האם אתה גר במקום שמשפר את חייך? כלי חדש מאפשר בחינה

 

תל אביב

לכולנו ברור כי גורמים כמו בריאות, חינוך או ביטחון משפיעים באופן מהותי על איכות חיינו, אולם עד לא מזמן, הניסיונות לכמת ולמדוד את איכות החיים לא התייחסות לגורמים אלה, ונעשו בעיקר על ידי כלכלנים, שבחנו מרכיבים כלכליים בלבד. בשנים האחרונות מופיעים יותר ויותר מדדים המנסים לבחון את המציאות של חיינו באופן מורכב יותר ולשקלל בו מרכיבים נוספים על המרכיבים הכלכליים. מדד המדינות הטובות, שהתפרסם השנה בפעם הראשונה, מנסה למדוד את השפעת המדינות ברמה הגלובלית: מה הן תורמות ל"נחלת הכלל" העולמית, ומה הן לוקחות ממנו. הקונספט של "מדינה טובה" סובב סביב עידוד התושבים וממשלותיהם להביט למרחק, ולשקול את המשמעויות הבינלאומיות של התנהגות המדינה. האו"ם מפיק את מדד המדינות המאושרות בעולם, ואילו ה-OECD הפיק את מדד החיים הטובים, שכלל אינו מדרג את המדינות, אלא מהווה כלי אישי שבאמצעותו כל אחד יכול לבחון את המציאות על פי סדרי העדיפויות האישיים שלו.

מחקרים אלה שמים במרכז את מושג ה-well-being, המתייחס לחווית החיים דרך טווח נושאים שאינם כלכליים. השאלה היא אינה האם אדם הוא עשיר או לא, אלא האם הוא חש בטוח להסתובב בלילה, האם הוא מעורב חברתית, והאם הטיפול הרפואי לו הוא זקוק נגיש לו. אולם גם מדדים כמו מדד החיים הטובים המנסה לבחון סוגיות אלה, הינם מטעים, כאשר הם נעשים ברמה של מדינה, משום שבכל מדינה קיימים הבדלים ניכרים בין אזורים שונים, והתוצאה המתקבלת היא שיכלול ממוצע שאינו מאפשר השוואה בין אזורים בעלי מאפיינים דומים, כמו בין הערים המובילות, או בין ערים בינוניות.

ה-OECD שהפיק את מדד החיים הטובים יצר משום כך כלי מדויק יותר הבוחן את ה- well-being של התושבים ברמה אזורית, וכולל 362 אזורים ברחבי העולם, ומאפשר בחינה והשוואה בינהם. זהו כלי ראשון מסוגו המציע תמונה מקומית יותר מאשר המחקרים לגבי מדינות. כך מתגלה לדוגמה כי לואיזיאנה בארה"ב דומה יותר לאסטוניה, טקסס מזכירה את סקוטלנד, ניו יורק את לוקסמבורג, ופראג דומה לתל אביב.

הממצאים הם חלק מיוזמת ה-OECD המכונה How's Life? והגירסה האזורית מורכבת מ-8 קטגוריות הכוללות הכנסה, בריאות, סביבה, וגישה לשירותים. הציון עבור קטגוריית החינוך, לדוגמה, נקבעת על ידי אחוז האנשים המסיימים תיכון, וקטגוריית הביטחון נקבע על ידי מספר מקרי הרצח במקום.

תל אביב

תל אביב

תל אביב בולטת בתחום החינוך (9.5), בריאות (9.1) גישה לשירותים (8.9) ותעסוקה (8.8). לעומת זאת העיר חלשה במעורבות אזרחית (4.8), ובהכנסה (2.7) בה היא ממוקמת בשליש התחתון של מדינות ה-OECD, ועדיין היא האזור המוביל בישראל בקטגוריית ההכנסה. תל אביב דומה בנתוניה לסיאול, בירת קוריאה, ולפראג בירת צ'כיה.

ירושלים

ירושלים

ירושלים זוכה בציון 10 בקטגוריית הביטחון ומדורגת העיר הבטוחה בישראל ומקבלת גם ציונים גבוהים בבריאות (9.1) ובחינוך (8.8). בשאר התחומים ירושלים מקבלת ציונים בינוניים ואפילו נמוכים: גישה לשירותים (5.5), השתתפות אזרחית (5.1), תעסוקה (5.1) ובתחומי ההכנסה והסביבה מקבלת את הציונים 0.6 ו-0.3 בהתאמה. ירושלים היא המובילה בישראל בביטחון (מספר מקרי הרצח) ואחרונה בתחומי התעסוקה והגישה לשירותים. הנתונים של ירושלים הם דומים לנתונים של אזור אלזס בצרפת, מערב טראנסדנוביה בהונגריה, וופיאדמונט באיטליה.

