מה יצא לקופנהגן מהיותה הבירה הירוקה של אירופה 2014, ולמה יכולה בריסטול לצפות מ-2015?

קופנהגן - הנמל הצפוני

קופנהגן – הנמל הצפוני

תואר הבירה הירוקה של אירופה עבר השבוע מקופנהגן לבריסטול, וזו הזדמנות לבחון מה הביא התואר המכובד לבירת דנמרק, ולמה יכולה בריסטול לצפות מהיותה הבירה הירוקה של אירופה 2015.

עיר אינה נבחרת לשמש כבירה הירוקה של אירופה ללא סיבה, אלא בזכות מאפיינים בהם היא כבר מחזיקה וכן תכניות שפיתחה לעתיד. במקרה של קופנהגן, אם בכוונה תחילה או לא, העיר מקדמת מדיניות ירוקה כבר שנים רבות מאד.

קופנהגן כבר מוכרת כבירת תרבות רכיבת האופניים, ויותר מ-70% מהנסיעות בעיר נעשות באמצעות אופניים, עד כדי כך שבמטרופולין קופנהגן יותר אנשים רוכבים כל יום לעבודה מאשר בארה"ב כולה. העיר גם מפורסמת במדיניות האנרגיה היעילה ובתכנית להפוך ל-100% שימוש באנרגיות מתחדשות עד 2025.

פיתוח הנמל הצפוני, יאוכלס בסופו של דבר ב-40,000 תושבים ומספר דומה של מקומות עבודה באזור מצופף בו הכל יהיה במרחק קצר של נסיעה בתחבורה ציבורית שטחים ירוקים, מוסדות ציבור ומסחר. השימוש במוכניות יהיה קשה, וכל הבתים ישתמשו באפס אנרגיה, וימחזרו את המים והביוב.

אנרגיה מקיימת תסופק בצורה של מערכת חימום אזורית יעילה, שכבר נמצאת בשימוש, ולאחר הרחבתה וחידושה, תספק למדינה כולה אנרגיה זולה וידידותית לסביבה. בסופו של התהליך, הציפייה היא כי נורדהאבן (Nordhavn) תייצר יותר אנרגיה ממה שהיא צורכת, ותעזור לעיר להגיע ליעד של אפס פלטת פחמן וחוסר תלות בדלקים מזהמים עד 2035.

קופנהגן כבר הצליחה לצמצם את פליטת הפחמן ב-40% מאז 1995. 75% מיתרת הצימצום תגיע מהשקעות נרחבות באנרגיות מתחדשות במערכת החימום העירונית, שמשרתת 98% מהבתים בעיר. העיר גם שולחת לא יותר מ-2% מהפסולת שלה להטמנה, שזהו הישג סביבתי נוסף, לאחר שכמעט 58% מהפסולת ממוחזרת, ו-40% משמשת כדלק למערכת החימום.

דנמרק הפכה למכה עבור ערי סין שמחפשות דרכים לצמצם את פליטות הפחמן שלהן, בעיקר באמצעות מערכות החימום העירוניות. מערכת החימום האזורית הדנית עושה שימוש בחימום שהיה בעבר מתבזבז, ומעבירה אותו בצנרת לבניינים סמוכים. המערכת מסוגלת להעביר מפעלים המשתמשים בשריפת פחם או גז מרמת יעילות של 38% ליעילות של 90%. כתוצאה, קופנהגן הפכה למודל ליעילות, ומאות ערים פונות אליה לייעוץ, ולחברות דניות לפרויקטים בתחום האנרגיה.

עבור הכלכלה הדנית אלה חדשות מצוינות. פוליטיקאים דנים ואנשי עסקים מקדמים את טכנולוגיות החימום בכל העולם, ואחד מראשי העירייה של קופנהגן, מורטן קאבל, מתבדח כי הוא היה נמצא מחוץ למדינה כל השנה אילו היה מקבל כל הזמנה לדבר על "המודל הקופנהגני".

העתקת המודלים של קופנהגן אפילו הולידה מונח חדש – Copenhagenization, בו נעשה שימוש בחברת עיצוב,  Copenhagenize, שמייעצת לערים אחרות ולארגונים כיצד להקים מחדש מערכות תחבורה גדולות המבוססות על אופניים.

במהלך השנה העיר אירחה את אירועי הבירה הירוקה של אירופה 2016, את ה- fashion exchange ואת תחרות האירוויזיון 2014, כשכל מה שקשור באירוע היה מנוהל באופן ידידותי לסביבה, מאספקת המזון, לתחבורה ועד ניהול הפסולת. לכבוד תחרות האירוויזיון העיר אפילו בנתה מסלולי אופניים חדשים ממרכז העיר אל אי האירוויזיון, והפכה את הגישה לאירועי האירוויזיון לנגישים לרוכבים מכל מקום.

בריסטול 2015

בריסטול 2015

בריסטול, אליה עבר תואר הבירה הירוקה של אירופה, וראש העירייה רב החזון שלה, יכולים לצפות ליתרונות רבים מהיות העיר הבירה הירוקה 2015. העיר כבר הבטיחה להתמקד בנושאים חשובים כמו לימוד, חדשנות ומנהיגות. הזכייה של בריסטול בתואר נזקפת לזכות שנים של הובלה בתחומי הסביבה, הצלחה בנושאים כמו אנרגיה, פסולת, מזון ונסיעות, המוכנות של העיר לקחת סיכונים ולבחון רעיונות חדשים, ותכניות שאפתניות לעתיד שכבר יצאו לפועל. אבל מעבר לכך, ציין צוות השופטים כי הזכייה הגיעה תודות לכל ההשיגים הנ"ל וכי " The award of European Green Capital 2015 goes to the city with the sense of fun".

תכנית כל שנתית של אירועים תוכננה, כולל תערוכות, אמנויות, מדיה דיגיטלית ואינטרארטיבית, כנס בנושא עמידות ערים וכנס נוסף בנושא קהילות, והעיר כבר החלה לקבל מענקים למימון הפיכתה לעיר מקיימת יותר. בריסטול מבטיחה תהליך יצירתי ופנטסטי, והעסקים מעורבים בכל. חברה לטובת הציבור הוקמה יחד עם 700 שותפים במטרה להוציא לפועל את תכנית בריסטול 2015 הבירה הירוקה של אירופה, ונותר רק לעקוב אחר השנה הקרובה בבריסטול והרעיונות החדשנים שוודאי יצאו ממנה.

מאמרים קשורים: איך מציגים חזון עירוני ושיתוף ציבור? בריסטול | בבריסטול כלכלה מקומית = מטבע מקומי. הבריסטול פאונד | המדריך לקופנהגן 2025מי תהיה הבירה הירוקה של אירופה 2017? | איחוד ערים גירסת סקנדינביה: "עיר ה-8 מיליון"

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s