מדונה בחרה בתל אביב. היכן גרים הסופר עשירים, ואילו ערים חשובות להם?

 

דוח העושר 2015

דוח העושר 2015

בקרוב, אולי נוכל לראות את מדונה, שהונה האישי נאמד בכ-800 מיליון דולר (cnn), רוכבת על אופני תל אופן בשדרות רוטשילד או מנופפת בכרטיס הדיגיתל שלה כדי לקבל הנחה בכניסה לחניון (ואולי לא..), אבל כמוה יש עוד כמעט 173,000 סופר מיליונרים, כמעט כמספר תושבי חולון, שבוחרים בקפידה את מקום מגוריהם, ומתגוררים במספר מצומצם של ערים מסוימות מאד בעולם.

האנשים העשירים בעולם, אלה שהונם האישי נאמד ב-30 מיליון דולר ויותר, והמכונים ultra-high-net-worth individuals UHNWI, הם שכבה דקיקה, 0.002% מאוכלוסיית העולם, בסה"כ 172,850 איש, שיחד שווים 20.8 טריליון דולר. אגב השנה הם התרבו ב-3%, כלומר יש 5,200 סופר עשירים חדשים. דוח העושר של חברת ייעוץ הנדל"ן נייט פרנק חושף פרטים מרתקים על אוכלוסייה זו והשפעתה על כולנו.

פרמידת העושר העולמית

פרמידת העושר העולמית

שנת 2014 הייתה טובה לעשירי העולם, ורובם ראו את הונם צומח, וכנראה ימשיך לעשות כן גם ב-2015. עשירי אוסטרליה הם כנראה גם המאושרים שבין העשירים, כי רק 4% מהם מעוניינים להגר, ומעטים בלבד שולחים את ילדהם ללימודים מעבר לים. מנגד, שליש מעשירי רוסיה שוקלים לעזוב, ו-60% שולחים את ילדהם ללימודים במדינות אחרות.

בראש פרימידת העושר הצטרפו 1,180 איש והפכו ל- centa-millionaires בשנת 2014, ובסה"כ יש כיום 38,280 איש שהונם עולה על 100 מיליון דולר, וממש בשפיץ מצטופפים 53 מיליארדרים חדשים שהצטרפו למועדון המיליארדרים העולמי שבו 1,844 איש. נתון מעניין נוסף שהדוח מגלה הוא קצב יצירת העושר עלה ב-2014 ועמד השנה על 3.1%.

מה הופך עיר לחשובה עבור העשירים, ומה גורם להם לרצות לגור בה? חוקרים מנסים לפתור חידה זו על ידי מדידת איכות חיים ואינדיקטורים אחרים. מובן, שאם היינו מודדים חשיבות עיר לפי עוצמה פוליטית, וושינגטון ובייג'ינג היו בראש, ואחריהן בריסל. אם מודדים איכות חיים, ערי צפון אירופה וקנדה או אוסטרליה היו בראש. אולם באופן כללי, ערים אלה אינן הערים בהם מצטופפים העשירים ביותר.

איפה העשירים ביותר באמת גרים

איפה העשירים ביותר באמת גרים

הערים החשובות ביותר לעשירים

הערים החשובות ביותר לעשירים

לונדון וניו יורק, המרכזים הפיננסיים המובילים בעולם,  הן הערים המובילות את רשימת הערים בהן חיים הכי הרבה סופר עשירים, ולמרות שכלל העושר המוחזק בידי עשירי אסיה הוא גדול מזה של עשירי צפון אמריקה, אף עיר באסיה לא יכולה לתבוע את תואר המרכז הכלכלי של האזור ולהתחרות בדומיננטיות של לונדון או ניו יורק.

בתוך אזור אסיה והפסיפיק, הונג קונג (3) היא כעת העיר החשובה ביותר, בעיקר בזכות הקשרים הכלכליים ההדוקים שלה עם סין, וזאת למרות שדווקא בסינגפור (4) יש את אוכלוסיית הסופר מיליונרים הגדולה ביותר באסיה. שנגחאי שומרת על מקומה (5), ואסיה מחזיקה בסה"כ 4 ערים בין 10 הראשונות בטבלה.

בבחינת נתון אוכלוסיית הסופר עשירים, לונדון ממשיכה להיות המרכז החשוב ביותר עבור הסופר עשירים, ואחריה טוקיו, סינגפור וניו יורק. במבט ל-10 שנים קדימה, הדוח צופה כי לונדון תמשיך להחזיק בתואק, אולם סינגפור תצמצם את הפער עם גידול של 54% באוכלוסייה זו. להוציא את לונדון מהכלל, אירופה צפויה לחוות ירידה יחסית בדירוג בעשור הקרוב. הירידה היחסית של אירופה משתקפת בצפון אמריקה, אוסטרליה ואפילו המזרח התיכון, בשל סיבה אחת וברורה – הצמיחה הדרמטית של העושר באסיה. בממוצע, ערים באזור זה יחוו עלייה של 91% באוכלוסיית הסופר עשירים במהלך העשור הקרוב.

