רשת אוטוסטרדות האופניים של גוש דן – כך עושים את זה בעולם

אוטוסטרדה לאופניים. דרום קוריאה

אוטוסטרדה לאופניים. דרום קוריאה

לפני כשבועיים רעשה הארץ כאשר משרד התחבורה יצא בהכרזה על "תכנית מהפכנית להקמת רשת אוטוסטרדות לאופניים בגוש דן".

"משרד התחבורה והבטיחות בדרכים מקדם בימים אלה תכנית מהפכנית, להקמת רשת מטרופולינית של אוטוסטרדות לאופניים, בגוש דן, שתציע לראשונה לציבור הרחב, רשת מהירה, רציפה ובטוחה של שבילי אופניים, בין מרכזי הערים לאזורי התעסוקה, במטרופולין תל אביב."

רשת אוטוסטרדות האופניים של גוש דן

רשת אוטוסטרדות האופניים של גוש דן

"בשלב הראשון, יוקמו 10 אוטוסטרדות אופניים, בסטנדרט גבוה, באורך כולל של כ-150 קילומטר. משרד התחבורה יתחיל בתכנון מפורט של הרשת כבר בחודשים הקרובים, מתוך מגמה לסיים את האוטוסטרדות הראשונות במהלך השנה הבאה. יצוין כי מערכות שבילי אופניים דומות הוקמו בשנים האחרונות במספר ערים בעולם כגון קופנהגן, אמסטרדם ולונדון, שם הן נוחלות הצלחה מרובה.

שבילי האופניים המתוכננים, יהיו ברוחב של שלושה מטרים לפחות וישולבו בהם במידת הצורך גשרים, שיאפשרו חצייה מהירה ובטוחה של כבישים מהירים. לאורך המסלולים, יוצבו מתקני דרך נוספים לרוכבים כגון: עמדות מנוחה, ברזיות, מפות ושילוט מתאים.
הערים בהן יוקמו האוטוסטרדות הן: תל אביב-יפו, רמת גן, חולון, בת ים, פתח תקוה, בני ברק, גבעת שמואל, גבעתיים, אזור, רמת השרון, ראשון לציון, רעננה, כפר סבא, הרצליה, רמלה ואור יהודה."

ובכן,  במקומות אחרים בעולם כבר קיימות רשתות דומות, רק שהן מתפתחות כבר במשך שנים ולא זוכות לתואר "מהפכניות". רשת האוטוסטרדות אמנם אינה מהפכנית כלל, אולם שינוי הגישה של משרד התחבורה לכלי התחבורה הזה הוא בהחלט כן, ועל כך יש רק לברך.

מינכן - רשת אוטוסטרדות האופניים

מינכן – רשת אוטוסטרדות האופניים

לונדון, קופנהגן ואמסטרדם הן רק חלק מערים שפועלות נמרצות כדי לקדם את התחבורה הדו גלגלית, ובמקביל להודעה של משרד התחבורה הישראלי, גם בעיר מינכן נחשפה תכנית להקמת רשת "אטובאנס" לאופניים. הרשת החדשה מיועדת לשנות כליל את האופן בו רוכבי אופניים נכנסים לעיר, באמצעות 14 נתיבים רחבים (4 מטרים), דו כיווניים, המופרדים לחלוטים, ושאינם נחצים או מעוכבים על ידי רמזורים שיעכבו את הרכיבה.

אם התכניות של משרד התחבורה או עיריית מינכן הן עדות להכרה הגוברת בצורך בפיתוח תשתיות טובות בהרבה לרכיבת אופניים, בדרום קוריאה, החשיבה כבר נמצאת הרחק קדימה.

נתיב אופניים בין עירוני באורך 30 ק"מ בין הערים סג'ונג ודאז'און, המקורה כולו בגג סולרי, שלא רק מצייר אנרגיה נקייה, אלא גם מספק צל והגנה מהגשם עבור הרוכבים. מסלול הרכיבה, שהוא גם חווה סולרית הוא רעיון מופלא, אם כי תמוה התכנון שהציב אותו בין שני כבישים מהירים. הרעיון החדשני הוא חלק מתכנית מוצעת להקמת רשת נתיבי אופניים שתכסה בסופו של דבר 350 ק"מ של שבילי אופניים.

מאמרים קשורים: איך הפכה קופנהגן לגן עדן לאופניים? | אופניים יכולים להיות הרבה יותר מכלי תחבורה | אם אתה גר ליד שביל אופניים, אתה כנראה גם בריא יותר | לונדון תבנה רשת גשרים לאופניים מעל העיר | תכניות שיתוף האופניים הטובות בעולם

מודעות פרסומת

One Comment on “רשת אוטוסטרדות האופניים של גוש דן – כך עושים את זה בעולם”

  1. galithatan הגיב:

    נשמע נהדר, מעניין אם באמת הביצוע יהיה כל כך מהיר כפי שמצהירים.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s