איך תל אביב זכתה בפרס העיר החכמה, והיא בכלל לא ידעה שהיא כזאת…?

פרס העיר החכמה לתל אביב. מימין: רינת משעל, מיקי גיצין, ליאורה שכטר, זוהר שרון, הלה אורן, יעל ויינשטיין

פרס העיר החכמה לתל אביב. מימין: רינת משעל, מיקי גיצין, ליאורה שכטר, זוהר שרון, הלה אורן, יעל ויינשטיין

ידעת שתל אביב היא עיר חכמה? מסתבר, שגם בעיריית תל אביב לא ממש ידעו, עד לאחרונה, ובעיקר עד ההכרה הבינלאומית החשובה שהעיר קיבלה אמש, בערב הגאלה שהתקיים במוזיאון לאומנות קטלוניה, ושהיווה את נקודת השיא במסגרת אקספו הערים החכמות בברצלונה.

האקספו לערים חכמות שמתקיים זו השנה הרביעית, מרכז מדינות, ערים, חברות טכנולוגיה, יזמים, סטרטאפים, מומחים וקהל מכל העולם, ונחשב לאירוע הגדול והחשוב ביותר של התחום החם ביותר, בכל מה שנוגע לניהול ערים, פיתוח עירוני, חדשנות ויזמות, ומפגיש את כל בעלי העניין לצורך הכירות, למידה, שיתוף ידע ומכירת טכנולוגיות, ידע, רעיונות ומוצרים. ברצלונה, שמיצבה את עצמה בשנים האחרונות כעיר המובילה והמקדמת את רעיון העיר החכמה, היא המקום הטבעי והמתבקש לקיום האירוע.

תל אביב ומדינת ישראל הפגינו באקספו נוכחות מרשימה עם הרבה ביטחון עצמי, כששני הביתנים הצמודים היו מהגדולים ביותר בתערוכה, ואליהם התלוותה המשלחת הזרה הגדולה ביותר, 150 איש (ממשרדי ממשלה, עיריות, מכון הייצוא, חברות טכנולוגיה, יזמים, מומחים, ויועצים). מלבד הנוכחות הישראלית, בלטו מאד חברות הטכנולוגיה מברזיל שהציגו מספר עצום של פתרונות ומיזמים בתחומי העיר החכמה, ובעיקר חשפו את עוצמת סקטור הטכנולוגיה והיזמות המרשימים של הכלכלה המתעוררת.

עוד בלטו הביתן של קוריאה, של דנמרק והביתן של בריטניה, שהציג 10 ערים עם פרויקט ייחודיי אחד מכל אחת מהן, ביניהן פרויקט המכונית האוטונומית כתחבורה ציבורית בעיר מילטון קינס, בריסטול הבירה הירוקה של אירופה 2015, גלזגו שזכתה במענק ממשלתי להפיכת העיר לעיר חכמה, וכן מנצ'סטר, לידס, ברמינגהם, קרדיף, ליברפול ואחרות. ביתן מרשים ביותר הציגה מדליין, קולומביה, שזכתה השנה בתואר העיר החדשנית בעולם, וכמובן ברצלונה, המארחת, שבאופן טבעי ומתבקש הציגה את הנוכחות הגדולה, המרשימה והמגוונת ביותר.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

ברלין, יוקהומה, קיוטו, גוטנברג, וערים נוספות הציגו ביתנים צנועים יותר, וכך גם הנוכחות של איטליה, אוסטריה והודו. בין חברות הטכנולוגיה בלטה הנוכחות של מייקרוסופט, מוטורולה, סאפ, יבמ, סיסקו וכן חברות וסטרטאפים קטנים יותר, שכולם הציגו פתרונות טכנולוגיים לבעיות של ערים, החל ברובוטים מדברים ונותני שירות, פחי אשפה חכמים, מזל"טים, אופנים חכמים, מכוניות חשמליות, מצלמות חכמות ועד בתי שימוש חכמים וכן אפליקציות וטכנולוגיות מגוונות ושונות.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

