הגודל לא קובע: השינוי העובר על הערים הגלובליות ודירוג הערים המשפיעות בעולם.

לונדון - העיר המשפיעה בעולם

לונדון – העיר המשפיעה בעולם

למרות שבריטניה היא "מעצמה מדרגה שניה" הנמצאת בדעיכה כבר כמאה שנה, לונדון ממשיכה להיות העיר המשפיעה ביותר בעולם, על פי דירוג הערים המשפיעות ביותר. המאמר הקודם הציג את מדד הערים הטובות ביותר מבחינת איכות חיים, אלה שאם תרצו סביבה נעימה, שפע של פארקים ומעט פקקי תנועה, ודאי תשקלו לחיות בהן, ואילו מדד זה מיועד לשאפתנים, התחרותיים ואלה שרוצים להשפיע, ולא משנה באיזה תחום – מעסקים ובנקאות, ועד מדיה, פרסום, אופנה או טכנולוגיה – רשימת ערים זו מדרגת את הערים המשפיעות ביותר בעולם – "הערים החיוניות".

לונדון וניו יורק מובילות את הרשימה העולמית של ערים משפיעות, ולמרות שהן נהנות מהיסטוריה, מסורת ואינרציה, הן הערים הדומיננטיות ביותר, בעיקר משום שתמיד היו כאלה. בירת בריטניה מדורגת ראשונה הודות, בין השאר, להיותה צומת תחבורה בינלאומית עם מספר גדול של מטות של חברות בינלאומיות, רגולציה מקלה ומערכות פוליטיות ומשפטיות שהוכיחו עצמן כמודל לשאר העולם.

המדד מבסס את הדירוג על 8 פקטורים הכוללים את רמת ההשקעות הבינלאומיות, מספר מטות החברות הבינלאומיות, מספר סוגי העסקים שעיר שולטת בהם, חופש התנועה האווירית אל ערים גלובליות אחרות, עוצמת השירותים הפיננסיים, הטכנולוגיים ועוצמת המדיה והמגוון הגזעי. עורכי המדד אומרים כי הם ניסו להעריך את הערים שלא כמו המדדים המוכרים, ולבחון את חשיבות העיר והשפעתה ברמה הגלובלית. "אנו מאמינים" אמרו עורכי המדד "כי קריטי יותר חשוב גלובלית מאשר מספר המשרות, והתמ"ג האזורי". מדוח נערך על ידי ג'ואל קוטקין ושותפיו כשיתוף פעולה עם ה- Civil Service College, סינגפור והמרכז לדמוגרפיה ומדניות באוניברסיטת צ'פמן.

הערים המשפיעות בעולם

הערים המשפיעות בעולם

באמצעות פקטורים אלה, המחקר מצא כי לונדון וניו יורק אוחזות בהגמוניה על שאר העולם, ומובילות בהרבה על פריז וטוקיו שבאות אחריהן ברשימה. סינגפור מדורגת 5, דובאי 7, וסן פרנסיסקו 10.

ערים שעשויות לדלג בעתיד במעלה הדירוג ולתוך העשירייה הראשונה כוללות את סיאול (16), אבו דאבי (20) וסאו פאולו (23). למרות שיש ערים המאופיינות באוכלוסייה גדולה מאד, ובמדינות הנחשבות כצומחות כלכלית, ערים במקומות אחרים בעולם המתפתח לא נחשבות כמשפיעות במיוחד ואינן צפויות להתבלט במדד. המגה ערים של הודו לדוגמה, דלהי (34) ומומבאי (31), וכן יוהנסבורג (31), ועד שאזורים אלה יפתחו תשתיות הולמות כמו כבישים, תחבורה, וישפרו את מערכת המשפט, הן לא יוכלו לטפס אל 10 ואפילו 20 הערים המובילות בעשור הקרוב.

לונדון, מעבר לעוצמה ההיסטורית שלה, הפכה למרכז החשוב באירופה לסטרטאפים טכנולוגיים, ומלבד יותר מ- 3000 הסטרטאפים הנמצאים בעיר, היא גם מארחת את המשרד הגדול ביותר של גוגל מחוץ לסליקון ואלי . היא מקום מגורם של הסופר עשירים, והתרבות, השפה, המדיה יעולם הפרסום שבה הם דומיננטיים ביותר. ניו יורק המדורגת שנייה, מעט אחרי לונדון, היא ביתם של בנקי ההשקעות וקרנות הגידור המובילים בעולם, והיקף הסחר בבורסה הוא כמעט פי 4 מזה של המקום השני, טוקיו, ופי 10 מזה של לונדון. כמו לונדון, גם ניו יורק היא מובילה גלובלית במדיה ופרסום, בתעשיית המוזיקה וכן אחת הבירות החשובות ביותר לעולם האופנה ולתעשיית המותרות.

