איך פותרים את מצוקת החנייה (של האופניים)? החניופן של תל אביב

חניות אופניים: חנייה אנכית, ספסל/חנייה, מדרכה/חנייה

חניות אופניים: חנייה אנכית, ספסל/חנייה, מדרכה/חנייה

מחקר שהתפרסם באירופה מגלה כי השנה לראשונה, ברוב מדינות אירופה יותר אנשים רוכבים על אופניים מאשר נוהגים, ויותר אופניים נמכרות ממכוניות. מאז שנת 2004, האמריקאים נוסעים פחות קילומטרים בכל שנה, ולמרות שאוכלוסיית ארה"ב ממשיכה לגדול, סה"כ מספר הקילומטרים שהם נוסעים נשאר יציב. ברחבי העולם כבר יותר מ-500 ערים מציעות שירותי שיתוף אופניים, כולל שירות ייחודי לילדים בפריז, ובכל העולם שטחים שהוקצו בעבר למכוניות מצומצמים לטובת נתיבים לרכיבת אופניים.

לא ניתן לתאר את השינוי שעובר על עולם התחבורה העירונית אלא כמהפכה שמלווה ביתרונות רבים: סביבתיים, בריאותיים, כלכליים וחברתיים. מחקרים חדשים מגלים כי מגורים לצד נתיב רכיבת אופניים יבטיחו לך חיים בריאים יותר, נתיבי אופניים ממריצים את הכלכלה המקומית, האופניים משנים את היחסים בין אנשים ואת הסביבה העירונית ועתיד התחבורה, האנרגיה והתקשורת נמצא באופניים החכמות.

הקרב על המרחב הציבורי הופך לסוער יותר ויותר, כאשר רוכבי האופניים נאבקים על שטחי רכיבה בטוחים הן מול המכוניות והן מול הולכי הרגל במרחב הציבורי המוגבל. בעלי מכוניות כבר מורגלים כי עבור התענוג של נסיעה לבד ברכב שתופס הרבה יותר מקום מהנדרש ועל הדרך גם מזהם את הסביבה ופוגע בבריאותנו, עליהם לשלם במיטב כספם בכל מקום בו הם רוצים להחנות אותו, בבית, במקום העבודה או בכל מקום אחר ברחבי העיר, עבור הנדלן היקר אותו הם תופסים. נשאלת השאלה, כמה זמן ייקח עד שהנהגים יאלצו לשלם גם על זמן הנסיעה עצמו, על הקצאת השטחים היקרים ותחזוקתם כדי לאפשר נסיעה מפנקת, מזהמת ובזבזנית זו, כשאחוזים גדלים והולכים מהציבור מממנים זאת, אבל כלל לא נהנים מהם. הרי הנדל"ן המשמש לנהיגה אינו שונה במאומה מהנדל"ן המשמש לחנייה, רק שאותו ממן הציבור כולו עבור הנהגים, שחלקם באוכלוסייה הולך ויורד.

מהפכות גם מעוררות צרכים חדשים, הסדרים שונים ובעיות חדשות. בהולנד נפתח השנה מחלף שכל מטרתו הפרדת הרוכבים מהנהגים, בלונדון מתוכננת רשת גשרים לאופניים מעל רחובות העיר, ויש אפילו הצעה לנתיב אופניים צף על נהר התמזה, ובניו יורק מנסים לחנך את התושבים כיצד הם אמורים להתנהג ולהשתמש בנתיבי האופניים, למען בטיחותם ולמען שיפור התנועה בנתיבים.

אחת הבעיות הקשות של ערים שחוו עלייה מהירה במספר משתמשי האופניים, היא היכן מחנים אותן. ביפן חנכו מערכת חנייה אוטומטית בה הרוכבים מפקידים את האופניים במעגן מיוחד שבמדרכה, והמערכת מורידה את האופניים לחניון תת קרקעי בו הן מוגנות ממזג האוויר, גניבות ופגיעות אחרות, ובמקביל, שטח הרחוב אינו נתפס על ידי מאות או אלפי אופניים. גם בהולנד יש חניוני אופניים עצומים ותת קרקעיים, הם אינם אוטומטיים, אבל מתוכננים טוב יותר להתמודד עם מספר משתמשים גדול במיוחד בזמן קצר, כפי שנדרש בתחנות רכבת לדוגמה.

