רוצה להיות עיר חכמה? את זה אל תעשי!

עיר חכמה

כולם רוצים לדבר ולהתפאר כאשר יש הצלחות, אולם דוח חדש על הצלחת ערים חכמות חושף כמה תובנות באמצעות מבט מעמיק יותר על ההשיגים. שיעור חשוב אחד: מי ששוכח עבור מי מיועדות היוזמות של עיר חכמה יהיה במסלול מהיר לכישלון.

הדוח הופק על ידי ארגון המחקר של בריטניה, נסטה, מזהה התנהלויות גרועות ומציע דרכים אפקטיביות יותר לפעולה. בקצרה, ערים שמדברות יותר מאשר מקשיבות צפויות להוציא יותר ממה שהן אמורות.

נסטה טוענת כי הטעות הראשונה שערים עושות הוא להתחיל עם הטכנולוגיה, ולהמשיך את העבודה משם. למרות שגישה כזו יכולה להמריץ את הכלכלה, וההשקעה יכולה לייצר מקומות עבודה, גישה זו עשויה להיות לא ברת קיימא מאחר ואינה מעוצבת במיוחד לפתרון בעיות בוערות שהקהילה דורשת.

הדוח גם מצא שאנשים האחראים על היוזמות הופכים במקרים רבים להיות מבודדים בזמן שעליהם להיות חברתיים. הוא טוען שכאשר מובילי פרויקטים עירוניים מחפשים חוכמה וניסיון מבחוץ, הם נופלים פעמים רבות למלכודת של היוועצות רק באנשי טכנולוגיה. הם אמנם זוכים בידע טכנולוגי, אבל כושלים לראות כיצד היא תתורגם למעשה.

בעוד פרויקטים רבים של ערים חכמות עוסקים באיסוף ושימוש במידע כדי להוביל שיפורים, נסטה מוצאת כי אלה שלא משיגים תוצאות עושים שימוש מועט מאד במידע. אחת הסיבות לכך היא שערים אלה לא בחנו את הנושא לעומק, אבל הדוח גם אומר כי ערים צריכות לשתף יותר בתוצאות הפרויקטים והניסויים שהן עורכות, בין אם הן טובות ובין אם לא.

לבסוף, אומר הדוח, תושבים במקרים רבים נותרים בחוץ. בעוד היוזמות מכוונות לטובתם, רק במקרים מועטים הם נשאלים מה הם רוצים. על ידי שלילת האפשרות של התושבים לתרום, כל תוצאה, אפילו מוצלחת, תהיה בעלת סיכוי נמוך יותר להיות מורגשת.

אז מה עיר כן צריכה לעשות כדי להיות עיר חכמה? הדוח טוען כי ערים חייבות לתת לאנשים בדיוק את אותו משקל שהן נותנות לטכנולוגיה. הדוח גם מתייחס למרכזי החדשנות העירוניים ואומר כי מרכזים אלה מייצרים הזדמנויות לשיתוף פעולה עם הציבור. הדוח טוען כי יש להשתמש במרכזים אלה כדי לייצר מידע, מידע אותו העיר צריכה לנתח כי לקבוע אילו פרויקטים יביאו הבטחה לתוצאות טובות או האם הם צריכים להיות מתוכננים מחדש. במיוחד, נסטה אומרת, ערים צריכות להביט אל מרכזים כמו אלה שבסיאול, בבוסטון או בפילדלפיה כדי לקבל השראה. מידע פתוח הוא גם מפתח. נסטה אומרת כי הפרויקטים של עיר חכמה עצמם צריכים להיות פתוחים. תוצאות הפרויקטים צריכים להיות נגישים ויש לאפשר לתושבים לעזור לפתור את הבעיות.

נסטה מנסחת בסוף הדוח חזון לעיר חכמה הממוקדת בתושבים, ואומרת כי לטכנולוגיות שיתוף יש את הפוטנציאל להפוך עיר לחכמה ולשפר את איכות החיים. יחד עם זאת, כיום, הרבה מהדוגמאות המבטיחות נמצאות בשלב התחלתי  ובהיקף קטן וגם אם הם משולבות, הם נמצאות בקצוות ולא במרכז האסטרטגיות העירוניות.

כדי שיהיה סיכוי לעזור לערים להתמודד עם הבעיות הגדולות, נסטה טוענת שהשקעה נוספת דרושה כדי לייצר ראיות אודות אילו גישות לשימוש בטכנולויות הן האפקטיביות ביותר. ערים צריכות לחלוק ניסיונות אלה כך שערים אחרות יוכלו לאמץ ולבנות על הגישות המוצלחות ביותר.

מאמרים קשורים: איך לאפשר לתושבים לתרום, ומהי עיר חכמה? בולוניה | ברצלונה היא עיר חכמה, עכשיו קטלוניה תהיה אזור חכם | פרויקט הערים החכמות בבריטניה | עיר חכמה: מה זה ואיך להתחיל? | איך בונים עיר חכמה? מהיסוד.

מודעות פרסומת

7 תגובות on “רוצה להיות עיר חכמה? את זה אל תעשי!”

 1. גרי שטיינמן הגיב:

  הבלוג מדהים. מעשיר ומרתק. כל הכבוד ליזמים, לכותבים ולתורמים.
  עם כל הכבוד לטכנולוגיות המתעצמות והולכות עיר לא תוכל להיות חכמה מבלי שתדאג בראש ובראשונה לתושביה (המשתמשים בשרותיה) וליוממים המגיעים אליה. עיר שבה מערכת התחבורה הציבורית תהיה במעלה הראשונה של פרנסיה ואשר רמת האמינות שלה תגרום לכך שהתושבים והיוממים לא ירצו כלל להשתמש ברכבם הפרטי אלא בתחבורה ציבורית. עיר שתתן לתושביה גישה למידע על פרוייקט תמ"א 38 כזה או אחר באמצעות הטלפון החכם אך לא תתן לו שרותי תחבורה ציבורית אמינים ונוחים, לא תהיה עיר חכמה.
  אם אכן הביצועים הם במקביל אפשר ליהנות מהכל אך כאשר העדיפות היא לאמצעים טכנולוגיים לפני רמת השרות היומית הבסיסית, כל הענין הופך להיות פארסה, לא רציני, מקור ליחצנות, פופוליזם ברמה נמוכה וחיפוש אחר קולות מצביעים לקראת הבחירות הבאות.

 2. אוהד הגיב:

  כמעט כמו כל הפוסטים בבלוג הנהדר הנ"ל. קצר, קולע,ומרתק. תודה!

 3. עיר חכמה זה מושג פוליטי ולא טכנולוגי. כבר מזמן לא מדובר ב ERP עירוני, אלא במדיניות כוללת להנגשת שירותים עירונים והגברת השקיפות.

 4. שחר יעלי הגיב:

  כן,גם זה תואם חולון !!!! עיר שאינה משתפת את תושביה,ואפילו מכנה את התושבים"קוטרים"
  חבל.

 5. נחל הגיב:

  "על ידי שלשלת האפשרות של התושבים לתרום, כל תוצאה, אפילו מוצלחת, תהיה בעלת סיכוי נמוך יותר להיות מורגשת."?!


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s