אילו ערים עושות את המירב לטובת איכות האוויר ואילו לא?

דירוג איכות האויר בערי אירופה

דירוג איכות האויר בערי אירופה

בלונדון (7) איכות האוויר משתפרת, ובברלין (5) היא יורדת. שטוקהולם (4) יציבה וליסבון (22) נכשלת. בריסל מדורגת 14, ברצלונה 15, מילאנו 16, פראג 17, מדריד 20 ורומא 21.

זיהום אוויר גורם לכחצי מיליון מקרי מוות מוקדם בכל שנה באיחוד האירופי. בערים העמוסות, איכות האוויר הוא לרוב הגרוע ביותר עם ריכוז גבוה של חלקיקים, חנקן ואוזון. תוחלת החיים של אלה החיים באזורים המזוהמים ביותר נמוכה ביותר משנתיים כתוצאה מכך, והרבה ניתן לעשות ברמה המקומית כדי לצמצם פליטות אלה.

דירוג חדש של איכות האוויר בערי אירופה פורסם לאחרונה, והוא הצליח לחשוף כמה הפתעות. המחקר, בהזמנת הנציבות האירופית בוחן מדיניות המקדמת אוויר נקי (להבדיל מבדיקת האוויר עצמו) ב-23 ערים. כחלק מהקמפיין "!Soot-Free for the Climate", הדירוג מציג את הערים הצפויות, כמו ציריך (1), קופנהגן (2) ווינה (3), שמדורגת בראש, אבל גם מנער מעט את התדמית הירוקה של אירופה.

דירוג איכות האויר בערי אירופה

דירוג איכות האויר בערי אירופה

בראש ובראשונה, ערי הענק לונדון (7) ופריז (8) מדורגות גבוה יותר מאמסטרדם (10) הקומפקטית וחובבת האופניים, שזוכה לדירוג נמוך יותר בשל כישלונה להטמיע אזור פליטה נמוכה למכוניות. העיר המדורגת נמוך ביותר, אינה דווקא עיר מוכת מיתון מדרום היבשת, אלא אחת מהצפון העשיר. לוכסמבורג (23) דורגה בתחתית הרשימה בשל בכישלון שלה להתמודד עם שלטון המכוניות בעיר.

לונדון היא העיר שהשתפרה ביותר, ועלתה מדירוג F לדירוג C, בזכות שליטה טובה יותר על פליטות מאוטובוסים ומוניות, והרחבת אזור הפליטה הנמוכה. מספר הולכי הרגל, רוכבי האופניים ומשתמשי התחבורה הציבורית בעיר נמצא בצמיחה, בעוד השימוש במכונית פרטית ממשיך לרדת.

לעומת זאת, בסקוטלנד, הדברים קצת פחות אופטימיים. גלזגו (19) היא העיר שהציגה את הירידה הגדולה ביותר במדד, מ-D ל-F. העיר דחתה את תכנית אזור הפליטה הנמוכה, וגם נכשלה בחקיקה הנוגעת למסננים ולמס גודש.

צעדים רבים יכולים להינקט כדי לשפר את איכות האויר. הקמפיין בחר 9 קטגוריות של צעדים בהתבסס על הפוטנציאל שלהם לשפר את איכות האויר, ובהתאמה למגבלות של רשויות מקומיות, וכולל בין השאר: אזורי פליטה נמוכה, רכש של רכבים נקיים, שימוש בתמריצים כלכליים, ניהול תנועה, קידום תחבורה ציבורית, קידום הליכה ורכיבת אופנים ועוד.

פרסום המחקר מערער במשהו את התדמית הנקייה של אירופה, כאזור המוביל בעולם במה שקשור לקידום הליכה ותחבורה ציבורית. יחד עם זאת, המחקר שנכתב במשותף עם ארגון Friends of the Earth מגרמניה, שמנסה לדחוף ערים לעשייה רבה יותר בתחומי הסביבה, הציב סטנדרטים גבוהים במיוחד, כולל קביעת הציון 60 ומטה, כנכשל.

מאמרים קשורים: פריז מסלקת את המכוניות | לונדון יכולה ללמד איך להילחם המכוניות מזהמות | האם המכונית הפרטית תעלם מאירופה? | האם עיר יכולה להפוך את המכונית למיותרת? | שבוע המלחמה במכונית הפרטית

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s