איך לעבור משבר לאומי ולשמור על התיירות? יוון. מותג בסימן שאלה

יוון

יוון חווה בימים אלה משבר כלכלי חריף, שמזעזע את אירופה כולה ואת שווקי העולם. אזרחים ביוון עומדים בתור למשוך כסף מכספומטים, הבנקים סגורים, וב-5 ביולי העם היווני ידרש להצביע במשאל, בעד או נגד תכנית החילוץ האירופית. המדינה כולה נסערת, זה אינו רק משבר כלכלי, ביוון מדברים על הכבוד הלאומי שאירופה רומסת, אבל עבור 2 מיליון התיירים שצפויים להגיע החודש למדינה, יוון מנסה לשמור את הפוקוס על איים שלווים, מוזיאונים ואתרים היסטוריים.

תיירות נכנסת ליוון

תיירות נכנסת ליוון

כדי לקבל את התיירים הרבים, תוך כדי המשבר החריף, הממשלה היוונית החליטה על שורה של צעדים. בעוד על עסקים ביוון נאסר לקבל כרטיסי אשראי מקומיים, כרטיסי אשראי זרים ימשיכו להתקבל, ובעוד אזרחי יוון לא יורשו למשוך יותר מ-60 אירו ליום, לא תהיה שום מגבלה על משיכה של תיירים.

צעדים אלה שנועדו לשמור על זרם התיירות הנכנסת ליוון הם הכרחיים לכלכלה המקומית. התיירות תורמת 39 מיליארד דולר לתמ"ג היווני, או 17.3%, על פי נתוני מועצת התיירות העולמית. עד 2025, תעשיית התיירות צפויה לטפס להכנסות של 58 מיליארד ו-19.8% מהתמ"ג (בישראל לשם השוואה מדובר על 2% מהתמ"ג, ו-18.6 מיליארד דולר. הלמ"ס 2012).

למרות הכלכלה המתמוטטת, יוון ממשיכה להיות מקום שליו למדי. זאת, יחד עם מחירים יורדים, שמר על זרם התיירים הנכנסים עד כה. בחודש שעבר, יותר מ-1.7 מיליון תיירים הגיעו לשדות התעופה המרכזיים במדינה, והמספרים השנה גבוהים מאלה של השנה שעברה. אולם יוון מגיעה לשיא העימות מול האיחוד האירופי, לנקודת השבר, בדיוק במקביל לשיא עונת התיירות, כאשר רוב ה-17% תמ"ג זורם למדינה.

השנים האחרונות היו קשות עבור יוון. משבר כלכלי וחברתי עמוק, שהפך מבעיה מקומית לצרה שכל אירופה צריכה להתמודד איתה, שמאיימת על השווקים הבינלאומיים, ושדרדרה את הדימוי של יוון עד לרמה של מדינת בטלנים ועצלנים, ויש קולות באירופה שטענו כי "אירופה יכולה להסתדר גם בלי יוון" (ובעיקר בלי החובות שלה).

מיתוג יוון בשנים האחרונות והמיצוב של המדינה כיעד חופשה המבוסס על חופים, ים ואיים לא עזרו לשמור בתודעה העולמית את המקום של יוון בתרבות המערבית, והתבססו על לוגו חסר ייחוד, ובעיקר כזה שלא ממצה את הפוטנציאל העצום שבמותג יוון.

מיתוג יוון

מיתוג יוון

ב-2013 ארגון התיירות היווני פירסם את המיתוג החדש של יוון, שמטרתו להזכיר לכולנו, וגם ליוונים עצמם, כי המדינה הקטנה בדרום אירופה אינה רק איים שלווים, חופים יפיפים ונופים מושלמים. יוון היא ערש התרבות המערבית. היא המקום בו נולד רעיון הדמוקרטיה, בה נמצאים שורשי הפיזיקה, הפילוסופיה, האמנות, הרפואה, הרטוריקה ושאר עמודי התווך של האקדמיה. יוון הציגה לעולם את האולימפיאדה, התיאטרון, את העיר המודרנית, את החברה המערבית ואת הפוליטיקה. השפה היוונית נמצאת כמעט בכל שורה גם כיום, ואין כמעט תחום בתרבות שאינו מתכתב בדרך זו או אחרת עם התרבות היוונית.

המיתוג אינו חדשני או פורץ דרך, אבל הוא נכון ומועיל ליוון. הוא מחזיר למרכז הבמה את הערכים המרכזיים של יוון ומזכיר לנו שוב, את החשיבות הבלתי מעורערת של המדינה בתרבות המערבית, ושאם יש מדינה שעיצבה את אירופה יותר מכל מדינה אחרת, זו ודאי יוון.

מאמרים קשורים: יוון מזכירה לכולם איפה הכל התחיל. מיתוג יוון | יוון נלחמת על התדמית | ספרד מובילה את התחרותיות של התיירות. ישראל מדשדשת | דירוג מותגי התיירות של המדינות | יש לנו עוד הרבה מה ללמוד על תיירות!

מודעות פרסומת

One Comment on “איך לעבור משבר לאומי ולשמור על התיירות? יוון. מותג בסימן שאלה”

  1. galithatan הגיב:

    המיתוג ליוון נכון – אבל האם היית חש בנוח לבוא לנפוש במדינה שנמצאת במצב כל כך קשה? התייר יפזר את כספו, והאזרח יסתכל עליו בעיניים כלות?


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s