דירוג הערים הטובות בעולם 2014, עם מבט קודר על אזורי סכסוך. האקונומיסט

הערים הטובות בעולם - האקונומיסט

דירוג האקונומיסט ל-Liveability של הערים הוא סיכום ההערכה של המקום המציע את תנאי המגורים הטובים ביותר. הערכת תנאי החיים בערים שבמדד מורכב מטווח רחב של מדדים הכוללים השוואת תפיסות של רמת פיתוח ועד הערכת קצבת המחייה של עובד ממדינה זרה המוצב בעיר. המדד מכמת את האתגרים בפניהם יחידים עשויים להתמודד במקום נתון, ומאפשר השוואה ישירה בין מקומות שונים. מלבורן, אוסטרליה ממשיכה זו השנה הרביעית להוביל את המדד הבוחן 140 ערים בעולם, ואחריה וינה, בירת אוסטריה. וונקובר, שהובילה את המדד ב-2011, מדורגת במקום 3.

עשר הערים הטובות בעולם

עשר הערים הטובות בעולם

במהלך 6 החודשים האחרונים רק 9 ערים מה-140 שבמדד חווה שינוי בדירוג ורק 20 ערים (14%) חוו שינוי במהלך השנה כולה. יותר מחצי מהשינויים בדירוג השנה נגרמו בשל דירוגים שירדו, כשאי יציבות הופיעה שוב כגורם מפתח בהשפעה על הדירוגים. האירועים באוקראינה במיוחד, היו בעלי השפעה שלילית על ערים כמו קייב, מוסקבה וסט פטרסבורג. אי יציבות מקומית גם השפיעה על ערים כמו בנגקוק, והציון של דמשק המשיך להתדרדר.

האירועים בעירק אינם משתקפים במדד משום שבגדד אינה נכללת בדירוג, ואילו הדירוג של תל אביב, למרות האירועים האזוריים, נותר ללא שינוי בעיקר משום שהדירוג שלה כבר כולל אי יציבות אזורית. הערים שרשמו שיפור הן בעיקר כאלה הנמצאות באזורים שנהנו מתקופה של יציבות יחסית שבאה אחרי ירידה משמעותית במדד. טהרן, טריפולי (לוב) ועמאן (ירדן) נהנו מעלייה קלה בדירוג אחרי ירידה חדה בשנה שעברה. תקופה של יציבות יחסית בזימבבווה העלתה את הדירוג של הררה, למרות שהעיר עדיין מדורגת נמוך מאד במדד, כמו גם טהרן וטריפולי.

ברמה הגלובלית, רמת היציבות ממשיכה לרדת, עם ירידה חדה במקומות ספציפיים. רמת היציבות הגלובלית ירדה ב-0.16 ו-0.22 אחוז בששת החודשים האחרונים וב-12 החודשים האחרונים בהתאמה, לרמה של 75.33. בהסתכלות של  5 שנים לאחור, המדד כולו ירד (ב-0.68%), מה שמדגיש את העובדה כי חמש השנים האחרונות היו מאופיינות בחוסר יציבות על רקע משבר כלכלי עולמי, שהאפיל על הישגים רבים בפיתוח שערים השיגו באמצעות מדיניות ציבורית והשקעות. 51 ערים ירדו בתקופה זו במדד, בעוד 3 ערים, קייב, טריפולי ודמשק ירדו ברמה של 17.8, 18.1 ו-28.3 אחוז בהתאמה, מה שמשקף כי חוסר יציבות מערערת את רמת החיים.

דירוג הערים הטובות בעולם - מי עלתה ומי ירדה

דירוג הערים הטובות בעולם – מי עלתה ומי ירדה

עבור הערים המובילות במדד, אלה שציונן הוא 80% ומעלה, לא היה שינוי במדד, ושינוי כזה גם לא צפוי. הביצועים של 64 הערים המובילות הללו (עד סנטיאגו צ'ילה במקום 64) הם דומים מאד ולמרות ש-16.8% מבדילים בין הציון הגבוה ביותר (מלבורן) לציון של סנטיאגו, שתי הערים נמצאות במקום דומה במונחים של הצבת מעט מאד, אם בכלל, אתגרים בפני סגנון החיים של תושביהן.