חיפה

חיפה

חיפה מקבלת ציונים טובים בתחומי החינוך (9.3) והבריאות (8), אולם ביתר המדדים הציונים של חיפה בינוניים עד נמוכים, עם ציון של 3.8 במעורבות אזרחית, 6.6 בגישה לשירותים, 1.6 בהכנסה (ברבע התחתון של אזורי ה- OECD). ברמה הארצית הדירוגים של חיפה נעים בין 3 ל-5 בכל הקטגוריות. היא אינה מובילה וגם אינה אחרונה באף קטגוריה. הדירוגים של חיפה דומים לאלה של מערב סלובניה, מרכז מורביה בצ'כיה, ולאזור ג'אולה בקוריאה.

אזור המרכז

אזור המרכז

אזור המרכז בישראל גורף את הציונים הטובים ביותר, עם חינוך בציון 9.6 (ראשון בישראל), ובאירות 9.3 (ראשון בישראל). האזור הוא גם המוביל בישראל בתחומי המעורבות האזרחית, סביבה (עם ציון עלוב של 0.5 ובין ה-6% התחתונים ב- OECD), ושני בתחומי התעסוקה, ההכנסה והגישה לשירותים. הנתונים של אזור המרכז דומים לאלה של סיאול, קוריאה, ופראג, צ'כיה.

אזור הדרום

אזור הדרום

דרום ישראל מקבל את הציונים הנמוכים ביותר. זהו האזור עם המעורבות האזרחית הנמוכה ביותר (3.6), דירוג בתחום הסביבה הנמוך ביותר ובין 4% הגרועים בכל ה- OECD, והאזור עם הציונים המנוכים ביותר גם בבריאות (7.1) ובביטחון (6.9). בתחום ההכנסה האזור הוא בין ה- 14% הנמוכים ב- OECD, ובסך הכל הנתונים של דרום ישראל דומים לאלה של מרכז מורביה בצ'כיה, מערב סלובניה ואזור צ'נגצ'אונג בקוריאה.

ניו יורק מקבלת ציון 10 בקטגוריית ההכנסה אבל רק 4.3 בתחום הביטחון, וגם בתחומים אחרים היא לא מהמצטיינות: 7.2 בגישה לשירותים, 8.7 בחינוך, 6.3 בתעסוקה, 5.7 בסביבה, ו7.5 בבריאות. ניו יורק דומה בדירוגים שלה ללונדון שמקבלת דירוג 10 בגישה לשירותים, 8.9 בחינוך, 8.5 בביטחון ו-8.4 בבריאות.

ציריך מקבלת ציונים מצוינים בכמעט כל הקטגוריות: 9.5 בגישה לשירותים, 8.8 בחינוך, 9.8 בתעסוקה, 9.9 בהכנסה, 9.6 בבריאות ו-10 בביטחון. הציונים של ציריך דומים לאלה של דרום מזרח אנגליה, אזור באדן בגרמניה ודרום קנטו ביפן.

גם שטוקהולם מציגה תנאי חיים מעולים ומקבלת ציון 10 בגישה לשירותים, 9.1 במעורבות אזרחית, 8.7 בחינוך, 8.8 בתעסוקה, 8.2 בסביבה, 8.7 בבריאות ו-9.2 בביטחון. הציון הנמוך ביותר של אזור שטוקהולם הוא בהכנסה (5.6) ועם זאת היא נמצאת בתחום 29% ההכנסה הגבוהה ביותר. הנתונים של שטוקהולם דומים לאלה של אוסלו, נורבגיה, הלסינקי, פינלנד, ודרום מערב אנגליה.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

רומא (אזור לאציו) שמקבל ציון גבוה בביטחון (9.8) מתגלה כעיר בינונית למדי בשאר הקטגוריות, ודומה בדירוגים שלה למדריד ולאזור בורגונדי בצרפת, ואתונה מציגה נתונים עוד פחות טובים שנעים בין 4.3 בסביבה ל-7.9 בחינוך. בתחום בתעסוקה אתונה מקבלת ציון של 0.9, ובסך הכל הציונים שלה דומים לאלה של בריסל, אזור קלה בצרפת ואזור אסטוריאס בספרד.

ברלין נעה בין ציון 9.5 בגישה למשאבים ו-9.2 בביטחון לבין 2.4 בסביבה ו-4.7 בהכנסה. היא דומה לוינה, אזור אלזס בצרפת ולאזור הפלמי בבלגיה. אזור בוואריה (מינכן) בגרמניה לעומת זאת מציג ציון 10 בביטחון, 9.7 בתעסוקה, 9.3 בגישה לשירותים ו-8.9 בחינוך. הציון הנמוך ביותר של האזור הוא בתחום הסביבה (3.9), ובבוואריה דומה בציוניה לדרום הולנד ולדרום מזרח אנגליה.

למפה האינטראקטיבית

מאמרים קשורים: דירוג "מדד החיים הטובים" של ה-OECD| דירוג הערים הטובות בעולם 2014. מרסרלונדון וסידני בראש דירוג הערים הטובות בעולםדירוג הרמה החברתית כלכלית של ערי ישראל | 300 הערים הצומחות והמתכווצות ביותר בעולם

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s