לסיכום תערוכת IMTM – יש לנו עוד הרבה מה ללמוד על תיירות!

futurismהשבוע התקיימה תערוכת התיירות 2015 IMTM, האירוע השנתי המרכזי של תעשיית התיירות שנערכת בחסות משרד התיירות, התאחדות המלונות בישראל ואל-על ובשיתוף התאחדות סוכני נסיעות ותיירות בישראל, לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל ומנהלת עיר עולם ותיירות, עיריית תל אביב יפו. התערוכה מיועדת לכל העוסקים בענפי התיירות השונים – תיירות פנים, תיירות נכנסת וכן מדינות וגורמי תיירות מחו"ל. משתתפים בה דרך קבע מגוון רחב של מציגים ישראלים: עמותות תיירות מכל רחבי הארץ, חברות תעופה, מלונות, חברות להשכרת רכב, חברות ספנות, ספקי שירותים ואטרקציות מסוגים שונים.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

השנה, במסגרת התערוכה התקיים גם כנס החדשנות בתיירות תחת השם FuTurism.com (שבאופן מוזר אינו משמש כתובת של אתר אינטרנט, אלא רק כשם של האירוע), ושריכז דוברים ממשרדי ממשלה,עיריות, חברות טכנולוגיה, יזמים ואורחים מחו"ל. בין המשתתפים בפאנלים השונים היו נציגי גוגל ומייקרוסופט בפאנל על עתיד התיירות, ג'ורדי וויליאמס, מנהל תיירות ברצלונה, יעל צחורי, מנהלת תיירות תל אביב, ענת שיחור, דוברת משרד התיירות ואחרים בפאנל על תיירות אונליין, עדי דומב מגוגל ופיני שני, סגן מהל השיווק במשרד התיירות, על קבלת ההחלטות של הנוסע, הלה אורן, מנכ"לית עיר עולם תל אביב שהנחתה פאנל של סיפורי ההצלחה של , Moovit, Eatwith, GetTaxi ו- WixHotels, וכן אמיר הלוי, מנכל משרד התיירות, גידי שמרלינג, דובר עיריית תל אביב, גוונדל קסטלן, מתיירות וונקובר ואחרים בפאנל בנושא תיירות המונים ותיירות ויראלית, ועוד.

תחרות חדשנות בתיירות

תחרות חדשנות בתיירות

תחרות ראש עיריית תל אביב לחדשנות בתיירות הגיעה לשיאה בכנס, כשחולקו פרסי ראש העיר למיזמים חדשניים בתחום התיירות, ומבין 42 סטרטאפים שניגשו לתחרות, קטף את הפרס הראשון הסטרטאפ shopnfly שמנסה לשפר את חווית הקנייה של הנוסע, על ידי השוואת מחירי מוצרים בשדות תעופה וחברות טיסה, ומאפשר הזמנת מוצרים מראש.

למרות האווירה החגיגית, המבקרים הרבים מכל העולם, והאולם המלא, דווקא שני האירועים האחרונים – תחרות ראש העיר לחדשנות בתיירות והפאנל בנושא תיירות המונים, הבליטו עד כמה ישראל אינה חדשנית בתחום התיירות, ועד כמה ההתנהלות וניהול התיירות הם מיושנים, ולמעשה לא השתנו או התעדכנו כבר עשרות שנים.

תחרות ראש העיר היא אירוע מבורך ורצוי. עידוד יזמים הוא חיוני להתפתחות התעשייה, וקידום טכנולוגיות חדשות לשיפור חוויית התייר היא כמובן מבורכת. אולם כשמאזינים לדוברים מטעם עיריית תל אביב או משרד התיירות, ולאופן בו הם מתייחסים לתיירות, נותר רק להתקומם על חשיבה מיושנת, העדר תכנון ארוך טווח וראייה שטחית של תעשייה שהשפעתה על הכלכלה והחברה הישראלית לא מצליחה לממש את הפוטנציאל, ובהקשר זה, תחרות ראש העיר משמשת כפסדה של חדשנות שמאחוריה מסתתרת התנהלות מיושנת מאד.

