אוכלוסיית העולם מזדקנת במהירות. אנחנו מוכנים לזה?

IMG_1186

העולם עובר בשנים האחרונות מהפכים דרמטיים. העיור המהיר שיצר מהפך דרמטי והיסטורי תוך עשורים בודדים, ולראשונה בהיסטוריה יותר ממחצית אוכלוסיית העולם חייה בערים, הוא כבר עובדה ידועה ומוכרת, אולם במקביל לתהליך זה עובר העולם מהפך דרמטי לא פחות, ולראשונה בהיסטוריה האנושית, בקרוב מאד, אוכלוסיית העולם תהיה מורכבת מיותר אנשים מבוגרים מאשר צעירים.

בין השנים 2000 ל-2050, מספר בני ה-60 ויותר בעולם יכפיל את עצמו מכ-11% ל22%. במספרים מוחלטים יגדל המספר מ-605 מיליון לשני מיליארד. זה לקח לצרפת 100 שנה עד שאוכלוסייתה שמעל גיל 65 הכפילה את עצמה מ-7 ל-14%, אולם במדינות כמו ברזיל או סין התהליך ימשך רק 25 שנה (ארגון הבריאות העולמי). ה-oecd צופה כי בין המדינות החברות בו, כבר בשנת 2015 יותר אנשים יעזבו את שוק העבודה מאלה שיצטרפו אליו. משמעות הדבר היא כי שוק העבודה מצטמצם ומזדקן.

מספר האנשים בני ה- 80 או יותר צפוי לרבע את עצמו בין השנים 2000 עד 2050 לכ-395 מיליון, ואין תקדים היסטורי לרוב מבוגר באוכלוסייה, כפי שכבר קיים כיום. יותר ילדים יכירו את סביהם והורי סביהם, ואפילו את סבי סביהם, או בעיקר את סבות סביהם, כי בממוצע, נשים חיות בין 6-8 שנים יותר מגברים. איכות חיי המבוגרים ובריאותם נקבעת על ידי סגנון החיים והסביבה בה הם חיים במהלך חייהם. מאפיינים כמו תזונה, רמת פעילות פיזית וחשיפה לסיכונים בריאותיים כמו עישון, שתיית אלכוהול או חשיפה לרעלים וזיהום.

הסיבה להזדקנות האוכלוסייה טמונה בירידה ברמת הפוריות של האוכלוסייה ובעלייה בתוחלת החיים. שינויים אלה הובילו לעלייה דרמטית ביחס של מספר בני ה-60 ומעלה. מבוגרים עובדים, דואגים לבני משפחותיהם וחבריהם, ומצטרפים לאחר הפרישה לארגונים או איגודים של פעילות לפנסיונרים. הם מעבירים את ניסיונם לדורות הצעירים ובכך, עוזרים להם. חלק ניכר מהמבוגרים דואגים או מטפלים בנכדיהם או קרובים אחרים, וכן בחברים, וכך, במקרה של הנכדים, הם תומכים בילדיהם שעסוקים בקריירה וקיום.

Age-friendly World

Age-friendly World

ארגון הבריאות העולמי השיק אתר אינטרנט בשם Age-friendly World וכן רשת עולמית של ערים וקהילות ידידותיים למבוגרים. הרשת הוקמה במטרה לעודד שיתוף מידע וניסיון בין ערים בעולם, וכוללת ערים מגדלים שונים מכל רחבי העולם. ערים וקהילות אלה מחויבות ליצירת סביבה עירונית מכילה ונגישה לאוכלוסייה המבוגרת ופתוחה להצטרפות לכל.

Age-friendly World הוקם במטרה ללמוד יותר על אופן בו ניתן להפוך ערים וקהילות לידידותיות יותר למבוגרים, ולהציע דרכים לענות על צורכיהם המיוחדים. הוא מקום המאפשר לאנשים מכל גיל להשתתף בפעילויות קהילתיות, ועוזר להם להישאר מחוברים לסביבתם. האתר עוזר למבוגרים להישאר בריאים ופעילים בכל גיל, ועבור אלה שלא יכולים לדאוג לעצמם, לחיות בכבוד וליהנות. ערים וקהילות רבות כבר נוקטות בצעדים כדי להפוך למקומות ידידותיים יותר למבוגרים, אולם חסמים רבים עדיין קיימים. חלקם פיזיים, כמו מבנים שאינם מתוכננים בהתאמה לאוכלוסיות מבוגרים, או חוסר בתחבורה המונעת ממבוגרים גישה למקומות בהם הם רוצים לבקר. רבים מחסמים אלה הם פשוט תוצאה של הדרך בה אנו חושבים על הזקנה והדרך בה אנו רואים ומתנהגים כלפי מבוגרים.

