איך משרות מעצבות מחדש את ערים? ומי רוצה להיות מנהל צי המזל"טים העירוני?

מזל"טים עירוניים. בקרוב

מזל"טים עירוניים. בקרוב

הגלובליזציה והשינויים הטכנולוגיים משנים את טיבן של המשרות המוצעות בערים, ומשפיעות הן על יחידים והן על כלכלת הערים. עבור רבים, בעיקר בעלי הכישורים הגבוהים, ערים מציעות מגוון רחב של הזדמנויות עם שכר גבוה יותר ומסלול קריירה ארוך. עבור אחרים, שינויים אלה משמעותם שיותר ויותר אנשים נמצאים בסיכון להילכד במשרות בעלות שכר נמוך, ומשמעות הדבר השפעה ישירה על היצרנות והתוצרים הכלכליים, עוני ואיכות חיי הפרט, ניוד חברתי וחוזקת הכלכלה ברמה הלאומית.

דוח שהפיק ה-Centre for Cities חושף מידע חדש המאיר את השינויים המרכזיים שהתרחשו בשוק העבודה בבריטניה במהלך 15 השנים האחרונות. ה-Centre for Cities הוא מוסד מחקר ומדיניות המוקדש לשיפור ההצלחה הכלכלית של ערי בריטניה:

בכל הערים התרחש תהליך של קיטוב בשוק העבודה כאשר חלקן של המשרות בעלות השכר הגבוה, כמו מנהלי חברות ודירקטורים ובעלי מקצועות חופשיים גדל ב-2.5% בין 2001 ל-2011. חלקן של המשרות בשכר נמוך, כמו סיעוד, מכירות ושירות לקוחות גדל גם הוא ב-2.2% באותה תקופה, ובו בזמן, עיסוקי הביניים, כולל ייצור ואדמיניסטרציה ירדו ב-4.7% בממוצע.

שינויים אלה לא היו אחידים בכל רחבי בריטניה. ערים כמו קיימבריג', לידס ויורק בהן יותר מ-2 מכל 5 מועסקים עבדו במשרות בעלות שכר גבוה ב-2001, חוו עלייה במשרות מסוג זה של 4% ויותר עד 2011. ערים כמו סטוק, קובנטרי ולוטון חוו את היריה החדה ביותר (יותר מ-7%) במשרות ביניים, ובמקביל עלייה משמעותית בחלקן של המשרות בשכר נמוך.

הדוח טוען כי לשינויים אלה יהיו השלכות על ההכנסה הממוצעת המתקטבת בערים, כשבערים כמו בלקבורן, גרמסבי והול, לדוגמה, אחד מכל 3 עובדים ירוויח פחות משני שלישים מהשכר החציוני, בעוד בערי דרום מזרח בריטניה השיעור יורד ל-1 מכל 10. רמת הביטחון התעסוקתי מקבילה לשינויים אלה. בעיר הול לדוגמה, שם השכר הממוצע הוא הנמוך במדינה, רק 36% מהעובדים שהשתתפו בסקר, נשארו במשרותיהם בין 2009 ל-2012, זאת לעומת 64% בדרבי. עובדים בערים שחוו ירידה משמעותית בחלקן של משרות הביניים וחוו במקביל עלייה בחלקן של המשרות בשכר נמוך, צפויים להתמודד עם קשיים גוברים במעבר למשרות בשכר גבוה יותר.

ההבדלים בין ערים מדגישים את הצורך באספקה מתאימה ומגוונת של משרות ובהתערבויות שיענו על הצרכים של שוק העבודה המקומי בכל עיר. ההתערבויות מצד הממשל המקומי התרכזו בעיקר בשיפור השגת משרות בכל שלבי מערכות ההשכלה וההכשרה, וכן הכשרת מפוטרים מחדש. קיימות מספר גדל והולך של דוגמאות, הן בבריטניה והן בעולם, לקמפיינים שיבטיחו או יאכפו תשלום שכר מינימום (לוס אנג'לס, לונדון, יורק).

מדיניות המטפלת בצד ההיצע לבדה לא תוכל להתמודד עם האתגרים שערים רבות מתמודדות עימם. מדיניות המתמודדת עם חוסר היצע בכישורים והזדמנויות תהיה קריטית עבור רבים. הכשרה במקומות העבודה נמצאה כבעלת השפעה משמעותית על יכולת העובדים להתקדם ועל יצרנות החברות (שיקגו, פנסילבניה, אירלנד). תכניות קריירה נמצאו ככלי להציב מסלול התקדמות בארגונים (בבוסטון), ובין כל אלה, חברות השמה הן בעלות תפקיד חשוב בהתאמת משרות למחפשי העבודה. על כל הערים להבטיח שיש להן את חבילת הצעדים שיבטיחו מתן מענה לצרכים המשתנים והספציפיים של שוק העבודה המקומי שלהן, ולהתערב בשוק כדי להבטיח זאת.

