דווקא לא עכשיו: חופשה בעוטף עזה. אזורי עימות שהפכו לאתרי תיירות

מסלול הרכיבה לאורך מסך הברזל

מסלול הרכיבה לאורך מסך הברזל

מבצע צוק איתן העלה לראש הכותרות את אזור עוטף עזה, שבימים אלה אפילו תושביו הקבועים מסרבים לחזור אליו, אולם בדיוק בזמן בו דנים בהסדרה או בניסיון לפתח פתרון ארוך טווח שיביא שקט לרצועת עזה ולדרום ישראל, אפשר להתחיל ולנסות לדמיין מה יכול, אולי, להתפתח באזור שבו כיום מתנהלת מערכה צבאית, ולאורך שנים משמש זירה לסכסוך בין ישראל והפלסטינים.

אנו נוטים לשכוח במהירות, אבל רק לפני שנים לא רבות פורקה חומת ברלין, שהוקמה בשנת 1961 במסגרת המלחמה הקרה. החומה הוקמה כדי לחצוץ בין מערב אירופה למזרחה והפכה לסמל של "מסך הברזל" שהפריד בין הגושים במלחמה הקרה ומנע מתושבי מזרח גרמניה לערוק למערב, וגם כל קשר אחר. ב-9 בנובמבר השנה יחגגו 25 שנה להריסת החומה, שנפילתה סללה את הדרך לאיחוד גרמניה, פתיחת מדינות הגוש המזרחי למערב, והצטרפות כמה מהן לאיחוד האירופי ולברית נאט"ו.

מסלול הרכיבה לאורך מסך הברזל

מסלול הרכיבה לאורך מסך הברזל

מה שנותר מחומת ברלין, לאחר הריסתה, הוא מספר קטעים קצרים שנותרו כזיכרון לתקופה אפלה ומשמשים כיום כאתרי תיירות, אבל באירופה, בעיקר לאור חששות חדשים ממלחמה קרה נוספת ועל רקע האירועים באוקראינה, לא שוכחים, ותכנית חדשה של האיחוד האירופי מתכוונת להפוך את מסך הברזל כולו, 6800 ק"מ, למסלול רכיבת אופניים.

האיחוד האירופי, שפועל לקידום תיירות האופניים ביבשת, הקצה 2.4 מיליון דולר כדי לקשר ולמתג את הציר הנמתח מהגבול הצפוני בין פינלנד לרוסיה ועד לים השחור, בגבול בין טורקיה לבולגריה, כולל שרידי חומת ברלין שבדרך. באיחוד מדמיינים את מסלול הרכיבה כדרך מקיימת לקידום אחדות רבה יותר ברחבי אירופה. "למזרח ולמערב אירופים יש זיכרונות מאד שונים לגבי הגבול" נכתב בחוברת המתארת את התכנית, והתקווה היא כי נתיב הנסיעה ישמש "לא עוד כקו הפרדה אלא כסמל לשיתוף, חוויה פאן- אירופאית ויאחד מחדש את אירופה".

כמדינה המוקפת בחומות, גדרות הפרדה ומכשולים אחרים, שעם השנים רק מתרבים, גובהים ומתעבים, אולי כדאי שנביט גם בדוגמה קצת פחות אופטימית מזו של חומת ברלין. 15 שנה חלפו מאז נחתם הסכם ה-Good Friday, שבא לסיים את הסכסוך העקוב מדם בצפון אירלנד בין קתולים לפרוטסטנטים, אבל העבר המסוכסך ממשיך להיות נוכח במרחב, והפצעים רחוקים מלהגליד.

"חומות השלום" בבלפסט

"חומות השלום" בבלפסט

הדיון ציבורי באשר להסרת יותר מ-40 החומות המפרידות בין שכונות של פרוטסטנטים וקתולים בבלפסט מעלה תובנה עגומה בשני הצדדים – גם כיום, 15 שנה לאחר ההסכם, תושבים משני הצדדים חשים כי אין זה הזמן עדיין להסיר את החומות, אירועים אלימים עדיים מתרחשים, ויש אפילו כאלה הדורשים להגביהן. אגב, החומות נקראות באופן אירוני peace walls, ומאז חתימת ההסכם הן רק התרבו. איש לא מעוניין בהן, אבל אין גם נכונות להסירן כרגע. תכנית חדשה קוראת להסרת כל החומות עד שנת 2022, וגם כאן הן הפכו בינתיים לאתר תיירותי, אבל גם לנטל על התפתחות העיר.

בשנת 2012 הוענק הפרס האירופאי למרחבים ציבוריים, לפרויקט שיקום גבעת Turo de la Rovira בברצלונה. במהלך מלחמת האזרחים הספרדית, חיל האוויר האיטלקי השתמש בברצלונה כזירת ניסויים לטקטיקת ההפצצות שהפכה לשיטה שלו במלחה"ע ה-2. 800 איש נהרגו בהתקפות, יותר מ-1000 נפצעו וכחמישית מבנייני העיר נהרסו. דרך ההתגוננות היחידה של העיר הייתה מערכת מקלטים תת קרקעית נרחבת שנבנתה על ידי התושבים, ומערכת הגנה אווירית שמוקמה בראש גבעת  Turó de la Rovira.

גבעת טורו דל רוביירה, ברצלונה

גבעת טורו דל רוביירה, ברצלונה

גבעת Turo de la Rovira הייתה בסיס צבאי נגד מטוסים, המתנשא לגובה של 262 מטר מעל העיר. הבסיס הצבאי ננטש לאחר המלחמה, נזנח, ומשך אליו פולשים (שפונו במסגרת ההכנות לאולימפיאדת 1992 בעיר). לבסוף, פרויקט שיקום לאתר הוכן במטרה להקים מוזיאון עירוני שישמר את המורשת ההיסטורית של ברצלונה והאירועים השורים בגבעה, באופן שיתערב באופן המינימלי האפשרי במאפייני הגבעה, ויאפשר נגישות מירבית לציבור, ויהפוך לאתר תיירות.

דוגמאות אלה, ורבות אחרות מרחבי העולם, יכולות לתת תקווה לאזורים הנמצאים במרכזו של עימות, שימים אחרים יכולים להגיע ולהביא עימם רוח חדשה, שיקום ומשמעות מחודשת שהמלווה ברווחה כלכלית. כרגע, הדרך לשם נראית רחוקה, אבל גם בברלין זה היה נראה כך בסוף שנות ה-80.

מאמרים קשורים: העיר שחוברה לה יחדיו… בלפסט | שיקום ביירות. להחזיר לעיר את העבר המפואר | סרביה מנסה למתג עצמה מחדש. מלחמה זה outהעיר עם התדמית הגרועה בעולם מנסה להשתנות | מרסיי – מבירת פשע לבירת תרבות

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s