ונקובר משנה את מודל ארגון התיירות העירוני עם חשיבה ירוקה ומקומית

תיירות ונקובר

במרץ 2013, במהלך מסיבת עיתונאים במרכז האירועים בעל אישור ה-LEED פלטינום, הסביר מייסד TED  כריס אנדרסון מדוע החליט להעביר את הכנס המפורסם אל ונקובר.

העיר ונקובר היא אחת היפות והמתוכננות שבערי העולם. המרכז העיר הצפוף בשילוב הפארקים העירוניים הגדולים יוצרים שילוב עירוני מעולה, המוקף מצד אחד באוקיינוס ומהצד השני בהרי הרוקי. אולם אנדרסון אמר כי הוא החליט להעביר את כנס TED  מלונג ביץ' קליפורניה אל וונקובר, לרגל חגיגות ה-30, לא רק בגלל יופייה של העיר, אלא גם בגלל האופן בו מנהיגיה חושבים. ונקובר מדורגת בקביעות בראש דירוג מרסר לאיכות חיים, תרבות החדשנות, הקיימות, הפתיחות ושילוב האוכלוסיות.

לאחר שהכיר ביופייה של ונקובר, סיכם אנדרסון את החלטתו, באמרו "זוהי סביבה כה מעוררת השראה. אנו רוצים לכבוד חגיגות ה-30 לעבור למקום התואם את הדי אן איי של הארגון". נציגי ארגון התיירות של וונקובר מנסים לטפח את הנתונים הטבעיים של העיר וכלכלת המידע שלה בעזרת יוזמות חדשניות של מודלים לשיתוף הקהילה.

תכנית ונקובר 2020 - העיר הירוקה בעולם

תכנית ונקובר 2020 – העיר הירוקה בעולם

גוונדאל קסטלן הוא מומחה האנרגיה של ארגון התיירות העירוני, והוא כנראה היחיד שממלא תפקיד כזה בכל העולם. מה שייחודי עוד יותר בתפקיד שלו הוא שאת משרתו מממנת חברת המים המקומית. חלק מתפקידו של קסטלן הוא לשמש שגריר של ארגון התיירות בתכנית "העיר הירוקה בעולם 2020", שפותחה במקביל לאירוח אולימפיאדת החורף ב-2010 כמפת דרכים להפיכת ונקובר לעיר המקיימת בעולם. התפקיד העיקרי שלו הוא לקשר בין ארגון התיירות ובין חברות האירוח והתיירות העירוניות, ולעזור להן לשפר את הקיימות.

"אנו ארגון מבוסס חברות עם כ-1000 חברים ממלונות כנסים ועד מפעילי טיולים רגליים" הוא אומר. "אלה הם עסקים מגוונים מאד. הצרכים של כל סוגי העסקים הללו במונחים של שימור אנרגיה ופעילות ירוקה שונים, ולכל אחד מחסומים עליהם יש להתגבר כדי להטמיע שינויים, כך שמה שאני עושה הוא לעזור להם בדרכים שונות בהתבסס על הגודל של הפעילות".

מקרה לדוגמה: ב-1 לינואר, העיר ונקובר דרשה שכל המסעדות יפסיקו להעביר את כל הפסולת האורגנית שלהן לאיסוף האשפה הכללי. קסטלן הופיע במספר סדנאות כדי לענות על שאלות בעלי המסעדות אודות הדרך להחיל את השינוי. "אני שם כדי לעשות זאת קל יותר עבורם על ידי זיהוי התמריצים והמשאבים שיעזרו להם לעבור שינויים אלה, כמו מענקים שהם יכולים לקבל". הוא אומר. "אבל לעיתים קרובות החסמים אינם כספיים. זה יותר כמו – אנחנו לא יודעים איפה להתחיל, או, אנחנו לא יודעים מי הקבלן המתאים לביצוע העבודה. כך שאני עוזר להם לזהות מיהם האנשים הנכונים לעבוד איתם ולייצר קשרים אלה".

ונקובר 2020 - מה הושג עד עתה

ונקובר 2020 – מה הושג עד עתה

כמרכז הצירים של רשת ארגון התיירות בכל מה שקשור למידע על קיימות בקרב כל ספקי התיירות, קסטלן כעת משלב גם חברות שאינם חברות תיירות, בארגון התיירות. הוא מפתח תכנית אספקה מקיימת כדי להרחיב את שירותי ארגון התיירות, עם חברות כמו ספקי תאורה חכמה, מהנדסי אנרגיה או מובילי פסולת.

