הסוף למשאיות בעיר? משלוחים בצינורות תת קרקעיים אולי יגשימו את החלום

החבילה הגיעה

החבילה הגיעה

"החבילה הגיעה": הנה רעיון שבא להתמודד עם צפיפות התנועה והזיהום בערים הגדולות: להקים רשת של צינורות תת קרקעיים שיזרימו סחורות ממרכזי שילוח אל מרכזי הערים.

הרעיון אולי נשמע תמוה, אבל הוא למעשה קרוב יותר למימוש ממה שאנחנו חושבים. חברה בריטית פיתחה כבר את הטכנולוגיה הדרושה, ובנתה מסילה דמויית מגלב (רכבת הנוסעת בעזרת עילוי מגנטי), ואף קיבלה את תמיכת ממשלת בריטניה, וכעת החברה מקיימת מבחן היתכנות בעיר נורת'המפטון, במרכז אנגליה.

"אנחנו מבססים את הכדאיות הכלכלית, ואת ההשפעות החברתיות והסביבתיות – לדוגמה, מהו מספר המשאיות שירדו מהכביש?" אומר רוג'ר מיילס, מנכ"ל Mole Systems, החברה שמאחורי הרעיון. "אנחנו יודעים כי זה חסכוני באנרגיה ביחס לשימוש במשאיות וכי הוצאות התפעול הן נמוכות יותר. אבל, כמובן, צריך להצדיק את התשתית, כך שיש צורך בנפח גדול".

הצינורות הן בקוטר של כמטר עד שניים ומעוצבות לשאת משטחים סטנדרטיים, שנטענים ומורדים באופן אוטומטי. מיילס אומר כי התרחיש המתקבל ביותר על הדעת יהיה הקמת צנרת כזו בין מרכזי אספקה בשולי הערים ומרכזי דרישה גבוהה במרכזי הערים. זה יכול לכלול מרכזי קניות, בתי חולים ואוניברסיטאות. מה שקרוי "המייל האחרון" בשילוח יכול להיות מושלם על ידי רכבים חשמליים ואופניים כדי להוסיף על צמצום התנועה. יתכן כי הצינורות ימוקמו לצידי דרכים, ומעל האדמה, כדי לחסוך בעלויות.

מחקר קודם שבחן את הכדאיות של הובלה בצינורות בבריטניה מצא כי צינורות כאלה יכולות לצמצם את עלויות התפעול בכ-27%, אבל זה לא כולל את הוצאות הקמת התשתית.

למרות שהרעיון של שימוש בטכנולוגיית מגלב לשינוע סחורות היא חדשה, הרעיון של הנעת סחורות בצינורות תת קרקעיים אינו חדש כלל. שיקגו, לדוגמה, בנתה רשת מנהרות אספקה כבר בסוף המאה ה-19, ולונדון השתמשה במנהרות להנעת הדואר עד 2003.

עלות הקמת המערכת עשויה להיות יקרה, אבל מיילס טוען כי יש לה הרבה תועלות נוספות. לדוגמה, אם אין חשש לגבי עומסי תנועה או בעיות מזג אוויר, חברות יכולות לצמצם את המלאי הסחורה שהן מחזיקות. בנוסף, לא יהיה צורך בנהגים רבים כל כך, שעלותם גבוהה, או מקומות חנייה ושטחים נרחבים לפריקה וטעינה.

מאמרים קשורים: לשי אגסי יש חזון למכוניות חשמליות כתחבורה ציבורית. בבריטניה זו כבר מציאות | מהפכות התחבורה של דרום אמריקה | איך תראה התחבורה של ערי העתיד? | ההייפ סביב ההייפרלופ: האם התחבורה העתידנית הזו תפעל? | פינלנד מסמנת את הדרך לעתיד התחבורה העירונית

מודעות פרסומת

One Comment on “הסוף למשאיות בעיר? משלוחים בצינורות תת קרקעיים אולי יגשימו את החלום”


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s