האם האמנות תציל את הערים? אולי כשיש פרס של מיליון דולר

אתגר האמנות של בלומברג

קרן הפילנטרופיה בלומברג הודיעה על 12 הערים שעלו לשלב הגמר בתחרות Public Art Challenge, תכנית חדשה שנועדה לתמוך הפרויקטים זמניים של אמנות במרחב הציבורי, שמחזקים מעורבות בקהילה, יצירתיות, וחיזוק חיות הערים. במסגרת התחרות הערים שיזכו (לפחות 3) יקבלו מענק של מיליון דולר כל אחת למימוש הפרויקט, והוזמנו להשתתף באתגר ערים שבהן 30,000 תושבים או יותר, מארה"ב.

237 ערים פנו לתחרות מ-45 מדינות בארה"ב, עם רעיונות לפרויקטים חדשניים וזמניים באמנות המתמודדים עם אתגרים אזרחיים, ומציגים שיתוף פעולה הדוק בין אמנים או ארגוני אמנות לבין הממשל העירוני.

"בזמן בו רעיונות מקוריים מגדירים מחדש את כל התעשיות, ערים מבינות יותר עד כמה חשוב לאמץ ולעודד יצירתיות" אמר מייקל בלומברג. "הייתה היענות גבוהה לאתגר שפרסמנו, ואנו מקווים שפרויקטים אלה יזרימו התלהבות מחודשת לגבי האופן בו אמנות ציבורית יכולה לחזק שכונות, להוות השראה לתושבים ולתדלק כלכלות מקומיות". להלן 12 ההצעות שנבחרו לעלות לשלב הגמר ולהגיש הצעות מפורטות:

אלבניאלבני, ניו יורק – אורות נושמים. מאירים את הצורך להתחדשות קהילתית: העיר אלבני, בשיתוף הערים השכנות טרוי ושנקטדי, מציעות להאיר 500 בתים ריקים למשך חודשיים. יחד עם האמן אדם פרלין ויותר מ-25 קהילות ושותפים מהמגזר הפרטי, מיצב נרחב זנ ינסה לעורר מחדש עניין בשכונות שהיו בעבר תוססות, ושכעת יש בהן הרבה מבנים ריקים. מטרת הצעה משותפת זו היא לערב את תושבי המקום, קונים פוטנציאליים ומשקיעים, ומקבלי החלטות.

אלבקירקיאלבקירקי , ניו מקסיקו – השלטים היתומים של דרך 66. מערבים נוער ואמנים מקומיים כדי להחיות מרחבים ריקים: העיר אלבקירקי מציעה להזמין יצירות אמנות עבור 20 שלטי דרכים שאינם בשימוש, והנמצאים במרחבים ריקים ולאורך כביש 66. העיר מתכננת להזמין אמנים ליצור מיצבים ספציפיים במקום בו ניצב השלט. כחלק מהפרויקט, נוער ואמנים מקומיים יעורבו כדי לטפל בשלטים ולהחיות מחדש מקומות ריקים דרך התערבות אמנותית.

אטלנטהאטלנטה – חופש עכשיו. מדגישים את מורשת זכויות האדם של אטלנטה: אטלנטה מציעה להפעיל פארק חופש, פארק ציבורי הממוקם בלב אזור זכויות האדם של אטלנטה, באמצעות מיצבי אמנות אינטראקטיביים. סדרה של קשתות זכוכית צבעוניות שעוצבו על ידי קסנוביה ביילי יותקנו ברחבי הפארק יחד עם קריאה לפעולה המזמינה את הקהל ליזום שיח על חופש. 4 אמנים מקומיים יוזמנו לפתח פרויקים של אמנות המאירים את המורשת של אטלנטה בקידום חופש, ויעודדו אינטראקציה בין הצופים, ויקדמו דיאלוג על זכויות אדם.

בוסטוןבוסטון – שרשרת הספיר. שימוש בתרבות להחייאת הנמל: בוסטון מציעה להחיות את הנמל בעיר על ידי קישור 4 אתרים שונים על קו החוף באמצעות פרויקטים של אמנות. העיר מתכננת להזמין את האמנים ג'אנט קרדיף וג'ורג' בורס מילר לפתח יצירת אמנות מוטמעת במקום לצד תערוכות זמניות ומיצבים של אמנים מקומיים.

שיקגושיקגו – פנה מקום לאמנות. החייאת מרחבים ציבוריים דרך אמנות: שיקגו מציעה להזמין אמנים לעבוד יחד עם בעלי עניין מקומיים כדי לדמיין מחדש 6 מרחבים ציבוריים מגוונים מבחינה דמוגרפית וגיאוגרפית. האמנים יפתחו פרויקטים לחידוש קניונים וכיכרות לא מנוצלים דרך יוזמה רב שנתית של שיתוף פעולה בין אמנים לקהילות.

דה מוינסדה מוינס, אייווה – מקשיבים למים. שמים לב לאקולוגיה של הנהר וערוצי מים בעיר: העיר דה מוינס מציעה ליצור פרויקי אמנות לאורך נתיבי המים כדי לערב את הקהילה המקומית בשיח אודות אקולוגיית הנהר. מטרת הפרויקטים היא לחקור את נתיבי המים בעיר, תכנון קופרשת המים ומרחב הנהר.

