"סינדרום פריז" של התיירים הסינים. על הפער בין דימוי של מקום למציאות

תיירים סינים בפריז

סינדרום ירושלים היא תופעה מוכרת המוזכרת כבר בספרות מימי הביניים, ושנחקרה לראשונה ב-1937. סינדרום ירושלים או תסמונת ירושלים הוא סוג נדיר יחסית של הפרעה נפשית, בה אדם, לרוב תייר או צליין, הנמצא בירושלים משוכנע שיש לו כוחות אלוהיים ומשיחיים, שמוטלת עליו משימה משיחית, או שהוא התגלמותה של דמות מספרי הקודש. תופעה זו היא מקרה פרטי של מחשבות שוא בעלות תוכן דתי-מיסטי ושל מחשבות גדלוּת, המופיעות בדרך כלל במחלות פסיכוטיות כגון סכיזופרניה פרנואידית, ומובילות לעתים לצורך באשפוזו של הלוקה בה בבתי חולים לבריאות הנפש.

הלוקים בתסמונת זו הם, על פי רוב, אנשים שלקו בהפרעה נפשית פסיכוטית עוד קודם הגיעם לירושלים, וההגעה לעיר החמירה את מצבם באופן משמעותי. הם מגיעים לירושלים לאחר מסע ארוך ברחבי העולם ובהגיעם אליה הם מתנהגים בככרות העיר ובאתרים המקודשים לדתות השונות כאילו יש להם כוחות אלוהיים ומשיחיים. התיאטרליות המאפיינת את התנהגותם מושכת את תשומת לב הסובבים. לעתים הם מגיעים עד כדי התנהגויות קיצוניות המסכנות אותם או את סביבתם, ויש צורך לאשפזם בכפייה עד שיחלוף השלב המסוכן בהתנהגותם.

כעת מתברר כי לא רק ירושלים מתהדרת בסינדרום על שמה הנובע מעוצמת המפגש של המבקר עם העיר, גם בפריז מתרחשת תופעה המשפיעה עמוקות על המבקר בה, בעיקר אם הוא תייר סיני המגיע לעיר בפעם הראשונה.

כמו קודמיהם היפנים, התיירים הסינים המגיעים לראשונה לפריז, והמוזנים מדיווחים התקשורת וסרטים כגון "אמריקאי בפריז" ואחרים, מגיעים לעיר בציפייה לפגוש עיר אירופאית יפה, עשירה וידידותית, עם אנשים לבושים היטב ומדיפים ריח שאנל 5. במקום זאת הם מגלים את הצדדים הפחות נעימים של העיר. מטרו עמוס, רחובות מלוכלכים, מלצרים גסי רוח, וכייסי תיירים, מה שמביא אותם לשוק פסיכולוגי. "הסינים מצפים לצרפת שהם מכירים מהספרות וסיפורי האהבה, אבל חלקם חווים ועגמת נפש שמביאה אותם להישבע שלא יבקרו בעיר לעולם שוב" אומר נשיא איגוד חברות הנסיעות הסיניות בצרפת.

תיירים סינים בחנות לואיס ויטון

תיירים סינים בחנות לואיס ויטון

עבור צרפת, המשך משיכת התיירים מסין, שכמיליון מהם מבקרים בפריז בכל שנה, הוא מפתח להתנעת הכלכלה מחדש, כשהתיירות אחראית ל-7.2% מהתוצר הלאומי הצרפתי (2012). כעת, הבום של התיירות מסין מתחיל להאט. כ-60% מהתיירים הסינים יצאו לשופינג בפריז ב-2012, על יפ משרד התיירות העירוני, ורכשו מוצרים כגון תיקי לואיס ויטון או צעיפים משאנל או הרמס. הם הוציאו 59 אירו ביום בממוצע, קצת יותר מה-56 אירו שמוציאים בממוצע תיירים יפנים, וכפול מהממוצע הכללי העומד על 26 אירו.

אחד המאפיינים של התיירים הסינים הוא שהם מסתובבים עם כמות גדולה של מזומנים, וממעיטים להשתמש בכרטיסי אשראי. משום כך, הם יעד חביב על כייסים, שהפכו לבעיה רצינית מאד בפריז. בעיית הכייסות בעיר הפכה כה משמעותית עד כי העובדים במוזיאון הלובר יצאו לשביתה בדרישה לנוכחות משטרתית מוגברת יותר.

הביטחון הוא דאגה ראשונית עבור התייר הסיני. ב-2012, פריז זכתה לדירוגי שביעות רצון מצוינים בכל תחום, ממזון ועד אירועי תרבות. העיר נכשלה רק בשתי קטגוריות – ביטחון וניקיון, וקיבלה ציונים של 58 ו-64 בהתאמה, לפי סקר שערך משרד התיירות של פריז. בעיית הביטחון היא כה חמורה, עד כי סין הציעה לשלוח שוטרים סיניים לעזור לתיירים, אולם היוזמה הזו לא יצאה לפועל.

להבדיל מסינדרום ירושלים, הסינדרום התוקף את התיירים הסינים בפריז מוצת על ידי המציאות שלא עומדת הציפיות. כדי לשנות את הדימוי יצרה לשכת המסחר לתיירות בפריז את תכנית “Do You Speak Tourist?”, המציעה לעובדים בסקטור התיירות הכשרה ומידע על תיירים לפי לאום. עם זאת, בנתיים, התיירים הסינים, כמו קודמיהם היפנים, יצטרכו להתמודד עם הפער שבין התדמית של "עיר האורות" למציאות.

התיירים הסינים הוציאו הכי הרבה כסף בשנה שעברה על קניות פטורות ממס, ואחראיים ל-27% מההוצאה, בעודם מגדילים את נפח הקניות בכמעט שליש. הרוסים הם המבזבזים השניים ברשימה עם 17%, והאינדונזים במקום השלישי עם 4%. כך על פי Global Blue, חברת החזרי המס הגדולה בעולם.

על פי דוח של החברה, הסינים הם הרבים ביותר והבזבזנים ביותר בעולם, והם צפויים אף להגדיל את הוצאותיהם בעשור הקרוב, אם כי בקצב גידול קטן יותר. סך כל ההוצאות של התיירים הסינים גדל ב-20% בשנה שעברה, לאחר ששולש בין 2009 ל-2012. צרפת היא היעד המועדף עליהם לביזבוזים, ואחריה גרמניה וסינגפור, ואופנה היא הקטגוריה החשובה ביותר, על פי המחקר. מספר התיירים היוצאים את מסין, לא כולל את הונג  קונג ומקאו, יגיע ל-60 מיליון השנה, לעומת 53 מיליון בשנה שעברה, ויגיע עד 77 מיליון ב-2016.

מאמרים קשורים: הערים המובילות במספר התיירים ובהוצאותיהם | הסינים מובילים את התיירות בעולם | המדריך הסיני לתייר המתורבת | פריז נלחמת בשם הרע שיצא להצרפת, יעד התיירות המוביל בעולם, מאמינה שאפשר יותר

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s