פארקלטים במקום מקומות חנייה הם גם דרך לעזור לעסקים בעיר

פארקלט - פארק במקום חנייה

פארקלט – פארק במקום חנייה

ערים בכל העולם כבר החלו להפנות את תשומת ליבן לשטחים הנרחבים המוקדשים לכבישים כדי לספק את צרכי המכונית הפרטית. תנועות Reclaim the Streets ו- Critical Mass מייצגות את הלחץ הגובר במקומות רבים לשימוש טוב יותר בשטחים הציבוריים המוקדשים כיום לכבישים. ורבים כיום שואלים את השאלה הבסיסית: מדוע הרחובות אינם שייכים לאנשים, במקום למכוניות?

בשנים האחרונות, parklets עורר עניין בערים כמו וונקובר, פילדלפיה ושיקגו. פארקלטס היא מחאה, פארק אורבני קטן הכולל צמחים ומקומות ישיבה, המוקם בדרך כלל בתוך חניון או מקום חנייה. כשאנשים רואים וחווים את הפארקלטס, הם מבינים את הערך של שטחים פתוחים המציעים איכות חיים. פארקים, אפילו בסדר גודל קטנטן, הם מקומות בהם אנשים רוצים להיות, בעיקר באזורים עירוניים צפופים. סן פרנסיסקו במיוחד מאוהבת ברעיון, ולפני כשנה השיקה יוזמה של Pavement to Parks (מדרכות לפארקים) עם מטרה להשיב לציבור 25% מהשטחים המשמשים כיום לרחובות בעיר.

עם השקת החניופן בתל אביב בשבוע שעבר, מקום חנייה למכונית אחת שהוסב לחנייה עבור 10 זוגות אופניים, נראה כי גם בארץ גוברת המודעות להקצאת שטחים רבים יותר להולכי הרגל על חשבון הנוסעים במכונית, והשלב הבא במגמה בהחלט יכלו להיות פארקלטים בערי ישראל. אולם מעבר למהלך ההסברתי, ולשיפור הסביבה העירונית, האם יש לפארקלטים אלה יתרונות מעשיים ותרומה ממשית לרחוב?

שיקגו החלה לפני מספר שנים להרשות לעסקים בעיר להקים פארקלטים המכונים שם People Spots, והם החלו לצוץ במקומות שונים בעיר. בקיץ האחרון מועצת תכנון המטרופולין ביקשה להעריך את ההשפעה של פארקלטים אלה על העסקים בעיר על ידי בחינת הפעילות היומית בכל אחת מנקודות אלה ותשאול המשתמשים ובעלי העסקים בסביבתם.

פארקלטס 2מסקנת המחקר היא כי פארקלטים אלה "יכולים לשמש ככלי כלכלי בעל עוצמה לעסקים שכונתיים". כ-80% מהעסקים הממוקמים בקרבת הפארקלטים חוו עלייה בתנועת הולכי הרגל, ואילו כשליש מהמשתמשים טענו כי אילולא מקומות אלה הם היו מבלים את אותו הזמן בבית. הדבר מצביע על כך שהפארקלטים לא מסיתים תנועה ממקומות אחרים, אלא מייצרים תנועת הולכי רגל חדשה ומוגברת. בעלי עסקים גם אמרו כי המצאותם של הפארקלטים בקרבת העסק יצרה אווירה בטוחה יותר, אולי משום שהם חוצצים בין המדרכה והכביש.

פארקלטס 4הפארקלטים גם מייצרים פרסום מפה לאוזן עבור בעלי העסקים. בעלים של חנות אופניים ליד פארלט סיפר כי זהו "גן עדן לאינסטגרם", ובעקבות הקמת הפארקלט הוא קיבל מוטיבציה לשפר את חזות החנות שלו. בנקודה ספציפית זו נקשמו 83 אנשים שהשתמשו בפארקלט באותו יום, למשך כ-36 דקות כל אחד.

לממצאים אלה יש גם משמעות כלכלית. כשליש מהמבקרים אמרו כי ביצעו "רכישות בלתי מתוכננות של מזון או שתייה", חלק מהעסקים עצמם דיווחו על עליה במכירות של ב,ן 10-20%, ואף שהקמת הפארקלטים הצריכה מבעלי העסקים השקעה ראשונית מסוימת, התהליך היה קל ומהיר.

מאמרים קשורים: פארקים עירוניים- קטנים, זמניים מודולריים וניידים | דבלין מאמצת את הפריצה למרחב הציבורי כאסטרטגיה | קל זריז וזול- השינוי הדרמטי בתכנון העירוני | רעיונות לשיפור העיר שכבר נוסו והצליחו | האם המכונית הפרטית עומדת להיכחד מאירופה?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s