איך הפכה קופנהגן לגן עדן לאופניים תוך חישוב העלות האמיתית של המכוניות

קופנהגן - גן עדן לאופניים

קופנהגן – גן עדן לאופניים

בערים רבות בעולם, פרויקטים של תשתיות אופניים מבוצעים כדי לעודד יותר תחבורה מקיימת. יחד עם זאת, פרויקטים כאלה מעלים לעיתים קרובות שאלות לגבי המימון הציבורי והעלות שלהם. נשאלת איפה השאלה: מהי העלות האמיתית של הנסיעה באופניים מול הנסיעה במכונית, ומחקר חדש מנסה לענות על כך.

קופנהגן ידועה כגן עדן לאופניים, וכמקום בו האופניים זוכות ליחס שווה, או אפילו מועדף למכוניות. קיימות סיבות תרבותיות רבות לכך, אולם גם כמה פקטורים מבניים להתפתחות התחבורה הזו, בינהם, הדרך בה העיר מצדיקה כל השקעה בתחבורה, ביחס לאמצעי תחבורה אחרים.

דו"ח חדש שכתבו סטפן גוסלין מאוניברסיטת לונד ואנדי צ'וי מאוניברסיטת קווינסלנד בוחן כיצד קופנהגן החליטה להשקיעה כל כך הרבה בתשתיות לאופניים, כולל קילומטרים רבים של שבילי אופניים ללא הפרעה, ואפילו מנהרות יעודיות לרוכבי אופניים, גשרים ורמזורים.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

כאשר העירייה מחליטה על פרויקט אופניים, היא משווה את עלותו לעלות סלילת כביש, וכוללת בחישוב לא רק את העלות הפיזית של ההקמה, אלא גם מרכיבים נוספים של עלויות לחברה כמו תאונות, השפעת זיהום האוויר על הבריאות, ופליטת הפחמן לאטמוספירה. לאחר שיקלול כל המרכיבים, היא מגיעה למסקנה המדהימה שקילומטר אחד של נסיעה במכונית, עולה לחברה 15 אירו סנט, בעוד החברה מרוויחה 16 אירו סנט על כל קילומטר של רכיבה על אופניים, וזאת בגלל פקטורים כמו תועלות בריאות הרכיבה והמנעות מההשפעות המזיקות של המכונית.

"למדנו כי החברה מרוויחה מאנשים שרוכבים. זה טוב יותר לחברה מזוויות רבות אם אנשים ירכבו "אמר גוסלין בראיון. מעבר לעלויות ולתועלות החברתיות, יש גם עלויות ותועלות אישיות, כולל זמן אבוד או נחסך, והשפעת הרעש והזיהום על איכות החיים. כאשר אלו נלקחים בחשבון, עלות המכונית מזנקת עוד יותר.

"אם אנחנו רוצים שאנשים ירכבו, יש לשנות את הגישה כלפי תכנון התשתיות העירוניות. רוכבים ירכבו (במספרים גדולים) רק כאשר הם יחושו בטוחים פיזית וכאשר זה מהיר, מה שאומר שעליהם להיות מופרדים פיזית ממכוניות" גוסלין הוסיף.

מאמרים קשורים: הערים הטובות ביותר לאופניים | המדריך לקופנהגן שנת 2025 | האופנים כובשים את הערים, והם הרבה יותר מרק כלי תחבורה | תכניות שיתוף האופניים הטובות בעולם | "תרצה אופניים עם הקפה?"

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s