ריו דה ז'ניירו: המרוץ לשיקום קו החוף לקראת אולימפיאדת ריו 2016

הפארק האולימפי ריו 2016

הפארק האולימפי ריו 2016

מבט לאזור המתקנים האולימפיים של אולימפיאדת ריו 2016 מגלה נוף פתוח אל הים, וספינות הבאות ויוצאות מהנמל, אולם עד לא מזמן עברה כאן אוטוסטרדה מוגבהת, שפורקה כחלק ממהכנות לשיקום האזור כולו. בעוד מספר שנים, האזור המשתקם יהיה מלא בבנייני משרדים ומוזיאונים, שבילי אופניים והולכי רגל.

פירוק האוטוסטרדה היא מרכיב מרכזי בתכנית ה-2.9 מיליארד דולר של ראש עיריית ריו, אדוארדו פאייס, לדמות את ריו לערים כגון בוסטון או ברצלונה שחידשו את קוי החוף שלהן. אולם לוחות הזמנים של ריו הם צפופים ביותר, ותאריך היעד, המשחקים האולימפיים 2016 מתקרבים במהירות. זהו אינו האתגר היחיד: כלכלת ריו התלויה בנפט מאטה, חברת הדלק הלאומית מעורבת בשערוריות שחיתות, ועדיין לא ברור האם מרכז העיר החדש ימשוך תושבים או רק חברות.

"עיר ללא מרכז, היא עיר ללא נשמה" אומר פאייס בן ה-45 בראיון. "במקום בו אנשים לא גרים, הם גם לא מסתכלים, לא אכפת להם, הם אינם מאיצים בפוליטיקאים, הם לא לוחצים, והכל מתדרדר. אם תסתכל על מרכז ריו, אין שם אף אחד".

עם החזיתות הקולוניאליות המתפוררות, מחסנים מרופטים,אזור הנמל של ריו, שגודלו כ-5 קמ"ר, רחוק מאד מהשם שלו – Porto Maravilha. לאחר רדת החשכה, הרחובות המתעקלים בין גבעות ומפרץ גוואנברה בקושי מוארים ונטושים לחלוטין.

התכנית של פאייס היא שאפתנית, ומתחילה בהריסת אוטוסטרדה מוגבהת בת 3 ק"מ, שתפנה מקום למדרכות להולכי רגל. הכביש, המכונה Perimetral, היה חשוב כל כך לזרימת התנועה, עד כדי כך, שכשנהרס בשנה שעברה "אנשים רצו לירות בי ברחוב" אומר פאייס.

התנועה תנותב מחדש דרך שתי מנהרות, ובמקום האוטוסטרדה ינועו קרונות טראם לאורך 17 ק"מ של מסלולי אופנים. מדרכות וכבישים חדשים יבנו מחדש לאחר שמערכות חדשות של מים,חשמל, ביוב וניקוז יותקנו עד 2020, ובנוסף, האזור גם ירושת בסיבים אופטיים.

ההבטחה הטמונה בשיפור התשתיות הוביל ל-32 פרויקטים מסחריים, כולל מגדלי טראמפ ריו, שיכללו שני מבנים בני 38 קומות של משרדים, בשלב הראון, ו-5 בניינים בסופו של דבר. גם חברת ניסאן, ל'אוראל, Lojas Americanas, ו- Subsea  יעברו למתחם המתחדש.

הפרויקט הענק, על פי ראש העירייה שזו לו קדנציה שנייה, ימומן כמעט כולו באמצעות כסף פרטי, שלא כמו פרויקט ה"ביג דיג" בבוסטון שעלה למשלם המיסים האמריקאי 14.5 מיליארד דולר, והחליף אוטוסטרדה מוגבהת במרכז בוסטון, במנהרה ופארק מעליה, ונחשב לפרויקט הכביש היקר ביותר בתולדות ארה"ב.

השאלה האם פיתוח בסדר גודל כזה גם ימשוך תושבים לאזור עדיין פתוחה. היעד של העירייה הוא לשלש את אוכלוסיית Porto Maravilha ל-100,000 בתוך 10 שנים, אולם בנתיים רק פרויקט מגורים אחד נמצא בבנייה, עם 1,300 יחידות דיור. המבקרים טוענים כי המיקוד בפיתוח העיסקי והמסחרי של המקום בא על חשבון פיתוח האזור כמתאים למגורים, וכי העירייה בונה עיר בתוך עיר, וכי בניינים אלה לא מייצרים חיים עירוניים. הדאגה כרגע היא כיצד מעודדים פרויקטים נוספים למגורים, והעירייה העבירה בשנה חוק חדש המציע ליזמים תמריצים לפיתוח במקום. אולם מסתבר כי אין דבר המוביל לעשייה כמו תאריך יעד מוגדר.

בניית אחת המנהרות, הקרויה Rio 450 ע"ש גיל העיר שנחגג השנה,  במרץ השנה, ואילו בניית המנהרה השנייה תסתיים במחצית הראשונה של 2016, ותתפרס לאורך 3 ק"מ, ותגיח ממעבה האדמה בחזית ה"סמבה סיטי" – טבעת של מבנים במרכז הנמל, בהם בתי הספר לסמבה, כולל Vieira’s Portela,  מייצרים תפאורה לקרנבל.

ראש העירייה פאייס הוא מעריץ של בית הספר לסמבה Vieira’s Portela, שבקרנבל בשנה שעברה בחר נושא הקרוב לליבו" הנמל. השנה הוציא בית הספר לפחות 10 מיליון אירל על עוד נושא עירוני – חגיגות ה-450 לריו. "אם תסתכל על ריו עכשיו, לפחות אנחנו מסתכלים לעתיד" אומר פאייס. "השיח בריו היה אודות מה הממשל לא עושה. כעת אנשים מתלוננים על מה שאנחנו עושים. אז אני אוהב את זה."

מאמרים קשורים: כך משווקים את ברזיל לאולימפיאדה | ברזיל מסכמת את המונדיאל והכישלון שלא היה | ריו וסאו פאולו עוברות מהפךמה השפעת האולימפיאדה על תנועת הנוסעים? | היכן תתקיים אולימפיאדת 2024?

 

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s