גאריגארי, אינדיאנה – מטבח חברתי. חיבור בין מזון ואמנות לפיתוח אזור תרבות: העיר גארי מציעה להפוך בניין ריק למרכז תרבות שיציג אמנותויזואלית וקולינרית. בשיתוף עם האמן טיסטר גייטס, העיר תשתמש במרחב ציבורי זה כזרז לפיתוח אזור תרבות ולקדם התחדשות עירונית.

גראנד רפידסגראנד רפידס, מישיגן – פרויקט רחוב רמזי. החייאת מבנים ריקים להופעות אמנות: העיר גראנד רפידס מציעה להסב 4 מבנים ריקים למרכזי אמנות זמניים עבור מיצבים והופעות רבי משתתפים. העיר מתכננת לערוך תחרות עיצוב בינלאומית כדי להסב זמנית את המבנים ליעד תרבותי לפני שיוסבו שוב לדיור בר השגה.

הרטפורדהרטפורד, קנטקי – Subject Matter. נותנים כבוד והשראה לתושבים מעורבים: העיר הרטפורד מציעה סדרה של פורטרטים ותהלוכות שכונתיות על ידי האמן נארי וורד כדי לכבד את העבר והעתיד של העיר. מטרת הפרויקט ליצור שיח על נושאים מקומיים, ולהוות השראה ולתת כבוד לתושבים מעורבים.

לוס אנג'לסלוס אנג'לס – CURRENT: LA River. קריאה לפעולה בחיסכון במים דרך אמנות: לוס אנג'לס מציעה לייסד ביאנלה לאמנות ציבורית, עם מיצב אמנות עכשווית לאורך נהר לוס אנג'לס. יחד עם האוצר מארק פאלי, העיר תזמין 5 עבודות אמנות גדולות ומולטידציפינריות, וכן עבודות קטנות יותר ותכניות חינוך כדי לתמוך בנושאים כמו שימור מים, אקולוגיה ויובש.

מייפלוודמייפלווד, מינסוטה – קיד סיטי. העצמת קילת הנוער: העיר מציעה סדרה של מיצבים אינטראקטיביים ותכניות משותפות לחיזוק הקשר בין קהילות הנוער השונות בעיר. התכנית כוללת עירוב בני נוער כדי לדמיין מחדש את עירם, הנעת דיאלוג על האתגרים העכשוויים ופתרונות אפשריים דרך יוזמות אמנות.

ספרטנברגספרטנברג, דרום קרולינה – לראות את ספרטנברג באור חדש. התמודדות עם פשיעה דרך שותפות יצירתית: העיר מציעה מיצב תאורה זמני במרחבים ציבוריים השייכים לעירייה ב-7 שכונות, ובהתאמה ל National Night Out, אירוע שנתי המקדם מניעת פשיעה, שיתוףפעולה בין משטרה לקהילה, וחברות קהילתית. האמן ארווין רדל מתכנן לשתף פעולה עם המשטרה וכיבוי האש, ועם ארגונים שכונתיים דרך תחרות, כדי לפתח ולעצב מיצב תאורה שיחדש מרחבים ציבוריים ויוביל לשכונות בטוחות וחיות יותר.

ההצעות שהוגשו לתחרות נבחנו על פי הפוטנציאל שלהן להתממש כפרויקטים של אמנות ציבורית, יכולתם לייצר שיתוף פעולה פרטי ציבורי, האסטרטגיות לעירוב הציבור, והמחוייבות לתוצרים מדידים והשפעה על העיר. הזוכים יוכרזו בחודש מאי.

במקביל לאתגר האמנות, יוזמת קרן בלומברג גם את אתגר ראשי הערים, בו ערים מוזמנות להגיש הצעות לפרויקטים שישפרו את החיים במרחבים העירוניים ויפתרו בעיות של ערים. התחרות הושקה לראשונה בארה"ב, ובשנה שעברה התקיימה גם עבור ערים באירופה (ברצלונה זכתה). במקביל העניקה הקרן גם מענקים לעיריית ירושלים ותל אביב לפרויקטים דומים, כך שניתן לצפות, שגם אתגר האמנות יתרחב אל מעבר לגבולות ארה"ב… אפשר להתחיל להתכונן.

מאמרים קשורים: הופכים את מרכז עולם העסקים למרכז עולם האמנות. ניו יורק | הפרסות ברחובות סאו פאולו אסור. אמנות זה כבר עניין אחר | עבודת האמנות שהגדירה מחדש את מרכז שיקגו | אונסק"ו הכריזה על תל אביב כ"עיר יצירתית" | המוזיאון כמותג והעיר כצרכן. גוגנהיים הלסינקי, ולובר אבו דאבי

מודעות פרסומת

One Comment on “האם האמנות תציל את הערים? אולי כשיש פרס של מיליון דולר”

  1. איפה חולון? איפה? אם ישראל היתה בתחרות כזו וחולון היתה זוכה אז כל הכסף היה הולך לכיס הפרטי של….


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s