דירוג מותגי המדינות 2014/5: האם כל מדינה היא מותג? ממש לא!

דירוג מותגי המדינות - 5 המובילות

דירוג מותגי המדינות – 5 המובילות

מדד מותגי המדינות של FutureBrand בוחן את התפישות לגבי 118 מדינות בעולם באותו אופן שהוא בוחן מותגי צריכה או תאגידים מסחריים, ומדרג אותם לפי עוצמת התפישה שלהם במגוון תחומים. מדד זה הוא מהחלוצים בגישה ובתפיסה כי מדינות נתפשות בציבור ביחס לכלל הזהויות והדימויים הקשורים בהן, וכי בדומה למותגים, עוצמה או חולשה של תפישת מותג המדינה עשויות להשפיע על ההחלטות של אנשים לבחור במדינות אלה כיעד לנסיעה, מגורים או השקעה.

השנה, המדד מתבסס על ההנחה כי לא כל מדינה יכולה להיחשב כ"מותג", אולם אלה שכן, נושאות יתרון תחרותי הניתן למדידה. הדוח מדד מאפיינים הקשורים למותגי המדינה, אך השנה גם אסף מידע אודות ערים, כדי להבין את היחס בין עוצמת מותג המדיה ותפיסת העיר בעולם, וזאת בגלל עליית חשיבות הערים ועיור המתגבר.

תוצאות המחקר המקדים מצא כי מבין 75 המדינות שנכללו בסקר, רק 22 מתאימות להגדרה "מותג מדינה", על פי הדוח. הכוונה היא כי לאנשים יש תפיסה חזקה מהממוצע אודות מדינות אלה ב-6 מימדים הקשורים ל"סטטוס" ול"ניסיון". במילים אחרות, הם תופסים מדינות אלה כחזקות הן במה שקשור לאיכות חיים, ערכים ועסקים, כמו שהם תופסים את התרבות, היסטוריה, תיירות והתוצרת של אותן מדינות.

דירוג מותגי המדינות - 20 המובילות

דירוג מותגי המדינות – 20 המובילות

עוד מצא הדוח כי כאשר אנשים דירגו מדינה כ"מותג" הם היו בעלי נכונות גבוהה יותר לבקר, להמליץ, לעשות עסקים עם אותה מדינה, יותר מאשר עם מדינות אחרות בדירוג, מה שמדגים כי מדינה הנתפסת כמותג זוכה ביתרון תחרותי משמעותי. לא זאת בלבד, המשיבים לסקר גם הביעו ביטחון רב יותר ותחושת קרבה רבה יותר למדינות המותג מאשר למדינות אחרות.

המניעים העיקריים להפיכת מדינה למותג הם תפיסות כמו ייצור מוצרים איכותיים, רצון לבקר או ללמוד בהן, ותשתיות, כשכולן מחזקות את הרעיון כי כדי להיות מותג מדינה, אנשים צריכים לרצות לצרוך את מוצריה ושירותיה ויעדיפו אותה כמקום מגורים או לימודים.

הערים המשפיעות בעולםהערים המשפיעות בעולם

הערים המשפיעות בעולם

הממצאים העיקריים מצביעים על כך שיפן היא מותג המדינה החזק בעולם (בפעם הראשונה). מודעות לבדה אינה יוצרת מותג מדינה חזק, ועוצמת מותגי המדינות קשורה למספר מותגי הצריכה שהמדינה מוכרת בהם. כמו כן, למותגי מדינה חזקים, יש מומחיות החוצה מספר קטגוריות, והן בעלות מומנטום בתחומי הטכנולוגיה, החדשנות והקיימות. עיר משפיעה אינה מספיקה כדי לבנות מותג מדינה חזק, אם כי היא עוזרת.

בפעם הראשונה יפן מדורגת בראש המדד, בזכות דירוגים גבוהים ב-5 מימדים: המורשת והתרבות, התיירות. עסקים ובמימד ה-made in. יותר מ-65% מהמשיבים בסקר שוקלים לבקר ביפן ב-5 השנים הקרובות, ו-90% מהם ימליצו עליה. כמעט 9 מכל 10 חושבים כי יפן היא מדינה טובה לעסקים, ו-63% מכונים לקנות מוצרים ושירותים מיפן (לעומת ממוצע של 20%).