המדינות הצומחות ביותר במספר המיליונרים

המדינות הצומחות ביותר במספר המיליונרים

הצמיחה המהירה ביותר תהיה בערים כמו הו צ'י מין סיטי, ג'קרטה, מומבאי ודלהי. חמישית המערים צפויות לחוות גידול של 100% בעשור הבא, וכולן באסיה או אפריקה. הריכוז הגיאוגרפי של העושר ממשיך להיות היבט מפתח עם 10% מכל הצמיחה הנוספת שתתרחש בחמש ערים בלבד – סינגפור, הונג קונג, ניו יורק, לונדון ומומבאי, בעשור הבא.

כאשר בוחנים את התמונה הרחבה יותר של מיליונרים במונחים דולריים (HNWIs), ניכרת עמידות בביצועים של ערים מהכלכלות המפותחות. טוקיו ממשיכה להיות המרכז הגדול ביותר לאוכלוסייה זו, ועם 466,000 מיליונרים יש בה כמעט חמישית יותר אנשים כאלה מאשר בניו יורק, עם קצת פחות מ-400,000. תוך 10 שנים התמונה תתהפך, וניו יורק צפויה להיות בית לאוכלוסייה הגדולה בעולם טהעיר החשובה ביותר עבורם, עם יותר מ-520,00 מיליונרים, וטוקיו תהיה שנייה.

הערים שיהיו החשובות ביותר לעשירים ב-2025

הערים שיהיו החשובות ביותר לעשירים ב-2025

בנקודת זמן זו, בייג'ינג כבר תהיה במקום שלישי, עם 350,000 מיליונרים בדולרים, עלייה של 55% תוך עשור. למרות האחיזה של ניו יורק וטוקיו במקומות הראשונים, הצמיחה בעושר תישלט בעיקר על ידי ערי אסיה, כש-6 מבין 10 בערים הצומחות ביותר באוכלוסיית המיליונרים תהיינה באסיה, ומומבאי, לדוגמה, תחווה זינוק של 128% עד 2024, או תוספת של 125,000 מיליונרים.

ערי העתיד – כמה מהתוצאות המענינות ביותר אינן מגיעות דווקא מראש הטבלה. ערים חדשות רק לעיתים רחוקות מצליחות להכינס לדירוג ויעדים מתפתחים מציעים כמה מההזדמנויות המעניינות ביותר עבור עשירים יזמים  או כאלה המחשפים להצטרף לרשימת העשירים. הדוח מציין 4 ערים שאחריהן כדאי לעקוב, אוכלוסיית המיליונרים או הביליונרים שלהן אינה מהגדולות ביותר, אבל הן נמצאות בצמיחה, והן ממוקמות באזורים בעלי השפעה אזורית.

בלגרד, סרביה – צמיחת העושר בעיר היא תמונת מראה של הכלכלה של בלגרד. בין השנים 2007 עד 2014 צמחה אוכלוסיית המיליונרים בעיר באופן קבוע ב-12%, אולם התחזית היא כי עד 2024 נתון זה יזנק, והצמיחה לאורך התקופה תעמוד על 72%.

בלגרד אחראית ל-40% מהפעילות הכלכלית בסרביה ומשמשת כמרכז כלכלי ןעסקי לדרום מזרח אירופה, וחווה עלייה משמעותית בהשקעות זרות. השקעות קיבלו עידוד באמצעות תמריצי מיסוי ומענקים וכן סביבה מיסויית תחרותית, שהביאה למשיכת חברות כמו פיאט וסימנס להשקיע במפעלים בעיר.

השיפור ברמת החיים בעשור האחרון הונע בעזרת דימוי העיר כמרכז תיירות, ולונלי פלאנט מתאר את בלגרד כ"אחת הערים בהן קורה הכי הרבה באירופה", והיא מושכת בעיקר מבקרים צעירים המגיעים במספרים גדלים והולכים, ונמשכים אליה הודות למחירים נמוכים יחסית ואיכות גבוהה של נדלן המתאים לפיתוח סטרטאפים וחברות אינטרנט, וכן חברות משחקי מחשב.