ההתלהבות של קסטלן מההובלה של ארגון התיירות בתחום הפיתוח הקהילתי הוא ברור כאשר הוא מתאר את המפגש שלו עם החברים, כמו במקרה של סדנת המסעדות. הוא אומר "זה היה מדהים משום שהיינו מסוגלים להתחבר להמון עסקים בעלי ניסיון בהפרדת פסולת ושיכלו לחלוק את הניסיון שלהם עם שאר הסדנה".

אבל איך כל זה משפיע על הקיימות של ארגון התיירות של ונקובר, לפחות מעבר לסקטור מצומצם בשוק התיירות כמו אקו-תוריזם? והאם יש מדדים למעקב או לבדיקת ההשפעה?

קסטלן אומר "זהו באמת אלמנט של חבילה גדולה הרבה יותר לעיר. כשלעצמו, זהו אינו מניע. זה אולי לא יגרום לך לבוא לעיר, אבל זה בהחלט יתרום לחוויה שלך בעיר, וישפיע על הרצון שלך לחזור". כדוגמה לאופן שבו ארגון התיירות של ונקובר משפיע על הקהילות, קסטלן הוא חלק מצוות ייעוץ ליוזמות עירוניות חדשות לפיתוח מחקר אודות איך תושבים ועסקים יוצרים אינטראקציה עם קווי החוף של העיר. היוזמה מבוססת על ה- New York Metropolitan Waterfront Alliance, והידע של קסטלן וכן רשת הקשרים של גופי התיירות עוזרים להביא יותר אנשים אל השולחן. לשאלה האם השפעה מקומית זו נדונה בתיירות ונקובר הוא עונה "ודאי, ללא ספק. זהו אלמנט מפתח בעבודה שאני עושה בהתבסס על הרעיון כי תושבים מקומיים שהולכים להינות מיתרונות קבועים של תעשיית התיירות שצועדת בזהירות ומנסה למתן את השפעתה על הסביבה".

דייב גזליי, סגן נשיא meetings & conventions at Tourism Vancouver, מסביר כי המעורבות של קסטלן בפיתוח הכלכלה המקומית מדגימה מגמה מתרחבת בארגוני תיירות עירוניים. בעוד הפעילות של קסטלן מכוונת בעיקר לספקי התיירות של ונקובר, גזליי משתף פעולה עם עסקים וארגונים שאינם תיירותיים כדי לעזור למכור את היעד לאירועים וכינוסים גדולים ברחבי העולם.

לדוגמה, ארגון אגודות הדרמטולוגים הבינלאומי שלח בקשה להצעה לתיירות ונקובר לארח את הכנס השנתי. משרדו של גזליי בדק את כל חברות הדרמטולוגיה והאגודות הרפואיות בונקובר כדי לבדוק כיצד הן עשויות לשתף פעולה כדי לחזק את ההצעה. בזכות מאמצים אלה ונקובר זכתה במכרז לאירוח הכנס הגדול.

"כדי להצליח כיום, אתה חייב להיות משולב בקהילה ברמות שונות, ולהוסיף M נוספת לתואר הארגון DMO כדי שיהיה DMMO – destination marketing and management organization" מסביר גזליי. "אני חושב שארגוני תיירות צריכים להתפתח לארגוני עסקים במידה מסוימת. הכנס הזה הגיע לעיר בזכות שניים או שלושה דרמטולוגים מקומיים שמאד רצו שהקהילה המקצועית העולמית שלהם תגיע לעיר, ולהציג בפניהם שיטות עבודה שקיימות פה בעיר". גזליי מוסיף כי במקרים רבים אינך יכול אפילו להתמודד על אירוח כנס בינלאומי חשוב אם אין לך תעשייה מקומית רלוונטית שמעוניינת לארח.

בחזרה ל- TED, אירוח הכנס מביאה לעיר חשיפה ברמה חדשה לקהל גלובלי, ובונה על הצלחת העיר כיעד האירוח של אולימפיאדת חורף 2010. עבור קבוצות עסקים, לעיר יהיה קשה מאד להציע ניסיון טוב יותר מאירוח שני אירועים כאלה, כדי לקדם ולתת תוקף ליכולת של העיר לארח אירועים וכנסים גדולים.

"במונחים של מיתוג ונקובר, ואיך אנו ממצבים את ונקובר, ניסינו להסביר כי אירוח TED  הוא טבעי עבורנו" מסביר גזליי. "אני חושב שאנו ברי מזל שרבים רואים אתנו עין בעין, 'היי, ונקובר היא הבית של TED . טוב היא חייבת להיות עיר קולית'".

מאמרים קשורים: ונקובר: העיר הירוקה בעולם עד 2020 | מיתוג התיירות לונקובר | ונקובר היא העיר הראשונה שתסלול כבישים בפלסטיק ממוחזר | הרבה יותר נוח ברחובות ונקובר מאז שיש כריות על המדרכה | הערים הטובות בעולם 2014. מרסר

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s