לונדון וניו יורק הן אולי הערים המובילות את המדד, אולם הן כבר לא שליטות הגמוניות כפי שהיו במהלך רוב המאה ה-20, והמתחרות שלהן, ברובן, נמצאות מחוץ לאירופה. פריז אמנם מדורגת 3, אולם היא נמצאת הרבה מאחורי לונדון וניו יורק בכל קריטריון אפשרי כמעט, ועתיד העיר אינו נראה מבטיח.

יותר מאשר אינדיקציה לגלובליות של העיר, הדירוג הגבוה של פריז הוא תוצאה של שליטתה בשוק הצרפתי הגדול והתרכזות כל החברות המובילות במדינה בעיר. במקומות אחרים באירופה, מינכן, רומא והמבורג הן ערים תחרותיות, אולם אף אחת מהן אינה גדולה דייה או ייחודית מספיק כדי לפרוץ אל העשירייה המובילה. מזרח אסיה לעומת זאת צפויה להכניס בעתיד יותר ערים לראש הרשימה מאשר אירופה.

לאורך המאה האחרונה, טוקיו הייתה העיר האסייתית המובילה. היא עדיין העיר הגדולה בעולם, ובעלת בתמ"ג הגדול ביותר, אבל המגבלות של טוקיו דומות לאלה של פריז – הדירוג הגבוה שלה נובע בחלקו מהריכוז של החברות היפניות, והיא תיפגע בעתיד ממשברים דמוגרפיים, חוסר בגיוון אתני ותחרות אזורית עזה. טוקיו מדורגת במדד 5, אחרי סינגפור.

החלק של סין בכלכלה העולמית צמח מ-5% בשנת 1994 ל-14% בשנת 2012. השילוב של ווליום הסחר של בורסות שנגחאי ושנזן כבר עבר את זה של טוקיו. הונג קונג (6) עדיין נהנית מחופש רב יותר משאר סין וממשיכה להיות המרכז הפיננסי הגדול ביותר של אזור אסיה והפסיפיק, ומדורגת שלישית אחרי לונדון וניו יורק. הרוב הגדול של בנקי ההשקעות המרכזיים בעולם, חברות הביטוח, ומנהלי הנכסים מחזיקים במטות בקולוניה הבריטית לשעבר. אולם ההובלה של הונג קונג מאויימת על ידי שנגחאי, היריבה המסורתית של הונג קונג, וכן על ידי בייג'ינג. בירת סין מדורגת 8 (יחד עם סידני) ושנגאחי 19. היותה של בייג'ינג המרכז הפוליטי של סין, היא גם מקום מושבן של רבות מהחברות בבעלות המדינה והמרכזי של עילית המוסדות החינוכיים ורוב החברות החדשניות. העיר המובילה כרגע במזרח אסיה היא סינגפור המדורגת 4, ועם אוכלוסייה קטנה יחסית של 5 מיליון תושבים, העיר נהנית מתשתיות מהטובות בעולם. כמו הונג קונג, גם סינגפור ממשיכה להינות מהיותה קולוניה בריטית לשעבר, עם מסורת ומערכות משפטיות וממשלתיות מצויינות.

במקום ה-7 במדד נמצאת דובאי. האסטרטגיה לפיתוח גלובלי של העיר מתבססת במידה רבה על שדה התעופה הגדול בעולם שהוקם בה, והיא מדורגת בזכות זאת ראשונה בעולם (במדד זה) ברמת הקישוריות שלה, עם מספר עצום של טיסות אל 93% מהערים הגלובליות שמחוץ לאזורה. המיקום המרכזי והאקלים הידידותי לעסקים הפכו אותה ליעד מועדף על חברות המחפשות להקים מטה במזרח התיכון.