פאנל תיירות ההמונים אירח, בין השאר, את גוונדל קסטלן מתיירות וונקובר, שבדברים המאד קצרים שלו חשף עד כמה מנהלי התיירות הישראלים מיושנים בתפיסתם, בהתנהלותם, ואיך במקומות אחרים, במקרה זה וונקובר, התפיסה לגבי התיירות כבר שינתה פניה לפני שנים רבות. נפגשתי עם גוונדל קסטלן מתיירות וונקובר לשיחה מעמיקה על תיירות, חדשנות, קיימות וניהול כל אלה במסגרת העירונית המורכבת, וכיצד עושים זאת בוונקובר בדרכים שהן חדשניות באמת ומכיוונים שונים ומפתיעים.

הגישה של וונקובר לתיירות שונה מאד מזו של מדינת ישראל, או עיריית תל אביב. כאן לא יורים לכל הכיוונים כדי לנסות ולהביא כמה שיותר תיירים בכל מחיר, אלא מנתחים את השוק והמגמות העתידיות, ומפתחים אסטרטגיות לתיירות איכותית. וונקובר אינה הונג קונג, לונדון או פריז, והיא אינה עיר מוצפת תיירים, אולם כאן מתייחסים לתיירות כברכה שיש לנהל בזהירות רבה, לפני שתהפוך לקללה. ונקובר מושכת מדי שנה כ-1.7 מיליון תיירים (למטרופולין של כ-2.3 מיליון תושבים), ועם הצפי לצמיחה בתיירות העולמית, וונקובר רוצה להבטיח כי התיירות תצמח באופן מושכל ומנוהל, ושהברכה שהתיירות מביאה תתפרש על פני העיר כולה ולטובת התושבים כולם, ולא תתרכז רק במרכז, מה שהוביל בערים אחרות רבות להתייקרות מהירה בנדל"ן, עומס על התשתיות, והדרה הדרגתית של התושבים המקומיים לטובת מלונות ועסקי תיירות.

תכנית אב לתיירות וונקובר

תכנית אב לתיירות וונקובר

ונקובר פיתחה תכנית אב לתיירות, מסמך מפורט שנוצר בהתייעצות עם התושבים והעסקים המקומיים, ומנתח את הנכסים העיקריים של העיר, המטרות, המלצות ב-8 תחומים מרכזיים, מפיתוח המוצר התיירותי ועד תחבורה, ורעיונות ליישום התכנית. התכנית ממשיכה את תהליך החשיבה שנערך ב-2011 שהמליץ על הקמת ארגון התיירות של וונקובר ופיתוח תכנית האב, ועוצב להתבסס על 4 עמודי תווך עיקריים של ניהול יעד תיירות:

  1. שיווק – פיתוח תעשיית תיירות מאוחדת, המאפשרת שיתוף פעולה בשיווק היכן שמתאים, בהתרכזות בצרכן התיירות
  2. תכנון – עידוד תכנון אזורי לתיירות עם התמקדות באינטרסים של בעלי העניין
  3. מדיניות – הקמת פורום לפיתוח קונצנזוס עם התמקדות בהשפעה על קובעי מדיניות
  4. מוצר – פיתוח המוצר התיירותי עם דגש על משיכת מבקרים.

התכנית מיועדת לסגור את הפער בין הדרישה להיצע וכן ליצר קונצנזוס בין בעלי העניין המשתתפים בקבלת ההחלטות בנושאים הקשורים לפיתוח התיירות. טווח רחב של הצעות ודעות נלקחו בחשבון כחלק מהתהליך עם יותר מ-180 ראיונות אחד-על-אחד עם בעלי עניין ויותר מ-2000 מתושבי העיר ובעלי עסקים.

התכנית מפרטת את שלל ההזדמנויות כמו צמיחת התיירות, ההתאוששות הכלכלית בארה"ב, השווקים המתעוררים, מגמות בתיירות, ביטחון ובטיחות, ועוד ומול אלה את ההצע הקיים בעיר. המטרות אותן מגדירה תכנית האב כוללות את חוויית התייר, חוויית התושב, הסביבה, הכלכלה, ההשקעות, הצמיחה, התעסוקה והחינוך. ההמלצות הכלולות בתכנית נוגעות לפיתוח המוצר, אירועים, עיצוב חוויית המבקר, השכונות, פיתוח התשתית התיירותית, התחבורה, שיתופי פעולה ועוד.

