דירוג המדינות התחרותיות בעולם: שווייץ ראשונה, ישראל יציבה. הפורום הכלכלי העולמי

דוח התחרותיות העולמי 2014-15 של הפורום הכלכלי העולמי מעריך את מידת התחרותיות של 144 מדינות, ומציע תובנות לגבי המניעים ליצרנות ולשגשוג שלהן. הדוח מציין כי ההתאוששות הגלובלית נזקפת בעיקר למדיניות מוניטרית, להבטחת צמיחה ארוכת טווח, יצירת משרות איכותיות, וכי צמיחה ברת-קיימא תחייב מקבלי החלטות להגביר את היצרנות והתחרותיות דרך רפורמות מבניות.

השקעות חכמות בכישורים וחדשנות היא מפתח לחיזוק היצרנות והתחרותיות. היא גם תומכת בצמיחה מכלילה יותר עי ידי מתן אפשרות לכולם לתרום וליהנות מרמה גבוהה יותר של שגשוג. כלכלות אשר באופן עקבי מדורגות גבוה במדד הן אלו המסוגלות לפתח, למשוך ולשמור על כשרונות, ואשר באופן עקבי מציגות מוצרים ושירותים חדשים ובעלי ערך עודף. שיתוף פעולה בין עסקים, ממשלה ואוכלוסייה היא תנאי מוקדם אם רפורמות והשקעות מנוצלות להגברת יצרנות ותחרותיות. הדבר דורש מנהיגות ציבורית ופרטית חזקה, חזון ברור ותקשורת אפקטיבית ומתמשכת לבניית אמון בין הצדדים, ולכן חיוני ליצירת מכניזם וקידום הדיאלוג.

30 המדינות התחרותיות בעולם

30 המדינות התחרותיות בעולם

שווייץ ממשיכה להוביל את המדד, וארה"ב ויפן מציגות עלייה זו השנה השנייה ברציפות.

באירופה, מספר מדינות שהוכו על ידי המשבר הכלכלי, כמו ספרד (35), פורטוגל (36) ויוון (81), נקטו בצעדים משמעותיים לשיפור תיפקוד השווקים שלהן ולהקצעת משאבים יצרניים. בו בזמן, מדינות שהמשיכו להתמודד עם אתגרים תחרותיים משמעותיים, כמו צרפת (23) ואיטליה (49), נראות ככאלה שלא השקיעו מספיק בתהליך. בעוד החלוקה בין הצפון התחרותי והדרום והמזרח המדשדשים נשמרת, מבט חדש על התחרותיות של מדינות אירופה מחלק אותן בין מדינות המטמיעות רפורמות ואלו שלא.

כמה מהכלכלות המתפתחות הגדולות בעולם ממשיכות להתמודד עם קשיים בשיפור התחרותיות. ערב הסעודית (24), טורקיה (45), דרום אפריקה (56), ברזיל (57), מקסיקו (61), הודו (71) וניגריה (127), כולן יורדות במדד. סין (28) בניגוד אליהן עולה מקום אחד בדירוג וממשיכה להיות המדינה המדורגת גבוה ביותר מבין כלכלות ה- BRICS.

דירוג התחרותיות של מדינות העולם

דירוג התחרותיות של מדינות העולם

באסיה תמונת התחרותיות ממשיכה להיות מקוטבת ביותר. דרום מזרח אסיה הוא אזור דינמי ותחרותי מאד, כשאחרי סינגפור (2) מדורגות 5 כלכלות ה- ASEAN – מלזיה (20), תאילנד (31), אינדונזיה (34), הפיליפינים (52) ווייטנאם (68) – כולן עולות בדירוג, כשהפיליפינים היא המדינה שהציגה את השיפור הגדול ביותר מאז 2010. בניגוד אליהן, מדינות דרום אסיה מדשדשות מאחור כשרק הודו מדורגת בחצי העליון של המדד.

כדי להמריץ את כלכלותיהן ולשמור על מומנטום, כלכלות אמריקה הלטינית עדיין צריכות להטמיע רפורמות ולהשקיע בשיפור תשתיות, כישורים וחדשנות. צ'ילה (33) ממשיכה להוביל את האיזור ואחריה פנמה (48) וקוסטה ריקה (51). המזרח התיכון שהושפע מחוסר יציבות פוליטית מציג תמונה מגוונת. איחוד האמירויות (12) מוביל את האזור ואף עולה 7 מקומות במדד, ואחריה קאטאר (16). הביצועים החזקים שלהן מנוגדים למדינות צפון אפריקה בהן מרוקו מובילה (72). אפריקה שמדרום לסהרה ממשיכה להציג צמיחה מרשימה הקרובה ל-5%. רק 3 כלכלות אפריקאיות, מאוריציוס (39), דרום אפריקה (56) ורואנדה (62) מדורגות בחצי העליון של המדד, ובסך הכל האתגרים הגדולים ביותר של האזור הם התמודדות עם תשתיות הומניות ופיזיות.

התחרותיות של ישראל

התחרותיות של ישראל

ישראל שומרת על המקום ה-27 במדד וממשיכה להציג עוצמה בעיקר בחדשות (3), המתבססת על עסקים חדשניים הנהנים מנוכחות של כמה ממוסדות המחקר המובילים בעולם (3), ונתמכת על ידי הממשלה באמצעות מדיניות רכש ממשלתית (9), וסביבה פיננסית חיובית עבור סטרטאפים. עם זאת, כדי שאסטרטגיית החדשנות תהיה מוצלחת גם בעתיד, ישראל תצטרך להתמודד עם אתגרי תחרותיות בסיסיים. המוסדות של ישראל זקוקים לשדרוג (43) ויש צורך בהעלאת רף ההשכלה. אם ישראל לא תתמודד, השפעות ההשכלה הבינונית, בעיקר בתחומי המתמטיקה והמדעים (79) ובית הספר היסודי (86), עלולים לפגוע ביכולת החדשנית של המדינה בטווח הארוך. מקום לשיפור קיים גם במה שקשור לסביבת המאקרו כלכלה (50), למרות שיפור שנעשה בשנים 2012 ו-2013 כשהחוב הפיסקלי והחוב הציבורי צומצמו.

מאמרים קשורים: התחרותיות של 120 הערים החשובות בעולם | דוח תחרותיות המדינות 2012-13 | תל אביב זינקה בדירוג המרכזים הפיננסיים | דירוג הערים המשפיעות בעולם | הערים היקרות בעולם

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s