בלטו בחסרונן ביתני ערים מצפון אמריקה, המזה"ת (למעט ישראל), אפריקה ואסיה (למעט יפן, הודו וקוריאה), אם כי נציגים מערים אלה בהחלט נכחו באקספו, ואחד הדיונים המעניינים ביותר הפגיש את נציג ה"סיליקון אואזיס", עיר חכמה שאמורה להפוך את דובאי  לעיר החכמה בעולם תוך 3 שנים, מנהל הטכנולוגיה של טורונטו שהציג פרויקט עצום מימדים על קו החוף של העיר, נציג העיר החכמה הנבנית כדי לאכלס את אקספו מילאנו 2015, נציגים מגוטנברו, העיר הצומחת ביותר בבריטניה, ותל אביב, שיוצגה על ידי הלה אורן, מנכ"לית עיר עולם ותיירות תל אביב.

הביתן של תל אביב התרכז בהצגת פרויקט אחד בלבד, שמבלי שהרגשנו הפך את תל אביב תוך כשנה לאחת הערים המובילות בתחום ניהול הידע העירוני והתקשורת בין העירייה לתושבים – הדיגיתל. הפרויקט שחווה צירי לידה קשים מנוהל על ידי זוהר שרון, מנהל הידע (CKO) בעיריית תל אביב, וליאורה שכטר, מנהלת המידע (CIO), שיחד הצליחו להפוך עירייה מיושנת לעירייה דיגיטלית מהמתקדמות בעולם, ולנהל תקשורת פנים ארגונית רבת עוצמה, ויותר מזה, להשיק מועדון עם כרטיס תושב שיודע להציע וליידע כל תל אביב רק במה שמעניין ורלוונטי לו, ומשמש אמצעי תקשורת אפקטיבי לניהול הקשר בין העירייה לתושב. כ-80,000 תל אביבים (שליש מהתושבים הבוגרים) כבר מחזיקים את הכרטיס, ולפלטפורמה יש יכולת להתפתח לשירותים רחבים הרבה יותר, ולרכז לדוגמה שירותים לעסקים, כלים לפיתוח קהילתיות ועוד ועוד.

תל אביב עיר חכמה. חוברת התערוכה

תל אביב עיר חכמה. חוברת התערוכה

לתל אביב אין אסטרטגיה לפיתוח העיר כעיר חכמה. בעירייה גם אין גוף ייחודי או מנהל תחום המרכז פיתוח כזה, וראש העירייה, כך נראה, לא ממש מאמץ את המגמה שכובשת את העולם. ובכל זאת, ההכרה שקיבלה תל אביב מוכיחה כי עיריות כמו תל אביב, ואחרות, שמתקדמות, מתפתחות ומחדשות, מגלות לפתע, כי גם מבלי שכיוונו לכך, הן כבר מתנהלות כערים חכמות, גם אם רק בתחומים ספציפיים ולא כאסטרטגיה כוללת, והן יכולות ללמד ערים אחרות איך לקדם נושאים כאלה. אלה חדשות טובות גם עבור ערים אחרות שצמד המילים "עיר חכמה" נראה להן מרוחק, יקר ולא אפשרי, ואם יבחנו את עצמן מחדש אולי יגלו כי הן כבר עונות להגדרה, ובכל מקרה, גם עירייה צנועה יכולה להוות דוגמה עולמית, או לפחות להיות חלק מהתהליכים העולמיים.

למעשה, רק ההכנות לקראת האקספו הביאו את עיריית תל אביב לבחון מה ניתן להציג באירוע כל כך חשוב, לאסוף את המידע מהמחלקות השונות, ולגלות כי תל אביב בהחלט מסוגלת להציג עשייה משמעותית בתחומים המוגדרים עיר חכמה: מאינטרנט אלחוטי ברחבי העיר, למרכזי החדשנות, ועד הדיגיטל.