וונקובר, בעקבות אירוח אולימפיאדת החורף 2010, ניסחה חזון עירוני להפיכת העיר ל"עיר הירוקה בעולם עד 2020" ותכנית האב לתיירות היא המשך ישיר של חזון עירוני זה. הפעילות של ארגון התיירות של וונקובר משנה את תפיסת ארגוני התיירות והוא חדשני בדרך בו הוא משתלב בחזון העירוני הכולל, ומטמיע את הרעיונות של בתחום התיירות. התפיסה המובילה כאן היא כי איכות החיים הגבוהה בעיר והדאגה לסביבה ולקשר של העיר עם הטבע הסובב אותה וכן החשיבות של הקהילה המקומית, חייבים לחלחל לתעשיית התיירות גם כן, כחלק מתפישת מותג עיר ומדיניות כוללת.

קסטלן, 38, הוא מומחה האנרגיה של ארגון התיירות העירוני של וונקובר, והוא כנראה היחיד שממלא תפקיד כזה בכל העולם. מה שחדשני עוד יותר בתפקיד שלו הוא שאת משרתו מממנת חברת אנרגיית המים המקומית, שחלק מהמדיניות שלה הוא לקדם שימוש יעיל יותר באנרגיה על ידי כך שגופים שונים מקבלים תמריצים כדי להשתמש בפחות אנרגיה ממה שהיו מורגלים, ולהקצות את היתרה לגופים אחרים. כחלק ממדיניות זו החברת האנרגיה גם מממנת את משרתו של קסטלן, כדי שיקדם קיימות בתעשיית התיירות. ארגון התיירות של וונקובר הוא עמותה ללא מטרות רווח, שתקציבה מגיע מארגוני התיירות השונים המשלמים דמי חבר, וכן נתח מהמס המוטל על שירותי התיירות בעיר. קסטלן עצמו פיתח רגישות סביבתית עמוקה לאחר שב-2008 ערך מסע אופניים מפטגוניה ועד קנדה במשך 18 חודשים, מסע שתועד בסרט הדקומנטרי Long Road North, ושימש כיועץ לצימצום צריכת אנרגיה.

חלק מתפקידו של קסטלן הוא לשמש שגריר של ארגון התיירות בתכנית "וונקובר – העיר הירוקה בעולם 2020", שפותחה כמפת דרכים להפיכת ונקובר לעיר המקיימת בעולם. התפקיד העיקרי שלו הוא לקשר בין ארגון התיירות ובין חברות האירוח והתיירות העירוניות, ולעזור להן לשפר את הקיימות בתחום פעילותן.

"אנו ארגון מבוסס חברות עם כ-1000 חברים ממלונות כנסים ועד מפעילי טיולים רגליים" הוא אומר. "אלה הם עסקים מגוונים מאד. הצרכים של כל סוגי העסקים הללו במונחים של שימור אנרגיה ופעילות ירוקה לכל אחד מחסומים עליהם יש להתגבר כדי להטמיע שינויים, כך שמה שאני עושה הוא לעזור להם בדרכים שונות בהתבסס על הגודל של הפעילות".

ב-1 לינואר, ונקובר דרשה שכל המסעדות יפסיקו להעביר את כל הפסולת האורגנית שלהן לאיסוף האשפה הכללי. קסטלן הופיע במספר סדנאות כדי לענות על שאלות בעלי המסעדות אודות הדרך להחיל את השינוי,  כדי לעשות זאת קל יותר עבורם על ידי זיהוי התמריצים והמשאבים שיעזרו להם לעבור שינויים אלה, כמו לדוגמה מענקים שהם יכולים לקבל. הוא אומר: " לעיתים קרובות החסמים אינם כספיים. זה יותר כמו – אנחנו לא יודעים איפה להתחיל, או, אנחנו לא יודעים מי הקבלן המתאים לביצוע העבודה. כך שאני עוזר להם לזהות מיהם האנשים הנכונים לעבוד איתם ולייצר קשרים אלה".

כמרכז הצירים של רשת ארגון התיירות בכל מה שקשור למידע על קיימות בקרב כל ספקי התיירות, קסטלן כעת משלב גם חברות שאינם חברות תיירות כחברות בארגון התיירות. הוא מפתח תכנית אספקה מקיימת כדי להרחיב את שירותי ארגון התיירות, עם חברות כמו ספקי תאורה חכמה, מהנדסי אנרגיה או מובילי פסולת.