למרות שיפן תמיד נהנתה מתפיסה חיובית בקרב המטיילים הבינלאומיים, תוצאות אלה מבטיחות את מקומה כמותג המדינה החזק ביותר במדד, ומצטרף למותגי מדינה חזקים נוספים מהאזור שנכללים בין 20 המותגים המובילים – דרום קוריאה וסינגפור.

בין 20 המותגים המובילים, מדינות אירופאיות שולטות במדד. שווייץ (2) וגרמניה (3) מובילות, ואחריהן מדינות סקנדינביה: שבדיה (4), נורבגיה (6) ודנמרק (9). אוסטריה (10) היא המדינה האירופית הבאה במדד, ואחריה בריטניה (12), פינלנד (13), איסלנד  (15), הולנד (16), צרפת (17) ואיטליה (18).

אילו מדינות הן מותגים? ואילו לא?

אילו מדינות הן מותגים? ואילו לא?

מאמריקה המדינה המדורגת גבוה ביותר היא קנדה (5) ואחריה ארה"ב (7). בסה"כ בין 20 המובילות יש רק 2 מדינות מאמריקה, 5 ממזרח אסיה והפסיפיק, 12 מאירופה, ואחת מהמזרח התיכון – איחוד האמירויות הערביות. חוץ מ-20 המדינות שהגיעו לראש הדירוג יש רק עוד 2 מדינות שהמדד מגדיר כמותג – אירלנד (21) וישראל (26), ולמרות שהמדדים שלהן נמוכים משל 20 המובילות, המדד מגדיר אותן בכל זאת כמותג מדינה.

מדינות שבהן איכות חיים גבוהה, ופוטנציאל עסקים טוב מוגדרות על ידי המדד כ-"status countries",והן כוללות את בלגיה, קאטאר ובחריין. פוטנציאל פיתוח המותג שלהן טמון בתפיסת התרבות, התיירות ותוצרת המדינה.

מדינות אחרות, המוכרות בזכות התרבות, ההיסטוריה, התיירות והתוצרת מסווגות במדד כ-"experience countries" וכוללות מקומות הקשורים מסורתית באופן הדוק עם תיירות. פוטנציאל פיתוח מותג המדינה עבור מדינות אלה הוא בתפיסות הקשורות לאיכות חיים והיותן טובות לעסקים.

הדירוג המלא של מותגי המדינות

הדירוג המלא של מותגי המדינות

שאר המדינות מציגות דירוגים נמוכים בממוצע, למרות שחלקן חזקות יותר מאחרות. לדוגמה, רוסיה וטאייוואן קרובות להגדרה כמותג מדינה בתפיסת העוצמה, ואילו ניגריה, אוקראינה ובנגלדש מדורגות במקומות הנמוכים ביותר בתפיסה הכללית.

המדינות שהמדד מציין שכדאי לשים לב אליהן בעתיד הן: סין, איחוד האמירויות, דרום קוריאה, ישראל וקאטאר. מדינות אלה, מציין המדד, הן אלה הצפויות ביותר לטפס בדירוג במהלך 3 השנים הקרובות. אלה הן מדינות בניהנות מתפיסה חזקה בתחום הפוטנציאל העיסקי, והן בעלות מומנטום בחדשנות וניסיון בתחומי האנרגיה והטכנולוגיה – שכולם בעלי קורלציה לעוצמת מותג המדינה. יותר מ-50% מהמשיבים לסקר ציינו כי הם ישקלו לבקר במדינות אלה ב-5 השנים הקרובות, כשסין זוכה לפופולריות הגבוהה ביותר.

מאמרים קשורים: דירוג המדינות התחרותיות בעולם | מדד המדינות הטובות- דרך חדשה להסתכל על העולם | באילו מדינות הצעירים מצליחים יותר? | דירוג המדינות הטובות ביותר לעסקים | אתגר החדשנות במיתוג ישראל

 

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s