מה קרה כששכונה אחת החליטה לאסור מכוניות למשך חודש?

שכונה ללא מכוניות

שכונה ללא מכוניות

לפני כשנתיים, שכונה אחת בעיר סוון בדרום קוריאה החליטה לערוך ניסוי קיצוני: למשך חודש שלם, נאסרה כניסת מכוניות לשכונה. האירוע נקרא פסטיבל אקומוביליטי (ניידות אקולוגית) והוא נולד כדרך לעזור לעיר מהר יותר לכיוון של עתיד נקי יותר על ידי מתן תחושה לתושבים כיצד העתיד עשוי להראות.

"בדרך כלל כרוצים לערוך ניסוי, מפיקים הדמיות מחשב שאמורות לתאר את העתיד, ומגישים מצגות פאוורפוינט" אומר קונרד אוטו צימרמן, המנהל הקריאטיבי של The Urban Idea, שעזרה לתכנן את הפסטיבל. "אנחנו עושים את זה אחרת: בעיר אמיתית, עם אנשים אמיתיים, בזמן אמת. זה כמו תאטרון בו השכונה היא הבמה".

כשהחל התכנון, השכונה היתה מלאה במכוניות, ואנשים נהגו בכל מקום, ואפילו החנו על מדרכות כדי לגשת לחנויות. "רוב האנשים לא יכלו לדמיין איך תראה השכונה ללא מכוניות" אומר צימרמן "הם פשוט אמרו שזה לא יעבוד".

התכנון ערך כמעט שנתיים ולבסוף בספטמבר 2013, 1,500 מכוניות הוצאו מהשכונה למגרשי חנייה זמניים. העיר מסרה 400 זוגות אופניים ואופנועים חשמליים לתושבים ואפילו פתחה בית ספר לרכיבת אופניים עבור אלה שלא ידעו לרכב. הדואר חולק באמצעות כלי רכב חשמליים, ואוטובוס עבר כל 15 דקות כדי לקחת אנשים אל מכוניותיהם.

שכונה ללא מכוניות

שכונה ללא מכוניות

השכונה השתנתה לחלוטין. בתי קפה ומסעדות הוסיפו שולחנות על המדרכות, והרחובות התמלאו באנשים. זה נראה היה כמו אירועי סגירת הרחובות שמתקיימים בערים רבות, אבל אורך הניסוי עזר להמחיש שבאמת אפשר לחיות כך. "הם חיו כך במשך חודש, כך שסדר היום שלהם הותאם לתנאים החדשים" אומר צימרמן.

למרות שהתכנית היתה להחזיר אחרי חודש את המצב לקדמותו, בתקווה שאנשים ידרשו שינוי, ראש העירייה החליט להוסיף כמה שיפורים קבועים כמו הרחבת המדרכות והוספת פארקים קטנים. "ראש העירייה הרגיש כי אחרי כל המאמץ, ושינוי אורח החיים שהאנשים עברו למשך חודש, אם דבר לא ישאר מזה, התושבים יהיו מאוכזבים מאד" מוסיף צימרמן.

אחרי הפסטיבל העירייה אספה תושבים למפגש גדול כדי לשאול את דעתם ולאסוף רעיונות לשינויים קבועים נוספים. התוצאה: המהירות המותרת לנסיעה צומצמה לכמעט חצי, מה שאומר שנהגים לא רצו להשתמש יותר בשכונה כקיצור דרך, והתנועה התחילה להצטמצם. השכונה גם החליטה לאסור חניה ברחובות הראשיים וחנייה על מדרכות, מה שעודד אנשים ללכת יותר ולרכב יותר. בכל חודש, השכונה גם הנהיגה יום ללא מכוניות.

באוקטובר השנה האירוע יחזור על עצמו ביוהנסבורג, דרום אפריקה ואחר כך בעיר נוספת. "דרוש ראש עיר עם ראש פתוח שאוהב חדשנות ופרובוקציה, ושמחזיק באג'נדה ירוקה עבור העיר" הוא אומר "ומישהו שיש לו מספיק השפעה ותמיכה לעבור כזה מהלך, משום שהוא שנוי במחלוקת".

מאמרים קשורים: לונדון יכולה ללמד איך להתמודד עם מכוניות מזהמותבאירופה אופניים כבר יותר פופולריים ממכוניות | דמיינו את עיר העתיד עם מכוניות ללא נהג | בבריטניה מכוניות אוטונומיות הן תחבורה ציבורית | מדוע הרחובות אינם שייכים לאנשים, במקום למכוניות?

מודעות פרסומת

One Comment on “מה קרה כששכונה אחת החליטה לאסור מכוניות למשך חודש?”

  1. רם מנשה הגיב:

    לדעתי היה נכון להוסיף בדיקה מדגמית לתושבי העיר רמת חמצן בדם ורעלים בדם
    לראות האם הרעלים ירדו או עלו


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s