אסיה שולטת ברשימת 100 הערים עם הכי הרבה מבקרים, ודובאי משיגה את היעד והופכת לנמל התעופה העמוס בעולם

הונג קונג

יותר מחצי מרשימת 100 הערים עם הכי הרבה מבקרים הן ערים באסיה, על פי מידע שמפרסם ה- Euromonitor International. שלוש הערים הונג קונג, סינגפור ובנגקוק מובילות את הרשימה ל-2013, והובילו אותה גם ב-2013.

הדו"ח שהתפרסם השבוע מדרג את 100 הערים המובילות במספר המבקרים (ששהו לפחות לילה אחד), ומשקף את העוצמה הכלכלית שלהן, וכן את החשיבות של המרכזים העירוניים בתיירות הגלובלית, הן העיסקית והן התיירות למטרת נופש. למעשה, ערים אלה יחד צמחו בקצב של 5.4% בשנת 2013, גבוה יותר מהממוצע העולמי שעמד על 4.8%.

הערים המובילות במספר המבקרים 1-20

הערים המובילות במספר המבקרים 1-20

שליש מהרשימה מורכבת מערים באזור אסיה והפסיפיק, נתון שמשקף את מגמות הגידול בנסיעות באסיה עצמה, וכן קישוריות מתגברת באזור. בין 10 הערים המובילות, 6 ערים הן מאסיה, כשהשלוש שמובילות את הרשימה, הונג קונג, סינגפור ובנגקוק, הובילו אותה גם בשנה הקודמת. שלוש מגה-ערים אלה משמשות כיעדים עיקריים עבור התיירים הסינים כמו גם היותן צמתים של תחבורה אווירית. בנגקוק מציגה את הצמיחה החזקה ביותר בין 10 הראשונות, עם עלייה של 10.4% ל-17.4 מיליון מבקרים, וזאת למרות אי היציבות הפוליטית. התיירים הסינים הם המפתח לזינוק של בנגקוק.

עיר אסייתית המופיעה לראשונה ברשימה היא ג'ג'ו הדרום קוריאנית עם 1.77 מיליון מבקרים, ועלייה של 46.3% ב-2013. המבקרים הסיניים החליפו את התיירים היפניים כשוק המקור החשוב ביותר עבור דרום קוריאה ב-2013, וכ-70% מתירות החוץ לג'ג'ו הגיעה מסין, בזכות מדיניות שביטלה את הצורך בוויזות, שיפור השירותים, כינון טיסות ישירות מסין ושפע של הזדמנויות לקניות פטורות ממכס.

בעוד התיירות היוצאת מסין השפיעה באופן ניכר על ערים רבות ברשימה, התיירות הנכנסת ממשיכה לדשדש. סין ממשיכה להיות המדינה עם מספר הערים הגדול ביותר ברשימת ה-100, עם סה"כ 8 שערים, אולם מלבד סוזו וגווילין, כל ערי סין חוו ירידה בתיירות הנכנסת. בייג'ינג במיוחד סובלת מירידה שממשיכה להיות מושפעת מההאטה בכלכלה הסינית וזיהום האוויר החמור.

ערי הודו המובילות, דלהי ומומבאי, הציגו צמיחה מרשימה של 27% ו-22% בהתאמה, כשכל אחת מהן קיבלה כ-3.6 מיליון מבקרים. הפיחות בערך הרופי הפך את הביקור בהודו עבור התיירים האמריקאים זול בהרבה, ביחס לשנים קודמות, מה שעזר מאד לצמיחה זו.

דובאי

הערים המובילות במספר המבקרים 1-50

הערים המובילות במספר המבקרים 1-50

המפרץ הפרסי מיוצג היטב ברשימה עם 4 מדינות, בחריין, קטאר, סעודיה ואיחוד האמירויות הערביות, שלכל אחת מהן יש ערים ברשימת ה-100. המובילה האזורית היא דובאי עם סה"כ 10.5 מיליון מבקרים, עלייה של 7% מהשנה הקודמת. ממשלת איחוד האמירויות עבדה קשה בשנים האחרונות כדי לקדם את המדינה כיעד בטוח לתיירות משפחות, מה שהיטיב עם דובאי, וכן גם עם שכנותיה אבו דאבי ושרג'ה, שגם הן נכנסו לרשימת ה-100. ערים אלה גם קיבלו מבקרים רבים שבעבר היו נוסעים ליעדים כמו מצרים, לפני שהחלה אי היציבות במדינה.

סעודיה הכניסה 3 ערים לרשימה – מכה, המחוז המזרחי וריאד. שנת 2013 הייתה שנה חזקה מבחינת מספר עולי הרגל למכה, כשמספר המגיעים לעיר הגיע ל-7.5 מיליון, בזכות הרחבה מאסיבית של המסגד המרכזי וגידול במספר המלונות.

דוחא, קטאר, היא העיר המזרח תיכונית שהציגה את הצמיחה החזקה ביותר במספר המבקרים, ועם עליה של 21.1% השיגה 3.8 מיליון תיירים. תיירות עיסקית היא הסיבה המרכזית להגעה לעיר וזאת בזכות תעשיות הנפט והגז, אבל גם הגידול בתיירות הנופש המתרכזת בתרבות ואטרקציות ספורט הוסיפו למספרים.