מדד הערים המשפיעות מתגמל ערים שהן בו זמנית מגוונות מבחינה אתנית, וגם שולטות בתעשייה חשובה, ומכנה ערים כאלה כ-"necessary city", מקום אליו חייבים להגיע כדי לנהל עסקים בתחום מסוים, או לקבל שירותים מסוימים. ההתמקדות ב"ערים חיוניות" הוביל לתוצאה שנויה במחלוקת: במקום 10 במדד ממוקמות סן פרנסיסקו ואזור המפרץ בשל מקומה המרכזי בתעשיית הטכנולוגיה, יחד עם לוס אנג'לס וטורונטו המדורגות 10 גם כן. בדירוג ערי הסטרטאפים סן פרנסיסקו מדורגת 1 ואחריה תל אביב במקום השני, מה שללא ספק הופך את העיר העברית הראשונה ל"עיר חיונית". אזורים אחרים שבולטים בתחום הטכנולוגיה הם סיאטל.

עד לא מזמן, לוס אנג'לס, העיר השנייה בגודלה בצפון אמריקה, ראתה עצמה כמתחרה ראויה לניו יורק. הוליווד היא שם נרדף לתעשיית הבידור האמריקאית, והיא מרכז תעשיית הבידור הגדולה בעולם הן במונחים של הכנסות והן במונחים של השפעה. בשנה שעברה התעשייה נהנתה מייצוא בהיקף של 15 מיליארד דולר. אולם החלק של לוס אנג'לס בתעסוקה בתחום הבידור הולך ומצטמק, והתעשייה השניה בגודלה בעיר, תעופה וחלל הצטמצמה משמעותית, ובמקביל חברות חשובות עזבו את האזור בשנים האחרונות, כמו ניסאן, טויוטה ואחרות, לטובת אזורים יותר ידידותיים לעסקים.

המצב הוא חמור עוד יותר בשיקגו המדורגת 20. העיר צמחה להיות בעלת חשיבות עולמית בסוף המאה ה-19, עם כלכלה מהמגוונות בעולם, אולם כשלה לפתח דומיננטיות עולמית בתעשייה מסוימת. טורונטו שמדורגת 10 יחד עם סן פרנסיסקו ולוס אנג'לס היא הבירה הכלכלית של קנדה והפכה למרכז להשקעות בינלאומיות בזכות היציבות של קנדה העשירה. העיר היא גם בין הערים המגוונות ביותר, עם 46% מאוכלוסייתה שהם ילידי מדינות אחרות. יוסטון שמדורגת 14, עם דומיננטיות בתחום האנרגיה, סקטור יצוא עצום ואוכלוסייה מגוונת יותר ויותר היא כוכב עולה במדד. וושינגטון (העיר) מדורגת 16 בזכות היותה הבירה וצמיחת תעשיות התעופה והחלל והיותה מרכז טכנולוגי.

ערים אחרות בעולם שעשויות עוד לטפס במדד הן סיאול (קוריאה) שחולקת את מקום 16 עם וושינגטון, שנגחאי, ואבו דאבי המדורגות 20.  עוד עיר שכדאי לשים אליה לב היא סאו פאולו, ברזיל, שמדורגת 23, שעשויה להמשיך ולטפס, אבל סאו פאולו, כמו גם ערי הענק של הודו, דלהי ומומבאי, וכן יוהנסבורג, יהיו חייבות להשקיע בתשתיות ובמערכות משפט כדי להגיע ל-20 המובילות, וזה לא יקרה בעשור הקרוב.

תל אביב מדורגת 37 במדד יחד עם אטלנטה, ברלין וסיאטל, וזאת בזכות סקטור הטכנולוגיה שכולל כ-5000 סטרטאפים, משקדים של חברות גלובליות חשובות כמו גוגל, אמזון ומייקרוסופט, האוכלוסייה הצעירה בעיר, הזדמנויות התעסוקה, איכות החיים, ההשכלה הגבוהה והתרבות העשירה. תל אביב על פי המדד, עוקבת אחר התבנית של ערים יעילות, ועם אוכלוסייה של כ-3.5 מיליון (למטרופולין) היא נחשבת כאחת הערים החדשניות ביותר, ולמרות גודלה הקטן יחסית היא "מנוע חדשנות ענק". עם זאת, תל אביב היא קטנה מדי, ואולי גם מוגבלת מדי בשל הקונפליקטים הפוליטיים מכדי להפוך לעיר גלובלית מובילה בזמן הקרוב.

מאמרים קשורים: דירוג הערים הטובות בעולם 2014. האקונומיסט | אילו ערים מאפילות על מדינותיהן? | האם העיר שלך תשרוד? | מדד הערים הגלובליות | מה עושה עיר למעולה? התושבים עונים

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s