כלכלת השיתוף פה, והיא נשארת: האם העיר מוכנה?

כלכלת השיתוף

ניתן כבר לומר בביטחון כי כלכלת השיתוף משגשגת – היא מאתגרת ומתחרה בתעשיות המסורתיות, מפרה את הרגולציה ומשמשת הזדמנות לחדשנות ולצמיחה. כל זה מתרחש בו זמנית, ולא קיים סטטוס קוו: בעוד מודלים חדשים מתפתחים, החידוש שבנושא מאתגר את שיטות העבודה הבדוקות שהכרנו. בנוסף, לא קיימת מסגרת רגולטורית שכל עיר או רשות מקומית יכולה או צריכה לאמץ כדי להתמודד עם הפעילות הכלכלית החדשה. אחד המאפינים החדשניים ביותר של הערים הוא יכולתם לנסות ולפתח פתרונות ייחודיים ומקומיים לאתגרים חדשים.

מילאנו בונה על כלכלת השיתוף כדרך להתמודד עם אירוח יותר מ-20 מיליון המבקרים הצפויים להציף את העיר במסגרת אקספו 2015. בדצמבר, העיר אף העבירה חוק המעודד שיתוף מכוניות, שיתוף אופניים, שיתוף בתים ועוד. אולם במקומות אחרים שירותים כמו אובר ו-airbnb מסבים לערים וממשלות כאב ראש רציני. איך יוצרים רגולציה לאזרחים, שתודות לאלפיקציות הסלולריות, מציעים להסיע אנשים ממקום למקום, משכירים את בתיהם לתיירים, או עורכים קניות עבור אחרים? יש ערים שאפילו כבר קנסו נהגים של שירותי שיתוף, חסמו את שירותיהם וגררו אותם לבתי המשפט.

ההחלטה של מילאנו לקדם, במקום להלחם, ב"אובריזציה" של הכלכלה נראית תואמת את אופן החשיבה של כמה מנהיגי ערים. "ערים רבות נראות מסוייגות באשר לשחרור כוחות השוק והחדשנות," כתב טום סטיל, נשיא מועצת הטכנולוגיה של וויסקונסין. "בתהליך, הם עשויים למנוע מהתושבים את האפשרות לעבודה חלקית נוספת שמשלמת לא רע… ערים שרוצות לבלוט כמרכזי חדשנות במדינותיהן ובעולם צריכות לקבל את ההחלטות הקשות".

משום שהטכנולוגיה שהביאה לעליית כלכלת השיתוף לא הולכת להיעלם, אחרים טוענים כי עדיף פשוט לאמץ כלכלה זו, ולהפסיק להילחם בה, ובמטרה לעזור לערים להתמודד עם טריטוריה חדשה זו, ה-National League of Cities, ארגון ייעוץ לערים, פרסם דוח חדש בשם "ערים, כלכלת השיתוף ומה הלאה". המסמך מספק "ניתוח של מה שקורה כעת בערי ארה"ב בשטח, בניסיון לעזור למנהיגי ערים בעוד הם מנסים להבין את כלכלת השיתוף וכיצד מתמודדים עימה. בין השאר, הדוח מתייחס לשאלות הבאות:

  • חדשנות – כיצד יכולות ערים לעמוד במחויבות המימשלית שלהן בעוד הן ממצבות עצמן כמקומות חדשניים למגורים, לעבודה ולביקור?
  • פיתוח כלכלי – מה היא השפעת כלכלת השיתוף על הפיתוח הכלכלי?
  • שיוויון ונגישות – כיצד יכולות ערים להבטיח כי כלכלת השיתוף העולה תקדם נגישות ושיוויון?
  • ביטחון – כיצד יכולות ערים לקדם ולהבטיח ביטחון בשירותי כלכלת השיתוף?

כלכלת השיתוף 2

לאורך המחקר התברר יותר ויותר כי לא קיימת גישה יחידה מתאימה לכל, בעניין הרגולציה לכלכלת השיתוף. על פי המאפינים הייחודים של ערים בסדרי העדיפויות, הרכב השכונות, היצע הדיור, דרישת התיירות, מצב רשתות התחבורה, אירועים גדולים ונושאים אחרים, כל עיר צריכה לבחור לעצמה את הדרך המתאימה ולהתקדם בה.

בעוד עיריות מתכוננות להתאים את הרגולציה או לפתח חוקים חדשים שיתאימו לכלכלת השיתוף, הן חייבות לאזן נושאים של חדשנות, פיתוח כלכלי, תיירות, שיוויון, נגישות וביטחון. בו בזמן הן צריכות להיות מודעות לתהליכים שהן מניעות ולהבין את העסקים החדשים, לשתף את בעלי העניין הנכונים, לחלוק רעיונות, לאסוף ולנתח מידע חדש, ולפתח אסטרטגיות להטמעה.

מעבר לכך, המחקר מדגיש עד כמה טכנולוגיות חדשנות ומודלים עיסקיים חדשים ימשיכו להציב שאלות חשובות לממשלות וערים באשר לרגולציה. בעוד אנו מתקדמים לעבר העתיד, כיצד יכולות ערים להיות יותר מותאמות, רגישות ומגיבות? כיצד יכולות ערים להסדיר תחומים אלה באופנים יותר חלקים? כיצד יכולות ערים לבסס מדיניות ארוכת טווח שתעזור לנהל את המודלים הכלכליים של העתיד?

שינויים דרמטיים אלה משמשים השראה לציבור של מנהיגים ציבוריים ומציבים הזדמנויות מסעירות לשינויים בממשל. בהשראת כלכלת השיתוף, כיצד יכולות ממשלות ועיריות לנצל משאב זה באופנים חדשים? כיצד יכולות ערים לשתף את הבניינים והמרחבים הציבוריים עם הקהילה כולה? האם יש הזדמנויות חדשות לניצול טוב יותר של צי הרכבים העירוני? איך יכולות ערים לשתף ציוד, כוח אדם ומשאבים אחרים? או במילים אחרות, כיצד העירייה קופצת על עגלת השיתוף ולא רק מביטה מהצד.

באופנים רבים, המחקר מעלה יותר שאלות מתשובות, אולם יחד עם זאת, מנהיגי ערים כבר הוכיחו כי הם מסוגלים להשיב לשאלות הקשות ולפתח אסטרטגיות אפקטיביות וגישות חדשות ולנווט במרחב המשתנה במהירות.

כלכלת השיתוף רק תמשיך לצמוח ולהשתנות, בעוד ערים ימשיכו לשמש כמעבדות הניסוי לטכנולוגיות המשתנות ללא הרף ולמודלים הכלכליים החדשים. קיימת הבטחה גדולה בשירותי כלכלת השיתוף, והדבר הטוב ביותר שקובעי מדיניות יכולים לעשות הוא לשמור על פתיחות באשר לאופן בו הכלכלה החדשה יכולה להיות מועילה במסגרות הרגולטוריות הנכונות, משום שכלכלת השיתוף פה, והיא נשארת.

מאמרים קשורים: כלכלת השיתוף מתמסדת בקליפורניה | מלחמת הערים בשירותי השיתוף: מי ינצח? | אם משתפים מכוניות ואופנים, אז למה לא גם סירות? | איך משפיעה airbnb על התיירות בערים? | תתעוררו העולם השתנה. עיריות וממשלות שלא יבינו ישארו מאחור

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s