אבל איך כל זה משפיע על הקיימות של ארגון התיירות של ונקובר, לפחות מעבר לסקטור מצומצם בשוק התיירות כמו אקו-תוריזם?והאם יש מדדים למעקב או לבדיקת ההשפעה?

קסטלן אומר "זהו באמת אלמנט של חבילה גדולה הרבה יותר לעיר. כשלעצמו, זהו אינו מניע. זה אולי לא יגרום לך לבוא לעיר אבל זה בהחלט יתרום לחוויה שלך בעיר, וישפיע על הרצון שלך לחזור". כדוגמה לאופן שבו ארגון התיירות של ונקובר משפיע על הקהילות, קסטלן הוא חלק מצוות ייעוץ ליוזמות עירוניות חדשות לפיתוח מחקר אודות איך תושבים ועסקים יוצרים אינטראקציה עם קווי החוף של העיר. היוזמה מבוססת על ה- New York Metropolitan Waterfront Alliance, והידע של קסטלן וכן רשת הקשרים של גופי התיירות עוזרים להביא יותר אנשים אל השולחן. לשאלה האם השפעה מקומית זו נדונה בתיירות ונקובר הוא עונה "ודאי, ללא ספק. זהו אלמנט מפתח בעבודה שאני עושה בהתבסס על הרעיון כי תושבים מקומיים שהולכים להינות מיתרונות קבועים של תעשיית התיירות שצועדת בזהירות ומנסה למתן את השפעתה על הסביבה".

דייב גזליי, סגן נשיא meetings & conventions at Tourism Vancouver, מסביר כי המעורבות של קסטלן בפיתוח הכלכלה המקומית מדגימה מגמה מתרחבת בארגוני תיירות עירוניים. בעוד הפעילות של קסטלן מכוונת בעיקר לספקי התיירות של ונקובר, גזליי משתף פעולה עם עסקים וארגונים שאינם תיירותיים כדי לעזור למכור את היעד לאירועים וכינוסים גדולים ברחבי העולם.

"כדי להצליח כיום, אתה חייב להיות משולב בקהילה ברמות שונות, ולהוסיף M נוספת לתואר הארגון DMO כדי שיהיה DMMO – destination marketing and management organization" מסביר גזליי. "אני חושב שארגוני תיירות צריכים להתפתח לארגוני עסקים במידה מסוימת". גזליי מוסיף כי במקרים רבים אינך יכול אפילו להתמודד על אירוח כנס בינלאומי חשוב אם אין לך תעשייה מקומית רלוונטית שמעוניינת לארח.

ובחזרה לישראל, הגיע הזמן לשנות גישה! ניהול התיירות נראה כמו אסופה של שליפות מהמותן, לא מתוכננות ולא מתואמות. לאלה החיים במרכז תל אביב, כבר מחלחלת התחושה כי בקרוב מאד לא ניתן יהיה לגור במרכז העיר, שנתפס יותר ויותר על ידי מלונות בוטיק או דירות להשכרה, ובאופן כללי קיימת תחושה קשה של חוסר ניהול וחוסר תכנון. כמות תיירים גדולה אינה המטרה, כי אם תיירות מנוהלת, מתוכננת ושתורמת לעיר ולקהילה מבלי לדרוס אותה, ושמשכילה לחלחל לכל רחבי העיר והמדינה.תיירות איכותית כבר מחליפה בערים רבות את הגישה הישנה לפיה "כל המרבה הרי זה משובח", ורגע לפני שנאבד את מרכז תל אביב וירושלים להמוני תיירים, שיעוררו זעם בקהילות המקומיות, הגיע להזמן לחשוב איך שומרים שהתיירות תהיה ברכה, ולא תהפוך לקללה.

מאמרים קשורים: ונקובר משנה את מודל ארגון התיירות העירוני | זה לא הכמות אלא האיכות של התיירות | הסינים מובילים את התיירות בעולםדובאי רוצה להיות יעד התיירות מס' 1 בעולם | ניו יורק כבר אינה יעד התיירות המוביל בארה"ב |צרפת, יעד התיירות המוביל, מאמינה שאפשר יותר

מודעות פרסומת

One Comment on “לסיכום תערוכת IMTM – יש לנו עוד הרבה מה ללמוד על תיירות!”

  1. מעוז הגיב:

    לא יכלת לנסח את זה טוב יותר


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s