות ויתכן שאף נשארות באחד מהדורות של העיר החכמה. סינגפור, לדוגמה ממוקדת בעיקר בפרויקטים כדוגמת עיר חכמה דור 2.0, וקשה לראות אותה מאמצת את הגישה הדמוקרטית יותר של שיתוף םעולה עם התושבים שדורשת העיר החכמה דור 3.0.

נראה כי שילוב של עיר חכמה 2.0 ועיר חכמה 3.0 הוא זה שמייצג את הסיכוי לעתיד הטוב ביותר עבור ערים. פקידי עיריות צריכים להמשיך להוביל, לדוגמה על ידי תמיכה בצמיחה של תשתית רשת דיגיטלית בפס רחב, רשתות אלחוטיות, ממשל אלקטרוני וזמין ושירותי אינטרנט של הדברים. אולם כל היכולות הללו של עיר חכמה 2.0 צריכות להיות מוכוונות באופן גובר באופן שיאפשרו שיתוף פעולה עם תושבים ויזמים עירוניים.

חיפה עיר חכמה

חיפה עיר חכמה

בעולם בו חברות כמו טויוטה וטלסה מציעות את הפטנטים שלהן באופן חופשי בתקווה לקדם יותר חדשנות פתוחה, ערים צריכות להמשיך ולאמץ את היכולת לחדשנות עבור תושביהן שיוכלו לאתר צרכים מוקדם יותר מעובדי העירייה, ויכולים במשותף לפעולה לפתרון בעיות ושיפור העיר באופן חדשני, חסכוני ומהיר. העירם חייבות לנוע מהתייחסות לתושבים כצרכנים, לטובת התייחסות אליהם כמשתתפים ביצירה המשותפת של שיפור איכות החיים.

גם בישראל ההתעניינות בתחום חוצה את כל הערים כמעט, ואין עיר שלא מגששת את דרכה בתחום חדש ולוהט זה. עיריית חיפה מציגה באתר העירוני את הפרויקטים הנכנסים תחת ההדגרה "עיר חכמה" באופן הברור והממופה ביותר מבין כל הערים בישראל, ומציגה אותו לפי המודל של עיריית ברצלונה – אולם מכאן ועד הגדרת מהי העיר החכמה עבור חיפה ואסטרטגייה ותכנית עבודה כוללתת המרחק הוא רב מאד.

רמת גן עיר חכמה

רמת גן עיר חכמה

עיריית רמת גן מתחילה פעילות בתחום העיר החכמה ותקיים בחודש נובמבר 2015 מיזם עיר חכמה נושא פרסים, לאיתור רעיון טכנולוגי חדשני ופורץ דרך בעל ערך מוסף לתושבי העיר ולשירותים העירוניים. מטרת הפרויקט הוא לתרום לשיפור איכות החיים לתושבי רמת גן
במיזם שלושה מסלולים:

תחרות חברות ויזמים לפיתוח אפליקציה נושאת פרס בסכום של 100,000 ₪, האקטון לתלמידים, סטודנטים וחיילים לפיתוח אפליקציה תוך 36 שעות נושאת פרס בסכום של 100,000 ₪, ומיצג (Expo) של חברות ישראליות ובינלאומיות בתחום ערים חכמות.

עיריית תל אביב, למרות שזכתה בפרס העיר החכמה באקספו הערים החכמות בברצלונה בשנה שעברה, ולמרות שפע פרויקטים ופעילויות שנכנסים תחת ההגדרה של עיר חכמה, עדיין לא מחזיקה באסטרטגייה ברורה בתחום, חזון עירוני או אפילו גוף עירוני מוביל שיקח את התחום קדימה, בעירייה הכל כך גדולה ומורכבת הזו. חיפוש המושג באתר העירוני אפילו לא יוביל את הגולש לעמוד המרכז את הנושא בעיריית תל אביב.

לעומת זאת בעיריית ירושלים החליטו להתמודד עם תחום העיר החכמה, ומינהל התכנון החדש שהוקם בעירייה ירכז את העבודה. ביוני פנה המנהל למספר יועצים, במכרז סגור, במטרה " לקדם את ירושלים כעיר חכמה שעושה שימוש מושכל בחשיבה חדשנית ואמצעים טכנולוגיים על מנת לשפר שירותים וסוגיות רלבנטיות לעיר. במסגרת המיזם יקבע סל פרויקטים טכנולוגיים ליישום בטווח הקצר ובטווח הארוך אשר יתנו מענה, בין היתר, בתחום התיירות, שקיפות, תשתית הערכה ומדידה, שינוי ושיפור המרחב הציבורי, ממשק העיריה אל מול התושב, שקיפות התנהלות העירייה מול האזרח, שיפור הביטחון האישי, מאגרי מידע, מאמצי יחצון של הקיים, IOT, תשתיות וכל דבר שימצא היועץ לנכון."

הפנייה, שהחלה כפרויקט מקיף וארוך טווח, צומצם לבסוף להתקשרות ראשונית וקצרה, שמטרתה הנעה ראשונית של המהלך, ומעיד על הזהירות הרבה בה נוקטת העירייה בכניסה לתחום חדש זה, הן בבחירת היועץ המלווה, והן בהקצאת הכספים.

ראשון לציון

ראשון לציון

לעומת הצעדים ההססניים והזהירים בהם נוקטות ערים רבות, עירייה אחת בולטת מאד במהלך השאפתני והמקיף ביותר שננקט עד כה בישראל, להגדרת אסטרטגיית פעולה ברורה בתחום העיר החכמה: השבוע נסגר להגשות מכרז להצעות למתן שירותי ייעוץ לבניית תכנית אב לעיר חכמה עבור עיריית ראשון לציון.

תוכנית האב, על פי מסמכי המכרז, תגובש עבור הנושאים הבאים: קשר עם התושב, טכנולוגיה ותשתיות תקשורת, חינוך' ביטחון הציבור, תשתיות מים וביוב, חיסכון באנרגיה, איכות סביבה, קיימות ובניה חכמה וירוקה, תחבורה ותעבורה , קהילה תרבות וספורט.

ראשון לציון היא למעשה העיר הראשונה בישראל היוצאת במהלך של הגדרת תכנית אב לפעולה, ניסוח חזון עירוני בתחום עיר חכמה וכתיבת תכנית עבודה לקידום העיר כעיר חכמה. זהו מהלך מתוכנן היטב, שמאחוריו הכנה מעמיקה, כולל הגדרת בעלי התפקידים שיובילו וישתתפו בקידום הנושא, ושבמידה ויצא לדרך, יוכל לשמש מודל לערים אחרות. שיהיה בהצלחה!

מאמרים קשורים: רוצה להיות עיר חכמה? את זה אל תעשי! | איך לאפשר לתושבים לתרום? ללמוד מבולוניה | איך תל אביב זכתה בפרס העיר החכמה, והיא בכלל לא ידעה שהיא כזו? | מדריד משיקה את טכנולוגיית העיר החכמה | דובאי רוצה להיות העיר החכמה בעולם

 

 

 

 

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s