הערים המובילות במספר המבקרים 51-100

הערים המובילות במספר המבקרים 51-100

לונדון ופריז ממשיכות להיות היעדים המובילים במערב אירופה עם 16.8 מיליון ו-15.2 מיליון מבקרים בהתאמה. טורקיה מיוצגת היטב עם אנטליה, איסטנבול וארטבין, שכולן מציגות צמיחה במבקרים. התיירות מרוסיה היא המפתח לצמיחה זו, כשאנטליה מארחת 75% מכלל המבקרים הרוסיים בטורקיה. ויזות אינן הכרחיות לתיירים רוסיים השוהים פחות מ-60 יום בטורקיה, ואנטליה מציעה להם חופים הפופולריים מאד בקרב התיירים הרוסים.

ציריך היא אחת הערים עם הצמיחה החזקה ביותר בתיירות באירופה, ועם עלייה של 23.6% היא מקבלת 2.26 מיליון תיירים. מספר גדל והולך של תיירים מסין ומרוסיה מגיעים לעיר בזכות היותה של שוויץ בתחום ה- Schengen visa zone, וההיצע המצויין של קישור תעופתי.

העלייה של סין כשוק המקור לתיירות בינלאומית ממשיך, והיא צפויה לעקוף את גרמניה, שוק המקור הגדול ביותר, ב-2017. ערים אסייתיות קרובות, במיוחד כאלה שאינן דורשות וויזות, יהנו מייד, אולם התיירים הסינים הופכים הרפתקנים יותר, נוסעים רחוק יותר, ובאופן עצמאי יותר מבעבר. אלה הם נתונים חשובים עבור ערים כדי להבין את השוק הסיני המשתנה והדרישות של התייר הסיני, אם הן רוצות להשיג אותו.

התחזית באשר לתיירות מרוסיה הייתה בהירה, רק לפני שנה, אולם ההתדרדרות במצב הכלכלי ברוסיה והפיחות החד בשער הרובל מטילים ספק בהמשך היותה שלה רוסיה שוק מקור חשוב כל כך, בעיקר עבור ערים בטורקיה, מצרים ותאילנד.

לערים כדאי להביט אל השוק האמריקאי, שהיה שוק המקור השני בחשיבותו ב-2013, שוק בוגר, שהגיע למספרי שיא ב-2007, והחל להתאושש שוב ב-2012. כלכלה טובה יותר, דולר חזק וירידה במחירי הדלק צפויים להזניק את התיירות היוצאת מארה"ב, והערים שבמיוחד יכולות להרוויח מכך הן במרכז אמריקה והקריביים, אבל גם במערב אירופה.

דובאי, שהציבה לעצמה יעד להפוך למרכז התעופה החשוב בעולם עד 2015, עמדה בו, והשבוע פורסמו נתונים המראים כי לראשונה, עקף שדה התעופה של דובאי את שדה התעופה היתרו לונדון, והפך לשדה העמוס בעולם לטיסות בינלאומיות.

דובאי מול היתרו לונדון

דובאי מול היתרו לונדון

מידע שפרסמה המועצה הבינלאומי לשדות תעופה מראה כי כמעט 69 מיליון נוסעים בינלאומיים עברו בשדה התעופה דובאי במהלך 12 החודשים האחרונים, לעומת 67.8 מיליון בהית'רו. בדובאי משוכנעים כי יסיימו את שנת 2014 עם 70 מיליון נוסעים, וכי שדה התעופה יבסס את עצמו כצומת האווירית החשובה בעולם. נתונים אלה היו צפויים זה מכבר, אולם ממשיכים להיות מדהימים.

בשנת 2008 הזהיר מנכ"ל בריטיש איירוויז כי דובאי מתכננת להפוך לצומת האווירית החשובה בעולם, ולעקוף את אירופה, אולם השדה בדובאי החל להופיע ברשימת 30 שדות התעופה עמוסים ביותר רק ב-2007. בשנת 2008 נפתח בדובאי טרמינל 3, הטרמינל הגדול בעולם, עבור טיסות אמירייטס בלבד, שהיו אחראיות לחצי מהתנועה בשדה. מאז מספר המגיעים לשדה התעופה דובאי רק גדל, ובקצב שלא הפסיק לצמוח.

שדות התעופה העמוסים בעולם

שדות התעופה העמוסים בעולם

עד 2020, הרשויות בדובאי מצפות לקבל 98.5 מיליון נוסעים וסקטור התעופה צפוי להיות אחראי ל-22% מהתעסוקה באמירות. השאיפות הן כה גדולות, עד ששדה תעופה אחד אינו מספיק, והעיר משקיעה בהרחבת שדה התעופה השני, אל מקטום, שהוא חלק מקומפלקס עצום למגורים ומסחר. תכנית ההרחבה אושרה לפני מספר חודשים בעלות הבלתי נתפסת של 32 מיליאר דולר.

המספרים הם באמת יוצאי דופן. מספר המבקרים בדובאי גדול פי 5 ממספר התושבים בה, והעיר צפויה עוד לארח ב-2020 את תערוכת האקספו העולמית, שאליה בלבד צפויים להגיע 20 מיליון מבקרים. אבל התכניות לא נגמרות. דובאי פועלת כדי להיות לא רק הצומת הגדולה בעולם, אלא גם יעד התיירות מס' 1 בעולם, ובכלל זה גם יעד תיירות המרפא המוביל בעולם, ולמשוך אל העיר עד 2020 לא פחות מ-20 מיליון תיירי מרפא.

 

מאמרים קשורים: הית'רו לונדון ממשיך להיות השדה העמוס באירופה. איסטנבול מזנקת למקום רביעי | מיהן הערים עם המותגים העוצמתיים בעולם? | בית ספר לתחבורת העתיד. גאטוויק לונדון | דובאי רוצה להיות יעד התיירות המוביל בעולם | דובאי רוצה להיות העיר החכמה בעולם

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s