מילניאלס תתקדמו. דור ה-Z הוא ייזמי ועצמאי יותר, ומה בכלל מצב הנוער בעולם?

צעירים

דור המילניום, או דור ה-Y, כפי שהוא מכונה יהווה אמנם את רוב שוק העבודה בשנים הקרובות, אבל דור ה-Z, המורכב מאלו שנולדו באמצע או סוף שנות ה-90, ואחרי, לא נמצא הרבה מאחור. השם שניתן לדור זה מטריד מעט, כי לא ברור מה יגיע אחרי דור ה-Z, אבל על פי סקר חדש, צעירים אלה מכוונים לתכנון העתיד.

דור ה-Z

דור ה-Z

הסקר שנערך עי ידי Northeastern University, שאל 1000 בני נוער בארה"ב בין הגילאים 16-19 לגבי מחשבותיהם לעתיד, כספים וטכנולוגיה. יתכן ומפני שראו את הוריהם נאבקים בקשיים כלכליים, 60% מהם ענו כי הם מודאגים שיהיה להם מספיק כסף (60%), 64% מודאגים לגבי מציאת עבודה, 67% לגבי האפשרות לממן לימודים גבוהים. בנושאים פוליטיים 64% מודאגים כי ארה"ב תצא למלחמה, 64% מודאגים מטרור, ו-55% מודאגים לגבי עימותים גזעיים בארה"ב עצמה.

זהו דור שחושב שלימודים זה חשוב, והם אינם אופטימיים לגבי תארי אונליין. 8 מכל 10 מאמינים כי קולג' הוא דבר "חשוב ביותר" כדי להשיג יעדי קריירה (מול 7 מכל 10 בציבור הכללי), ושני שלישים חושבים כי עלות הלימודים שווה אותם. ב-2012, 67% מהצעירים אמרו כי תואר אונליין יתקבל כתואר רגיל, אבל רק 52% מבני דור ה-Z חושבים כך גם.

לדור הזה אין אשליות לגבי הנוחות שבמשרות בחברות גדולות ותאגידים, ו-4 מכל 10 מהמשיבים חשבו שיעבדו עבור עצמם. 63% חושבים כי ייזמות צריכה להיות חלק מהלימודים בקולג'. הנתון המפתיע ביותר אולי, הוא שבני דור ה-Z לא מתלהבים מטכנולוגיה כמו בני דור המילניום, או לפחות יותר מתענינים באינטראקציה אנושית מאשר תקשורת מקוונת. רק כ-15% מהמשיבים אמרו כי הם מעדיפים לשוחח עם חבריהם ברשתות חברתיות במקום פנים אל פנים, ו-38% אמרו כי הם עושים את רוב קניותיהם ברשת.

דור זה הוא גם ליברלי מאד בנושאים הקשורים לחברה, ו-כמעט שלושה רבעים ענו כי הם מאמינים כי לכולם צריכה להיות הזכות להינשא וכי לטרנסג'נדרים מגיעות זכויות שוות. יותר מחצי מכל המשיבים חושבים כי לכל אחד צריכה להיות הזכות להיות אזרח.

הסקר, שכאמור נערך בארה"ב, יכול לשקף את הלך הרוח במערב שהולך ומזדקן, אבל בניגוד אליו, העולם המתפתח דווקא הולך ונעשה צעיר יותר. כבר כיום יש יותר מ-1.8 מיליארד בני אדם בני הגילאים 10-24 בעולם, כש-9 מכל 10 מהם חיים במדינות מתפתחות או לא מפותחות.

במדינות אמריקה הלטינית, המזה"ת ואפריקה שמדרום לסהרה הדמוגרפיה של הצעירים מהווה הן הזדמנות והן מקור לדאגה. מצד אחד, מדינות אלה יכולות לשחזר את ה"נס" המזרח אסייתי של שנות ה-80 וה-90 שהתבסס במידה רבה על קצירת ה"דבידנד הדמוגרפי", ומהצד השני הן עלולות לסבול מחוסר יציבות ומחאות כדוגמת האביב הערבי.

אחוז הצעירים באוכלוסייה

אחוז הצעירים באוכלוסייה

דוח חדש של האו"ם קובע כי "ההופעה של אוכלוסיות נוער גדולות בהיקף חסר תקדים עשויות להיות בעלות השפעה עמוקה על כל מדינה. האם השפעה זו תהיה חיובית או שלילית, תלוי בעד כמה טוב ממשלות יגיבו לצרכי הצעירים ויאפשרו להם להשתלב באופן מלא ומשמעותי בעניינים אזרחיים וכלכליים".

ה"דבידנד הדמוגרפי" מתרחש כאשר מדינות נעות מכלכלה אגררית לתעשייתית וכאשר שיעורי הילודה והתמותה צונחים. לפתע יש יותר אנשים בגיל העבודה מאשר אנשים "תלויים" (צעירים וזקנים) הנסמכים על תמיכת מדינה ואינם יצרניים. שינוי דמוגרפי זה מציע חלון הזדמנויות למדינות להשקיע בכלכלותיהן ולשפר את איכות החיים.

בהודו יש את מספר הצעירים הגדול ביותר, עם 356 מיליון, ואחריה סין עם 269 מיליון. אחריהן נמצאות אינדונזיה (67 מיליון), ארה"ב (65 מיליון), פקיסטן (59 מיליון), ניגריה (57 מיליון) וברזיל (51) מיליון.

הדו"ח ממליץ על שיפור ההשכלה וההכשרה, על אמצעי מניעה (לצמצום הילודה) ועל גישה למימון. כיום, 57 מיליון ילדים אינם כלל בבתי ספר ו-73.4 מיליון מבני 15-24 מובטלים. ברחבי העולם, רק 22% מהנשים בגילאים אלה הן בעלות גישה לאמצעי מניעה.

מאמרים קשורים: באילו מדינות הצעירים מצליחים יותר? | איזו עיר היא הטובה ביותר עבור צעירים? | דור המיליום כבר כאן. איך הוא משפיע? | על אילו מקומות חולם הנוער במדינות ערב? | 20 המדינות הצומחות ביותר בעולם

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s