גרמניה מזדקנת ומתכווצת במהירות. יש ערים שצומחות, אבל אזורים אחרים מתרוקנים מתושבים

התכווצות אוכלוסיית גרמניה

התכווצות אוכלוסיית גרמניה

ראש עיריית שלאדן-וורלה בדרום סקסוניה, על הגבול לשעבר עם מזרח גרניה, אומר כי הדמוגרפיה של העיר היא "קללת השטן". העיר צפויה לאבד שליש מאוכלוסייתה עד שנת 2030. "הצעירים והחכמים עוזבים והחלשים יותר נשארים" הוא מוסיף. בעוד האוכלוסייה מתכווצת, מסלולי אוטובוסים,  גני ילדים, בתי ספר, בנקים, חנויות וספריות נסגרים בשל חוסר דרישה. תהליך זה הולך את החיים לקשים עוד יותר עבור אלה שנשארו, והם נאלצים לעזוב גם כן.

לגרמניה יש את אחת האוכלוסיות המתכווצות במהירות הרבה ביותר, למרות שגידול בהגירה האט מעט את הירידה מאז 2011. עד 2060, ההערכה היא כי מספר הגרמנים יצטמצם בכ-20 מיליון, כמו אוכלוסיית רומניה כולה היום. אולם ההתכווצות אינה אחידה בכל גרמניה, ובעוד ערים מסויימות צומחות, בעיקר בדרום גרמניה ובצפונה, אזורים אחרים, בעיקר במזרח המדינה, מתרוקנים.

בחלק מהאזורים המתרוקנים התושבים מנסים להילחם בתופעות הלוואי של המגמה. חלקם מתארגנים לספק שירותי הסעה בהתנדבות, שיחליפו את שירותי האוטובוס שפסקו. במקומות אחרים מאחדים שירותים ממשלתיים וחנויות תחת קורת גג אחת. יחד עם זאת, לרוב, הם נתקלים במערכת החוקים הנוקשה של המדינה. המקומיים שאיכשהו מצליחים הם "גיבורים", אומר ריינר קלינהולץ מהמוסד לאוכלוסייה ופיתוח בברלין. הם "שוברים את הבירוקרטיה והופכים אותה לגמישה יותר".

דוגמה לכך היא מר ממרט, שאף זכה לפרס חדשנות. הוא ראה את משבר מתקרב ב-2008, בעיר בה היו בעבר 5 רופאים, שחלקם פרשו ואחרים שקלו לעזוב. 9,000 התושבים היו בסיכון של העדר טיפול רפואי. מוסד טיפולי למבוגרים היה בסכנת סגירה, ומשפחות היו נותרות ללא טיפול רפואי כלל. אז מר ממרט מצא 10 רופאים בערים לא רחוקות ומשקיע בנירנברג. הם הציעו לרופאים להשתמש בבניין גדול ועזוב, ושכנעו אותם להגיע לעיר, ליום או יומיים בשבוע, מבלי לעזוב את עבודתם הקודמת.

המחסום הראשון היה ארגון הרופאים. הוא סירב לתת רישיון. היוזמה התגברה על כך באמצעות לובי לוחמני, אבל אז הגיעו החוקים הקפדניים. מר ממרט הצליח לכופף אותם עד כמה שניתן היה. הפיזיוטרפיסט, לדוגמה, היה חייב ע"פ החוק להשתמש בדלת נפרדת, מסיבות שלא ברורות לאיש.

בקרוב מאד, אוכלוסיית העולם תהיה מורכבת מיותר אנשים מבוגרים מאשר צעירים. בין השנים 2000 ל-2050, מספר בני ה-60 ויותר בעולם יכפיל את עצמו מכ-11% ל22%. במספרים מוחלטים יגדל המספר מ-605 מיליון לשני מיליארד. זה לקח לצרפת 100 שנה עד שאוכלוסייתה שמעל גיל 65 הכפילה את עצמה מ-7 ל-14%, אולם במדינות כמו ברזיל או סין התהליך ימשך רק 25 שנה (ארגון הבריאות העולמי). ה-OECD  צופה כי בין המדינות החברות בו, כבר בשנת 2015 יותר אנשים יעזבו את שוק העבודה מאלה שיצטרפו אליו. משמעות הדבר היא כי שוק העבודה מצטמצם ומזדקן.

ערים צריכות להתכונן לשינוי הדרמטי בהרכב האוכלוסייה ובשינויים שידרשו בשירותים העירוניים, באופני הצריכה, ואפילו בתכנון העירוני. יש ערים שכבר התחילו בתהליך, וארגון הבריאות העולמי מפרסם המלצות והנחיות באשר להערכות לשינויים – אוכלוסיית העולם מזדקנת. האם אנו מוכנים לזה? 

מאמרים קשורים: היצרנות והחדשנות בעיר צומחות עם גידול האוכלוסייה | מה מצב הנוער בעולם?רוצה לעצור את הזדקנות המוח? עבור לשכונה בה הולכים ברגלבאילו מדינות הצעירים מצליחים יותר? | איזו עיר היא הטובה ביותר עבור צעירים?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s