יחד עם זאת, נראה כי קיימת קורלציה בין סוג הערים המדורגות בראש הרשימה. הערים שזכו בדירוגים הגבוהים ביותר הן לרוב ערים בגודל בינוני הנמצאות במדינות עשירות יותר, והן בעלות צפיפות אוכלוסייה נמוכה יחסית. נתונים כאלה יכולים להיות קרקע פורה לפעילות פנאי מבלי להוביל לרמות פשיעה גבוהות או לחץ על התשתיות. 7 מבין 10 הערים המובילות הן באוסטרליה ובקנדה, ומתאפיינות בצפיפות אוכלוסייה של 2.88 ו-3.4 איש לקמ"ר בהתאמה. מלבדן, בעשירייה הראשונה נמצאות הלסינקי (פינלנד) ואוקלנד (ניו זילנד) בהן צפיפות האוכלוסייה עומדת על 16 איש לקמ"ר, וזאת בהשוואה לממוצע העולמי העומד על 45.65 איש לקמ"ר. וינה היא היחידה שסותרת מגמה זו עם צפיות העומדת על 100 איש לקמ"ר, ועדיין אוכלוסיית העיר העומדת על 1.7 מיליון היא קטנה יחסית למרכזים אורבניים כמו ניו יורק, לונדון, פריז או טוקיו.

מרכזי העסקים העולמיים נוטים להיות קורבנות של הצלחתם. מרכזים אלה סובלים במקרים רבים מתשתיות עמוסות מאד ורמות פשיעה גבוהות יותר. ניו יורק, לונדון, פריז וטוקיו הן כולן מרכזים יוקרתיים עם עושר של פעילויות פנאי, אולם סובלות מרמות פשיעה גבוהות, עומס ובעיות בתחבורה הציבורית הפוגעים באיכות החיים. למרות שהמרכזים הגלובליים מדורגים נמוך יותר מהערים הבינוניות המובילות את המדד, הן עדיין מדורגים בין הערים הטובות ביותר.

השכבה הראשונה בדירוג, ערים שציונן הוא בין 91-100% נמצאות מלבד 10 המובילות גם פריז, וושינגטון, טוקיו והונלולו.  בשכבה השנייה עם ציונים בין 81-90% נמצאות סינגפור, לוס אנג'לס, ניו יורק, לונדון, פראג וטייפה. השכבה השלישית, עם ציונים שבין 71-80% נמצאות בייג'ינג, תל אביב, קואלה לומפור, דובאי, אתונה מוסקבה וסופיה.

בין הערים המדורגות נמוך ביותר במדד, 13 ממשיכות לתפוס את המקומות הנמוכים ביותר, בהן הציון  של העיר הוא מתחת ל-50% ורוב היבטי החיים סובלים ממגבלות קשות. קולומבו (סרי לנקה) ירדה מעט בדירוג בשנה האחרונה, מה שמשקף דאגות חוזרות באשר לזכויות אדם של האוכלוסייה הטמילית. חזרה הדרגתית של יציבות הובילה לשיפור בציון של טהרן (אירן), טריפולי (לוב) והררה (זימבבווה), למרות ששלושת ממשיכות לאכלס את תחתית המדד. טריפולי וטהרן חוו את העלייה המשמעותית ביותר שציון איכות החיים מבין כל 140 הערים שבמדד. הציון של דמשק ממשיך לרדת בחדות, והירידה של 7.8% השנה היא הירידה החדה ביותר במדד. דמשק מדורגת אחרונה מבין 140 הערים.

עשר הערים הגרועות בעולם

עשר הערים הגרועות בעולם

קונפליקטים הם האחראים לרבים מהציונים הנמוכים, וזאת לא רק משום שהאינדיקטורים של יציבות הם בעלי המשקל הגבוה ביותר במדד, אלא גם משום שפקטורים של יציבות הם בעלי השפעה על קטגוריות אחרות. לדוגמה, קונפליקט לא רק יגרום להפרעה או שיבוש כשלעצמו, הוא גם יפגע בתשתיות, יגרום לעומס על בתי חולים, ויפגע בזמינות סחורות, שירותים ופאילויות פנאי (מי כמונו יודעים זאת…). המזרח התיכון, אפריקה ואסיה הם האזורים בהם כל 13 הערים בהן אלימות, אם כפשיעה, אם כהתקוממות, אם כטרור או כמלחמה, משחקים תפקיד מכריע.

מאמרים קשורים: דירוג הערים היקרות בעולם. מרסר | הערים המובילות במספר המבקרים | דירוג יוקר המחייה בערים 2014 |מדד הערים הגלובליות והערים המתפתחות | מדד המדינות הטובות

 

מודעות פרסומת

One Comment on “דירוג הערים הטובות בעולם 2014, עם מבט קודר על אזורי סכסוך. האקונומיסט”

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    אם 8 ערים בעשירייה הראשונה נמצאות באוסטרליה ובקנדה, ובנוסף אליהן יש בעשירייה עיר מפינלנד ועיר מניו זילנד, איפה נכנסת וינה, בירת אוסטריה?


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s