לונדון יכולה ללמד ערים אחרות איך להתמודד עם מכוניות מזהמות

מס גודש

מדריד, היא אחת הבירות האירופיות היותר מזוהמות, ולתושבים אפילו יש שם לענן הערפיח, ששלושה רבעים ממנו נגרם ממכוניות, והוא מכונה boina (בארט), משום שהוא מונח על העיר כמו כובע. אולם העירייה מנסה להילחם בתופעה עם צעדים חדשניים: תימחור דיפרציאלי של הזיהום. מחודש יולי, אם תרצה לחנות רכב מזהם במרכז העיר, זה יעלה לך יותר מאשר להחנות רכב היברידי חשמלי.

לונדון נוקטת צעדים משמעותיים יותר, והיא העיר הגדולה בעולם המטילה כיום מס על מכוניות הנכנסות למרכז העיר. מס הגודש עומד על 11.5 ליש"ט ליום, המוטל על כלי רכב הנכנסים למרכז העיר במהלך ימי העבודה. מי שפטורים מלשלם את המס הן מכוניות בעלות פליטה נמוכה, אופנועים ומכוניות חשמליות. בעיר קיים גם "אזור פליטה נמוכה" (lez – low emission zone), המתייחס לכל אזור לונדון הגדולה במהלך כל השנה, ומחייב כלי רכב מזהמים במיוחד כמו אוטובוסים ומשאיות בעד 200 ליש"ט ליום עבור כניסה לעיר.

אזור פליטה נמוכה במיוחד ulez

אזור פליטה נמוכה במיוחד ulez

כעת, כשיותר מ-4000 איש מתים מדי שנה ממחלות הקשורות בזיהום, העיר מציעה מס חדש שישפר את איכות האוויר – "אזור פליטה נמוכה במיוחד" (ulez). מספטמבר 2020, לונדון רוצה לחייב נהגים של כלי הרכב המזהמים ביותר בעוד 12.5 ליש"ט עבור כניסה למרכז העיר, מעבר למס הגודש.

מס הגודש, אזור הפליטה הנמוכה והתאמות שנעשו באוטובוסים, כולם שיפרו את איכות האויר בלונדון, ועל פי Transport for London, רמות פליטת הפחמן הדו חמצני ירדו באופן דרמטי, והמזהם היחיד שעדיין נמצא ברמה שמעל לתקן האירופי הוא דו תחמוצת החנקן – שהמס החדש מכוון אליו.

בנוסף, עד שנת 2018 Transport for London מתכנן שכל המוניות יהיו בעלות פליטה אפס, וכל האוטובוים הדו קומתיים המפורסמים יהיו היברידיים עד 2020. המהלך החדש "לא נועד לחייב אנשים במס כמו לעודד אותם לאמץ כלי רכב נקיים יותר, ולאפשר עד 2020 מספיק זמן לעבור לרכבים ירוקים".

גם ערים אחרות ניסו ליישם את מס הגודש בדומה ללונדון, אולם עם תוצאות מעורבות. במילאנו הוטל מס גודש, ראש עיריית ניו יורק הקודם, מייקל בלומברג ניסה להטיל מס כזה ב-2008 ונכשל, וסאו פאולו, מהערים הפקוקות בעולם ניסתה להטיל מס כזה במשך שנים, עם תאריך יעד חדש ל-2025.

רעיון אחר שעלה לאחרונה, במטרה לשפר את איכות האויר בעיר, הוא לכבות חלק מהרמזורים בשעות הקטנות של הלילה. מחקר שהתפרסם לאחרונה קובע כי נהגים יוכלו לחסוך 40 מיליון ליש"ט, וכי כיבוי חלק מהרמזורים יצמצם את הזיהום, כשמכוניות יבלו פחות זמן בעמידה. הלונדונים, על פי המחקר the Green Light report, מבזמבזים יותר מ-170 מיליון שעות על עמידה בפקקים, מה שעולה לכלכלת העיר 4 מיליארד ליש"ט.

המחקר קובע כי כיבוי רמזורים, כשי שעושים בערים מסוימות באירופה ובצפון אמריקה, הוא צעד שיכול להמריץ את הכלכלה ולשפר את איכות האויר. המחקר מצא כי כיבוי רמזורים בין חצות לשש בבוקר ב-80% מהצמתים הרלוונטיים בעיר יחסוך 2251 שעות עמידה כל יום.

מאמרים קשורים: שבוע המלחמה במכונית הפרטית | האם עיר יכולה להפוך את המכונית למיותרת? יש שמנסות | האם המכונית הפרטית תכחד מאירופה? | איך ערים נלחמות במכונית הפרטית | מבט לתחבורה העירונית בעתיד

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s