דרוש: מנהל צי מכוניות ללא נהג

דרוש: מנהל צי מכוניות ללא נהג

השינויים העוברים על שוק העבודה בכל עיר, לא פוסחים על המשרות המוצעות על ידי העיריות עצמן, ועם ההתפתחות של ערים חכמות נפתחות אפשריות חדשות לתעסוקה בעיריות, במשרות שבעבר לא ניתן היה אפילו לדמיין. אילו ערים יכלו לדמיין לפני עשור בלבד כי הן יעסיקו מנהל חדשנות או מנהלי מידע?

יותר ויותר ערים כיום לומדות מהסקטור הפרטי ומעסיקות מנהל חדשנות כדי לעודד צורות חשיבה חדשות בארגון ולהביא רעיונות חדשים לבניין העירייה. כמו כן, יותר ויותר שומעים על מנהלי מידע, ולאחרונה לוס אנג'לס שכרה לעבודה בחור בן 25, שעבד קודם לכן בגוגל, כמנהל המידע הראשי הראשון שלה. לפילדלפיה יש מנהל חדשנות, מנהל מידע ולאחרונה גם שכרה מנהל טכנולוגיה. אז מהן המשרות שיוצאו על ידי עיריות בשנים הבאות?

משרות מסורתיות רבות בשירות הציבורי יפנו את מקומן למשרות חדשות עם התמחויות טכנולוגיות, כפי שטוען קולין ווד ב- GovTech.com. כך לדוגמה מהנס צי מזל"טים, מנהל רכבים ללא נהג, מהנדס אינטליגנציה קולקטיבית או מהנדס לימוד מכונה הן כמה מהמשרות שערים עשויות להציע ממש בקרוב. מספר המשרות שיכולות להיעשות על ידי רובוטים הולכת וגדלה, ובניו יורק לדוגמה, רובוט במחלקת כיבוי האש אחראי על צילום בניינים שקרסו כדי לעזור בחיפוש ובקריאת מונים במהלך אירועים בהם מעורבים חומרים מסוכנים.

מידע הוא הדבר בעל הערך הגבוה ביותר כיום, משום כך חברות שוכרות יועצים, באמצעותו ברוקרים ויועצים פיננסיים מרוויחים מבלי ליצר שום דבר, וזוהי הסיבה ש"ביג דאטה" ומחקרי חיזוי צפויים לצמוח לתעשייה של 50 מיליארד דולר עד 2017. עם זאת, עד כמה שהמידע הוא יקר ערך, הוא חסר ערך לחלוטין אם לא נעשה בו שימוש. המידע הוא בעל ערך רק אם משתמשים בו, ומהנדסי חיזוי מידע יכולים להבטיח שההזדמנויות המצויות במידע לא ילכו לאיבוד.

הכבישים שלנו משתנים, והם עומדים להשתנות מאד בשנים הקרובות. קליפורניה כבר מכינה חקיקה למכוניות ללא נהג שיוכלו לנוע כבר ב-2015, ואף כי יתכן ויקח עשור עד שרכבים אלה יהיו פופולריים, הטכנולוגיה כבר בדרך. בערים שונות כבר בוחנים את שילוב הרכבים ללא נהג כתחבורה ציבורית, ושירות עירוני חדש זה יצריך ניהול.

דרוש: מהנדס לצי מזל"טים עירוני

דרוש: מהנדס לצי מזל"טים עירוני

לפני מספר שנים ה-FAA קבע כי ספטמבר 2015 הוא המועד לאינטגרציה מלאה של מזל"טים אזרחיים במרחב האווירי. כיום, מזל"טים אלה מופיעים יותר ויותר בשימוש על ידי מימשל והם צפויים להתרבות במהירות. קיימים כבר מזל"טים התרים אחרי צינורות פגועים וקווי מתח, ומזל"טים הבודקים נזקים בביוב או מנטרים כימיקלים במים. ניסויים של חברות פיצה ואמזון הם סימנים מוקדמים כי תוך זמן קצר מזל"טים יהיו בשימוש רחב לצורך שליחויות, וה- FAA צופה 30,000 כאלה בשימוש עד 2020, כשרבים מהם על ידי הממשלה או העיריות.

תחזוקת מזל"טים של עיריות צפויה להיות במיקור חוץ, אולם ניהול הצי ומשימותיו יהיה בניהול ישיר של העיריות. מידע בזמן אמת יציג את מיקום המזל"טים, משימותיהם ומה הם רואים, וכחלק אינטגרלי מ"האינטרנט של הדברים", מזל"טים ישחקו תפקיד חשוב ביכולת העיריות לחזות מידע ואירועים.

מאמרים קשורים: מכוניות ללא נהג כתחבורה ציבורית בבריטניה | דמיינו את עיר העתיד עם מכוניות ללא נהגהאם כך יראה עתיד? נא לכבות את המוח המלאכותי.. | הווה ועתיד בעיר החכמה. עד כמה אנו חשופים באמת | איזו עיר תציע את ההזדמנויות הטובות ביותר בעתיד?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s