דירוג ערי הסטרטאפ 2015 – תל אביב יורדת, ניו יורק עולה

דירוג ערי הסטרטאפ 2015

שלוש שנים עברו מאז פורסם הדוח האחרון של the Global Startup Ecosystem Ranking המדרג את ערי הסטרטאפ בעולם, ומאז סקטור הסטרטאפים צמח בקצב מסחרר. המדד מדרג 20 אקוסיסטמס של סטרטאפים ברחבי העולם, באמצעות 5 מרכיבים מרכזיים: ביצועים, מימון, כשרונות, שוק וחוויית סטרטאפ.

לפני 20 שנה, כמעט כל הסטרטאפים הטכנולוגיים נולדו בערי סטרטאפ כמו סיליקון ואלי ובוסטון. כיום, יזמי טכנולוגיה הם תופעה גלובלית, כשסביבות סטרטאפ כדוגמת סיליקון ואלי צומחות במהירות בכל מקום. נוף עולם הסטרטאפים, במקושר בינו לבין עצמו, מקבל צורה אותה במדד מנסה להבין.

צמיחת אזורי הסטרטאפ בעולם צריך גם להיות מובן בהקשר של שינויים מבניים סוציואקונומיים אחרים המתרחשים. העסקים של עידן המידע  הפכו למקור דומיננטי לצמיחה כלכלית, המשנים חלק ניכר מהתעשיות והשירותים של העידן הקודם. בהינתן התפקיד המכריע של הסטרטאפים הטכנולוגיים בכלכלת המידע, החשיבות של סביבת סטרטאפים בריאה יכולה להוביל לצמיחה נוספת בעתיד. הדוח מעוניין לעודד ולפתח את סביבות הסטרטאפים בעולם על ידי שאלת יזמים, משקיעים וקובעי מדיניות, שאלות קריטיות, ובאמצעות מידע הנאסף ומנותח עבור הדוח. (יש לציין כי הדוח אינו כולל סטרטאפים מסין, יפן, דרום קוריאה וטאייוואן).

הדוח מגלה כי האקוסיסטמס של הסטרטאפים הופכים מקושרים יותר וצוותי סטרטאפים הופכים בינלאומיים יותר. ב- 37% מכל סבבי גיוס המימון קיים לפחות משקיע אחד מאקוסיסטם אחר, ובצפון אמריקה השיעור הוא 41%. שיעור המועסקים הזרים בסטרטאפים עומד על 29% בממוצע, בעוד בסיליקון ואלי השיעור הוא 45%.

דירוג ערי הסטרטאפ 2015

דירוג ערי הסטרטאפ 2015

עוד מגלה הדוח כי הצמיחה בשיעור ה"אקזיטים" עלה ב-78% לשנה בין 2012 ל-2014, כשבסיליקון ואלי הוא צמח ב-47% בשנתיים, בעוד במרכזים אחרים הצמיחה היתה גבוהה בהרבה. לונדון ריבעה את שיעור האקזיטים באותו זמן, וברלין הכפילה את שיעורו ב-20. תל אביב הכפילה את שיעור האקזיטים, אמסטרדם צמחה פי 4, ובנגלור פי 5.

דירוג ערי הסטרטאפ 2015

דירוג ערי הסטרטאפ 2015

ערי הסטרטאפים שעשו את הקפיצה הגדולה ביותר, על פי הדוח, הם ניו יורק, אוסטין, בנגלור, סינגפור ושיקגו. ניו יורק זינקה משמעותית ועברה ממקום 5 למקום 2. אוסטין, טקסס, זינקה אל המקום ה-14, לאחר שבמדד הקודם כלל לא נכנסה ל-20 הערים המובילות. בנגלור עלתה מ-19 ל-15, סינגפור מ-17 ל-10, ברלין מ-15 ל-9 ושיקגו מ-10 ל-7.

ערי הסטרטאפ שחוו את הירידות המשמעותיות ביותר הן וונקובר, טורונטו, סידני וסיאטל. כל הערים האלה חוו צמיחה, אולם לא בשיעור שהספיק להן להתמודד עם הערים האחרות. 3 ערים שדורגו במדד הקודם נשרו מהמדד הנוכחי – סנטיאגו, מלבורן וווטרלו.

לגבי תל אביב מציין הדוח כי העיר מדורגת במקום החמישי הכללי, וכולל בין 3,100 ל-4,200 סטרטאפים פעילים. באיזור אירופה תל אביב מדורגת ראשונה, ואחריה לונדון (6) וברלין (9), והעיר ירדה מהמקום השני בדוח הקודם למקום החמישי בעיקר בשל שינויים במתודולוגיית המדידה. יחד עם זאת, תל אביב היא עדיין סביבת סטרטאפים חזקה במיוחד המציעה ליזמים משאבים מאוזנים היטב.

הסטרטאפים בתל אביב מתרכזים באופן מסורתי בתחומים של IT, ביטחון וטכנולוגיות רשת. אלה סטרטאפים שהתבססו על טכנולוגיות שפותחו עבור הצבא, וכיום היזמים המקומיים עוסקים בסקטורים מגוונים יותר כמו סחר מקוון, ביג דאטא, Saas , ו-ad-tech.

תל אביב. 5 בדירוג ערי הסטרטאפ

תל אביב. 5 בדירוג ערי הסטרטאפ

החדשנות העקבית של תל אביב בשנים האחרונות בנתה לעיר דימוי בינלאומי חזק בקרב משקיעים, ואכן 47% מסבבי ההשקעות כוללות משקיעים זרים, 38% יותר מהממוצע האירופי. בזכות האוניברסיטאות המקומיות והצבא הישראלי, כישרונות קיימים בשפע בתל אביב. בעוד זרימת ההון הבינלאומי הוא חזק, רמת האינטגרציה של כשרונות בינלאומיים ממשיך להיות חלש, והגברת גיוון כוח העבודה יכול להגביר את הביצועים של תל אביב.

מאמרים קשורים: הפלטפורמה שתיקח את הסטרטאפים של תל אביב לעולם | ערים שמשקיעות בסטרטאפים | אלה הערים שמקדמות חדשנות וייזמות | האינטרנט של הדברים – מה זה? ולמה זה חשוב? | קרן בלומברג מגיעה לישראל עם מענקי חדשנות לירושלים ולתל אביב

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s