בסן פרנסיסקו מציע ה- Bicycle Coalition שירות חניית אופניים (valet) באצטדיונים ופארקים, כך שהמגיעים ברכיבה לאירועים גדולים יוכלו להיות בטוחים שהאופניים שלהם ישמרו, בזמן שהם צופים במשחק.

עיריית תל אביב מאמצת רעיון שפותח בערים אחרות בעולם כמו לונדון, בוסטון, בואנוס-איירס, קופנהגן וסיאטל, ומשיקה השבוע את החניופן – מתקן חניית אופניים עם אמירה. מעבר לשימוש המעשי במתקן לצורך קשירת האופניים, המתקן המוצב ברחוב, ותופש חניית רכב אחת, מדגיש את הביזבוז בשימוש במכונית הפרטית, ועד כמה יהיה מצבנו טוב יותר, לו עברנו לרכיבת על אופניים. מקום חנייה למכונית אחת משמש 10 זוגות אופניים.

בשלב ראשון יותקנו בתל אביב שישה מתקנים ותיבדק השתלבותם במרחב העירוני, כשהמתקן הראשון הוצב ברחוב הארבעה מול הסינמטק. בנוסף, מתקן נוסף הוצב לתצוגה בכיכר רבין ואפשר לצפות בו מהיום, ובמשך כל החג. מקומות נוספים שכבר נבחרו, בשל מצוקת חנייה לאופניים שיש בהם: שדרות רוטשילד פינת הרצל, רחוב הרצל פינת פלורנטין, רחוב שינקין פינת אחד העם, רחוב שנקין פינת רחוב נפחא, ורחוב דה-האז ליד כיכר מילאנו. המתקנים הנוספים יוצבו במקומותיהם אחרי החג.

מי שיזמה את המהלך בתל אביב היא מירב מורן, מבקרת ערים וסגנית עורכת מוסף הנדל"ן ב"גלובס", שנתקלה בו בעת סיור בלונדון עם המהנדס הראשי של לונדון. היא החליטה לקדם את הרעיון וגייסה תקציב לצורך הפיילוט בתל אביב מחברת הייעוץ הבינלאומית Goldratt Consulting. רון חולדאי, ראש העיר, אישר את הגישה, וביחד עם הפקידות הבכירה של העירייה: מנכ"ל העירייה מנחם לייבה, אדריכל העיר יואב דוד, ראש אגף התחבורה, אשר בן שושן, הוחלט על פיילוט של שישה מתקנים ברחבי העיר.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מספר הרוכבים בת"א עולה בהתמדה וכעת כ-19,000 תושבים רוכבים בכל בוקר לעבודה וללימודים. עד כה נסללו ברחבי העיר תל-אביב-יפו כ-120 ק"מ שבילי אופניים. עד שנת 2016 תרושת העיר בכ-12 ק"מ שבילי אופניים  נוספים בכל שנה. השנה נרשמו למעלה מ-7 מיליון השכרות של 1,600 זוגות אופניים בפרויקט תל-אופן להשכרת אופניים בכ- 180 תחנות השכרה. ברחבי העיר פזורים יותר מ- 3,000 מתקני קשירה לאופניים, מתוכם הותקנו כ-170 במוסדות החינוך.

מאמרים קשורים: אלה הן תכניות שיתוף האופניים הטובות בעולם | שבוע המלחמה במכונית הפרטיתרעיונות מקוריים לשיתוף אופניים בעריםעבר, הווה ועתיד בשירותי שיתוף האופניים | כך נראים 5 מיליון רוכבי האופניים של לונדון

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s