הית'רו לונדון ממשיך להיות שדה התעופה העמוס באירופה. איסטנבול מזנקת למקום רביעי

היתרו. לונדון - שדה התעופה העמוס באירופה

היתרו. לונדון – שדה התעופה העמוס באירופה

שדה התעופה הית'רו בלונדון, שארל דה גול בפריז ופרנקפורט שומרים על מיקומם כשדות התעופה העמוסים ביותר באירופה, אולם שדה התעופה אטטורק באיסטנבול מזנק למקום הרביעי ועוקף את סכיפול, אמסטרדם.

הית'רו משך 73.4 מיליון נוסעים בשנת 2014, עלייה של 1.4%, שאל דה גול משך 63.8 מיליון עם עלייה של 2.8% ופרנקפורט, השדה השלישי הכי עמוס באירופה, משך 59 מיליון נוסעים, עלייה של 2.6%. שדה התעופה של איסטנבול זינק במספר הנוסעים שעברו דרכו ב-11%, ומשך ב-2014 57 מיליון נוסעים, ובתוך כך עקף את שדות התעופה של מדריד ואמסטרדם והתמקם כשדה הרביעי הכי עמוס באירופה. העלייה בתנועת הנוסעים בשדה של איסטנבול הייתה איטית יותר מבשנה הקודמת, אולם כבר ב-2015 איסטנבול עשויה להיות השדה השלישי הכי עמוס באירופה, או אפילו השני.

לצד מרכזי התעופה של המפרץ הפרסי, ובעיקר דובאי, השדה הגדול בעולם, איסטנבול מצליחה להתבסס כצומת תעופה בינלאומית וכמרכז החלפת טיסות, שבעבר היו מתקיימות בשדות של מערב אירופה. המשיכה של לונדון כיעד סופי וזרם המטוסים כדוגמת איירבוס A380 עזרו להית'רו להתגבר על המגבלה של 2 מסלולי נחיתה בלבד, אך מעבר לכך יש לציין כי את לונדון משרתים מלבד הית'רו גם שדות התעופה גאטוויק, לוטון, סיטי וסטאנסטד, כך שנפח התנועה ללונדון הוא גדול בהרבה. תוספת התנועה שקיבל שדה התעופה הית'רו, של 1.1 מיליון נוסעים ב-2014, הוא קטן יותר מהעלייה בנפח התנועה לגטוויק, שזינק ב-2.7 מיליון נוסעים, או 7.6%.

טורקיש איירליינסשדה התעופה אטטורק שדורג חמישי באירופה ב-2013 בנפח הנוסעים נהנה מהגידול של טורקיש איירליינס שבאה לענות על עלייה בדרישה המקומית וכאסטרטגיה לפיתוח איסטנבול כבסיס להחלפת טיסות. אם השדה ימשיך בקצב הגידול שרשם בשנים האחרונות, ימצא עצמו שדה התעופה של פרנקפורט מחות לשלישיה המובילה, לראשונה מאז שנות ה-60. שדות התעופה של מערב אירופה ממשיכים לאבד נוסעי טרנזיט, שהם המשתלמים ביותר משום שהם מוציאים את סכומי הכסף הגדולים ביותר בחנויות, וזה אף גרוע יותר לחברות התעופה שמאבדות נוסעים לחלוטין.

שדה התעופה של איסטנבול, שבשנות השמונים שונה שמו על שם הנשיא הראשון של טורקיה המודרנית, זינק במספר הנוסעים העוברים בו בכמעט 14% ב-2013, עלייה מהגבוהות בעולם, וזאת לאחר עלייה של 21% בשנת 2012.

השדות של מערב אירופה נמצאים במקביל תחת לחץ מצד מרכזי התעופה של המפרץ הפרסי, כמו דובאי ודוחא – שדות הבסיס של חברות התעופה אמירייטס וקטאר איירוויז, וכמו השדה של איסטנבול, מנצלים את המיקום הגאוגרפי שלהם בין אירופה למזרח הרחוק כדי להתבסס כצמתים להחלפת טיסות, ומכאן גם כיעדים בפני עצמם.

בדומה לחברות התעופה מהמפרץ הפרסי, גם חברת התעופה של טורקיה בנתה צי מטוסים רחבי גוף עבור טיסות ארוכות, אולם עם אוכלוסייה של כמעט 80 מיליון טורקים, חברת התעופה של טורקיה, גם פיתחה את צי המטוסים הקטנים יותר עבור טיסות פנים וטיסות קצרות. עם צמיחה שכזו, החסם העיקרי להתרחבות היא יכולת השדה לקלוט עד 60 מיליון נוסעים, כשבמקביל, גם השדה השני באיסטנבול – Sabiha Gokcen – ריבע את מספר הנוסעים העוברים בו תוך חמש שנים. טורקיה כבר החלה בעבודות לסופר שדה תעופה חדש שיוכל לטפל ב-150 מיליון נוסעים בשנה, ולענות על הדרישה הצומחת, ושעוד תצמח מהניסיונות של טורקיה לארח אירועים בינלאומיים כמו אולימפיאדה, אקספו וכיוצ"ב.

מאמרים קשורים: הית'רו יסגר לטובת מגה שדה תעופה חדש | עתיד הערים תלוי בשדות התעופה שלהן | הקרב העולמי בין שדות תעופה ואיך הוא משפיע על הכלכלות | שדות התעופה של העתיד הם הרבה יותר מרק מקום לנחות בו | שדה התעופה הגדול בעולם. דובאי

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s