מבוגרים בעיר

מבוגרים בעיר

בין הצעדים שערים צריכות לנקוט כדי לשפר את איכות חייהם של מבוגרים ניתן לציין את הטיפול במרחבים ציבוריים ומבנים, כך שיהיו נקיים ונעימים, יציעו מקומות ישיבה, מדרכות מתוחזקות, ללא מכשולים, לא חלקות, ורחבות מספיק לכיסאות גלגלים. שמעברי חצייה יהיו קיימים במספר נדרש, ושנהגים יתנו זכות קדימה להולכי הרגל, שמסלולי האופנים יהיו מופרדים מהמדרכות, ושהמרחב הציבורי יהיה מואר ובטוח. שירותים רלוונטיים צריכים להיות ממוקמים בקרבת מקום ונגישים, וגם המבנים עצמם צריכים להיות מותאמים, מבפנים ומבחוץ, יציעו מקומות ישיבה, מעליות, רצפות לא מחליקות וגישה לכיסאות גלגלים.

התחבורה הציבורית צריכה להיות עקבית ומוצגת בצורה ברורה, ואמינה, כולל בשעות הלילה. כל אזורי העיר צריכים להיות נגישים באמצעות תחבורה ציבורית, המאפשרת נגישות גם לבעלי מוגבלויות. תחנות התחבורה הציבורית צריכות להיות ממוקמות בנוחות, נגישות, בטוחות, נקיות, מוארות ומשולטות היטב.

ערים צריכות להציע דיור מספיק ובר השגה באזורים שהם בטוחים וקרובים לשירותים הנדרשים. הדיור עצמו צריך להיות מתוחזק היטב ולהציע ביטחון ונוחות, כשפנים המבנים מותאמים לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.

השתתפות חברתית היא חשובה לאוכלוסיית המבוגרים, ואירועים ופעילויות צריכים להתקיים במקומות נגישים, מוארים היטב, וקלים להגעה באמצעות תחבורה ציבורית. זמני האירועים צריכים להתאים לאוכלוסייה המבוגרת, וכן להיות מותאמים מבחינת עלויות. הכלה חברתית, בהקשר זה חשובה לא פחות, ויש להתייעץ בקביעות עם אוכלוסייה זו באשר לאופן בו יש להציע להם שירותים. מבוגרים צריכים להיות נוכחים במדיה באופנים חיוביים, ולהיות חלק מפעילויות חברתיות המוגדרות "משפחתיות". המבוגרים צריכים להיות מוכרים. בסך הכל ניתן לומר כי השיפורים הדרושים עבור האוכלוסייה המבוגרת, רובם ככולם, ייצרו סביבה עירונית משופרת גם לאוכלוסיות האחרות, ולמעשה הרוב המוחלט של ההמלצות יטיב עם כל תושבי הערים.

עיר אחת שלקחה את הטיפול באוכלוסייה המבוגרת כפרויקט דגל, היא ברצלונה, שאולי מוכרת יותר כבירת חדשנות, עיר חכמה, ועיר של טכנולוגיה, אבל ברצלונה מנסה לשפר את כל השירותים העירוניים לטובת כל תושביה. אחד ההישגים האחרונים של העיר הוא זכייה בפרס הראשון בתחרות קרן הפילנתרופיה בלומברג, שהציעה מענקים לערים שיציעו רעיונות חדשניים לשיפור החיים בערים, ושיפתרו אתגרים מהותיים, עם אפשרות להפיצם לערים אחרות.

ברצלונה זכתה בתחרות בפרס הראשון ובמענק של 5 מיליון אירו עבור Vincles BCN(קשרים חברתיים, בקטלנית), פרויקט שיתמודד עם התפוררות הקשרים החברתיים המלווה מבוגרים, הבידוד החברתי, התלות והסיכון הגבוה לבעיות בריאותיות. הפרויקט יתמודד עם בעיות אלה על ידי הקמת "רשת אמון" דיגיטלית וקהילתית. הרשת שתהיה מורכבת מבני משפחה, חברים, שכנים, עובדים קהילתיים ומתנדבים, תיצור עבור כל מבוגר בסיכון רשת ביטחון שתעזור לזהות פערים בטיפול, לתאם תמיכה ותשפר את איכות חייו, וזאת כהכנה לשנת 2040, בה כבר אחד מכל ארבעה מתושבי ברצלונה יהיה בן 65 או יותר.

מאמרים קשורים: רוצה לעצור את הזדקנות המוח? עבור לשכונה בה הולכים ברגל | דור המילניום כבר פה. איך הוא משפיע על התיירות והכלכלה? | באילו מדינות הצעירים מצליחים יותר? ובאילו פחות? | דור ה-z מגיע. מה מצב הנוער בעולם? | מה עושה עיר למעולה? תושבים עונים

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s