איך לאפשר לתושבים לתרום לעיר, ומהי עיר חכמה? ללמוד מבולוניה

בולוניה - תושבים תורמים לשיפור העיר

בולוניה – תושבים תורמים לשיפור העיר

בשנת 2011, קבוצה של נשים בבולוניה (איטליה) רצו לתרום ספסלים לפארק השכונתי, פיאצה קרדוצ'י. בפארק פשוט לא היו מקומות ישיבה. הן התקשרו לעירייה כדי לקבל אישור להצבת הספסלים, התקשרו למחלקה אחת, שהעבירה אותם לאחרת, ושוב הופנו למחלקה אחרת בעירייה. אף אחד לא יכול היה לעזור להן, מה שמדגים חסך משמעותי במנהל העירוני – פשוט לא היתה דרך לתושבים לתרום לשיפור העיר, למעשה זה היה גם לא חוקי.

בולוניה משתפת

בולוניה משתפת

במאי 2015, ראש העירייה, חברי מועצה, מנהיגי קהילה, עיתונאים ומאות נוספים התכנסו לטקס הפתיחה של פסטיבל השתתפות הציבור של בולוניה, שנה לאחר חניכת Bologna Regulation for the Care and Regeneration of the Urban Commons, מוסד שהקמתו היא נקודת ציון היסטורית בחדשנות שהיא מציעה בכך שהיא מאפשרת לבולוניה לתפקד כקהילה משתפת.

כעת, לתושבי בולוניה יש דרך חוקית לתרום לעיר. מאז עברה החקיקה, לפני שנה, יותר מ-100 פרויקטים חתמו על הסכמי שיתוף פעולה עם העירייה, תחת הרגולציה לתרומה לשיפור העיר, ו-100 פרויקטים נוספים נמצאים בתהליך.

חבר מועצה שפתח את האירוע אמר כי תקופה חדשה החלה, בה "לא, אתה לא יכול" הפך ל-"כן, אנחנו יכולים יחד", בה תושבים מחליטים עבור עצמם, ויחסים חדשים ומעצימים מתפתחים בין העיר לתושביה. הוא הוסיף כי הדרך החדשה מאפשרת "תושבות אקטיביסטית" ולוקחת אותה לרמה חדשה. הוא סיים עם החזון שבולוניה כולה תהיה עיר של שיתוף פעולה כחלק מרשת בינלאומית של ערים נוספות שילכו בדרך דומה.

מנהל הפרויקט, דונטו די ממו, דיבר על החשיבות של הקהילה עבור אמנות אורבנית, חדשנות דיגיטלית והכלה חברתית ועל הצורך לשפר את הרגולציה. הוא אמר שהיחסים הם נקודת המוצא וכי על ידי אימון ושקיפות רבה יותר של הרגולציה אפשר לצפות להרבה יותר.

social streets

social streets

מובילי פרויקטים במסגרת התכנית הציגו ודיברו על הפרויקטים שלהם, כמו פרויקט Social Streets, שהפך מרשת של קבוצות פייסבוק לעמותה המפעילה מספר פרויקטים. פרויקט אחר, Reuse With Love, הכולל 50 תושבי שכונה שהתאחדו להלחם באשפה ובביזבוז ולשפר את חיי הילדים והעניים.

ראש העירייה דיבר על ההיסטוריה של בולוניה כעיר של חדשנות, ועל כך שהתושבים ותרבות השיתוף שלהם הם הנכס החשוב ביותר של העיר, ומה שמייחד אותה. הוא אמר כי הרגולציה החדשה תיקח כל זאת לרמה חדשה. ראש העירייה הפציר בנוכחים לפתח עיר חכמה (intelligent city), המבוססת על יחסים מצויינים, בניגוד לרק עיר חכמה (smart city).

מאמרים קשורים: מיתוג בולוניה | איך מציגים חזון עירוני ושיתוף ציבור? בריסטול | גישה חדשנית לשיתוף ציבור בשבדיה | אירוע שיתוף הציבור הענק של תל אביב | כלכלת השיתוף פה, והיא נשארת. האם העיר מוכנה?

מודעות פרסומת

One Comment on “איך לאפשר לתושבים לתרום לעיר, ומהי עיר חכמה? ללמוד מבולוניה”

  1. אח איזו כתבה יפה
    בחולון עירי נוהג ראש העירייה לסתום פיות בצעקות
    ואח"כ רצים לפרסם בשמו שיש אתר שיתוף הציבור אבל חייבים להכניס פרטים מזהים כדי להיכנס אליו…
    בקיצור חולון עיר לא שיתופית עירייה לא שקופה והתושבים??? ראש העירייה מכנה אותם קוטרים…


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s