פרס העיר החכמה שהוענק לתל אביב עבור פרויקט דיגיתל הוא הכרה בינלאומית חשובה בהצלחה של העירייה לעבור לעידן חדש של ניהול דיגיטלי בעבודת העירייה והקשר עם התושב, וגבר ללא קושי (על פי צוות השיפוט) על פרויקטים מהערים קורוניה, ספרד, הנגשוי, סין, מומבאי, הודו, פורטו אלגרה, ברזיל, וריבאס מספרד. את הפרס קיבלו מטעם עיריית תל אביב ליאורה שכטר וזוהר שרון, שכאמור מובילים את הפרויקט, וחבר המועצה מיקי גיסין שגם נשא את נאום הניצחון. שני פרסים נוספים הוענקו אמש: פרס עבור היוזמה החדשנית ביותר בו זכתה היוזמה Omomi מניגריה, ופרס עבור הפרויקט הטוב ביותר שהוענק ל-Copenhagen Connecting.

 

מאמרים קשורים: עיריית תל אביב במרחב המקוון | מהי העיר חכמה? הפרוטוקול המגדיר | 100 מיליון סנסורים שעושים עיר חכמה | מדריד משיקה את טכנולוגיית העיר החכמה של יבמאם העיר שלך חכמה, מה מנת המשכל שלה?

 

מודעות פרסומת

2 תגובות on “איך תל אביב זכתה בפרס העיר החכמה, והיא בכלל לא ידעה שהיא כזאת…?”

 1. dortheimer הגיב:

  האם רק מועדון לקוחות הופך את תל אביב לעיר חכמה? החוברת שתל אביב הפיקה כוללת רשימה רחבה של פרוייקטים "חכמים"ומתוכם הפרוייקטים החכמים הם:
  1. תל-נט – אינטרנט חינם במרחבים ציבוריים
  2. תל-אופן
  3. מערכת חניונים חכמים של אחוזת החוף.
  4. אפליקציות חניה חכמות.
  5. אפליקציה עירונית לקבלת מידע ודיווח בעיות (למרות הביצוע הטכני הנוראי והבאגים).
  6. מאגרי מידע חופשיים (למרות שהעיריה לא שחררה את מאגרי מידע בעלי ערך אמיתי)
  7. תקציב פתוח (נכפה על ידי התושבים באמצעות בית המשפט)
  8. מועדון דיגיתל – נחמד, אבל בעל ערך נמוך, לדעתי.
  9. דיגיטציה של מערכת החינוך
  10. פעילות שיווק במדיה חברתית (כל ישיבות המועצה נמצאות ביוטיוב).
  11. האתר העירוני ושירותי התשלומים המעולים.
  12. 200 מצלמות אבטחה במעגל סגור שפזורות בעיר ומחוברות למרכז בקרה.
  13. מוקד 106.

  לעומת זאת התביישתי לקרוא על שיתוף הציבור – האמירה ש"לעיריה מורשת ארוכה של שיתוף ציבור" היא לא יותר משקר. פרוייקט הטילת המובא כדוגמה לשיתוף ציבור, למשל, נכפה על העיריה על ידי התושבים באמצעות בית המשפט וכך גם לגבי התקציב העירוני.

  כמו כן, פרויקטים כמו דיור בר השגה ופרוייקטי מחזור ואיכות הסביבה אינם באמת פרוייקטים חכמים.

  • דיגיתל הוא הפרויקט שהוגש לתחרות, ועל פרויקט זה זכתה תל אביב בפרס הראשון. התחרות לא בחנה איזו עיר היא החכמה ביותר, אלא איזה פרויקט בתחום עיר חכמה הוא הטוב ביותר. ההערה לגבי שאר הפרויקטים נכונה, ואף התייחסתי לכך, אבל לתחרות, כאמור, הוגש פרויקט דיגיתל


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s