פנמה סיטי – הגיאוגרפיה הייחודית בה התברכה פנמה עם התעלה שלה עזרו לצמיחה הכלכלית ויצירת העושר בבירה, פנמה סיטי, על ידי גישור בין אמריקה הלטינית וצפון אמריקה. עם מספר שכמעט הכפיל את עצמו של מיליונרים מאז 2007, ושהגיע ל-4,700 ב-2014, אוכלוסיה זו צפויה לגדול ל-7000 מיליונרים עד 2024, והמיצוב של העיר כ"סינגפור של מרכז אמריקה" נראית מדוייקת מאד. בהקשר המרכז אמריקאי פנמה מציעה יציבות כלכלית ורגולטורית גבוהה, משקיעים נמשכים אליה בזכות הצמיחה החזקה והסביבה המיסויית התחרותית. תיירות הוסיפה למשיכה של העיר, תחבורה ברמה גבוהה וטיפול רפואי איכותי צומחים והובילו לנוכחות של מותגי מלונות בינלאומיים ומשקיעים יזמים המחפשים להתרחב.

אדיס אבבה, אתיופיה – הכלכלה הצומחת ביותר באפריקה, אתיופיה, נהנית לא רק מהחשיבות הפוליטית של אדיס אבבה אלא גם מקצב גידול האוכלוסייה בעיר שעומד של 3.8% לשנה. מעבר לצמיחה הטבעית, מתקיימת הגירה מאסיבית מאזורי הכפרים אל העיר, עד כי מתכננים צופים כי מגמות אלה במשולב יובילו להתפתחות העיר למטרופולין של 8.1 מיליון תושבים עד 2040.

תנועת המטוסים הפרטיים בעולם

תנועת המטוסים הפרטיים בעולם

יצירת העושר הכפילה את אוכלוסיית המיליונרים מ-2007 למעט יותר מ-1,300, עם תחזית חזקה להמשך צמיחה בעשור הקרוב, ולסה"כ 2,600 מיליונרים עד 2024. באופן מובן, העיר חווה כאבי צמיחה: השקעה ציבורית בתחבורה והגדלת רשת הרכבות ופרויקטי בנייה שולטים בצמיחת התוצר. פינוי תושבים לצורך פרויקטי תשתיות יצרו מתחים רבים בכמה סקטורים באוכלוסייה. חידוש בניית הסכר על הנילוס הכחול הוא פרויקט ההידרו חשמלי הגדול באפריקה ויוכל לספק ביטחון אנרגטי, מרכיב חיוני לפיתוח כלכלי.

הנוכחות של מטה האפריקן יוניון, ומטה הנציבות הכלכלית של האו"ם לאפריקה, כמו גם מספר ארגונים אפריקאים ובינלאומיים מגדירים את העיר כבירה הפוליטית של אפריקה, מה שרק מוסיף לעוצמה של הצמיחה הכלכלית.

ינגון, מיניאמר – עם מספר מיליונרים שצפוי להכפיל את עצמו בעשור הקרוב, ולהגיע ל-3,500, הבירה לשעברה והעיר הגדולה ביותר במיניאמר, ינגון, היא דוגמה קלאסית של יצירת עושר בשוק מתפתח.

העיר נהנית מפתיחה הדרגתית של הכלכלה, שבעקבותיה רפורמות דמוקרטיות, וינגון חווה צמיחה חזקה בתעסוקה, השקעות פנים, ותמ"ג מזנק שצפוי להאפיל על זה של הודו או סין ב-2015/6. שליטה על בעלות על נכסים האטה השקעות פרטיות, אבל השקעות בעסקים, בעיקר בתחומי הבנייה והפיתוח, היו לאחת הדרכים עבור זרים להיחשף לעלייה בערך הנדל"ן.

ההיצע של מסעדות, מלונות ומסחר השתפר בקביעות בחמש השנים האחרונות, וחברות רבות חדשות נכנסות לשוק. התיירות צומחת במהירות וצפויה לינסוק מ-3 מיליון תיירים ב-2015 ליותר מ-7 מיליון עד 2020.

תל אביב מדורגת במקום 40, וסוגרת את רשימת הערים החשובות ביותר לעשירים. בישראל, מציין הדו"ח, היו בשנת 2013 800 סופר עשירים, ב-2014 כבר היו 1,437, וב-2015 1,485. עד שנת 2024 הדוח צופה כי יחיו בארץ 1880 סופר עשירים. לגבי הסנטה מיליונרים (100 מיליון דולר ויותר), כאלה היו בישרל ב-2004 107 מעושרים, ב-2013 197, ב-2014 203 ובשנת 2024 יהיו בישראל 256. ויש כמה כמה מיליארדרים, שמספר עלה מ-9 ב-2004 עד ל-17 כיום, והמספר ימשיך ויעלה עד 24 מיליארדרים ישראלים בשנת 2024.

מאמרים קשורים: הערים הגלובליות שמתחרות בינהן על המיליארדרים | דירוג הערים היקרות בעולם | מי גר בהייד פארק מס,1 – הכתובת היקרה בעולם? | איך דואגים שפריז לא תהיה עיר לעשירים בלבד? | עם שיעור הצמיחה השלישי בעולם, אתיופיה מכוונת גבוה

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s