איך משפיעה airbnb על הערים? ומה יש למנכ"ל החברה להגיד?

airbnb

תופעת שירות השכרת הדירות airbnb, כמו גם שירותים חדשים אחרים של מה שמכונה (ולא תמיד בצדק) "כלכלת השיתוף" מזעזעת סקטורים שלמים בכלכלות העירוניות ומציבה שאלות חדשות בפני קובעי מדיניות, מחוקקים וגם צרכנים. עוד לא היה מקרה של שירות כל כך תמים לכאורה, כמו השכרת חדרים בדירות עבור תיירים, שהפך לנושא כל כך שנוי במחלוקת. בעוד צד אחד טוען כי השירות עוזר לבנות את "כלכלת השיתוף" בה הממון מתחלק מחדש ומיטיב עם בעלי ההכנסות הנמוכות ועסקים קטנים, אחרים טוענים כי שירותים אלה מטפחים כלכלה נסתרת, התחמקות מתשלום מיסים ותורמת למחסור בדיור בר השגה.

במקומות רבים באירופה, שחוותה משבר כלכלי חריף, השכרת חדרים לתיירים בדירות הייתה אחת הדרכים היחידות של תושבי הערים המרכזיות, שאיבדו את מקומות עבודתם, לשרוד ולשמור על ביתם, תוך שהם ממנים את שכ"ד או משכנתא באמצעות השכרת חדרים לתיירים, אולם ברוב העיריות לא רואים בעין יפה כלכלה נסתרת זו, ועיריית ברצלונה, לדוגמה, קנסה את airbnb לאחרונה ב-30,000 אירו ואף איימה לחסום את האתר אם לא יסיר מפרסמי דירות שאין ברשותם רישיון לאירוח.

הרוחות סוערות בברצלונה, אחת הערים המתוירות ביותר באירופה, עד כדי כך שראש העירייה הזמין משתמשים של הרשת הפופולרית כדי לדון בסוגיה. אולם לעיריית ברצלונה ולממשלת קטלוניה יש אסטרטגיה לגבי התיירות לאזור, הנובעת מאכזבה ממודל התיירות שמשך בעיקר חובבי מסיבות, והמעדיפה באופן ברור תיירים שקטים יותר שגם משאירים כסף רב יותר בעיר, ו-airbnb עשויה להכשיל אסטרטגיה זו.

בברצלונה מוצעות כ-5000 דירות להשכרה באמצעות airbnb, הפעילה כבר בכל מדינה בעולם, מלבד 4, ובכ- 34,000 ערים, ושהפכה את השותפים בהקמת השירות למיליארדרים. המשתמשים טוענים כי זו חלק מ"כלכלת השיתוף" שהטכנולוגיות החדשות מאפשרות, אבל נשאלת השאלה האם באמת הכסף מתחלק בצורה טובה יותר כעת?

בעוד השכרת חדר בדירה לתייר מאפשרת למשתמשים להנות מהכנסה צנועה, אחרים גורפים הון, ואינם משלמים שום מס על ההכנסה. עיתון הגרדיאן הבריטי ערך בדיקה לגבי משתמשי השירות, ובחן כיצד משתמשים בעלי משרות קבועות מרווחים בין 10,000 ל-90,000 דולר הכנסה נוספת ובלתי מדווחת מדי שנה, מהשכרת חדרים. על פי הדוח של הגרדיאן, המבוסס על נתוני airbnb, נבדקו 40 המשכירים המובילים בניו יורק שגרפו, כל אחד, לפחות 400,000$ בשלוש השנים האחרונות, או בסך הכל 35 מיליון דולר. 100 המשכירים המובילים גרפו באותה תקופה בסה"כ 54 מיליון דולר, כך שהכסף הולך למקומות מאד מסוימים, ואלה רק 100 המשכירים המובילים, מבין מיליונים.

עיריית ניו יורק כבר סגרה עשרות "מלונות לא חוקיים" שפעלו באמצעות האתר, ותחת הסכם חדש העירייה תקבל גישה למידע אודות משכירי airbnb. השירות גם יחויב לזהות משכירים שבנכסיהם עלו חדשות למעשים לא חוקיים (לאחרונה התפרסמו מקרים של השכרת דירות לצורך מסיבות מין, שוכרים שסירבו להתפנות, ועוד). Airbnb עצמה טוענת כי השירות מוסיף מיליארדים להוצאה של תיירים בערים בה היא פועלת, ואף טוענת כי השפעתה על כלכלת העיר ניו יורק נעמדת ב-500 מיליון דולר, 300 מיליון בלונדון ו-150 מיליון בברצלונה (אבל אלה הן טענות החברה..). קטלוניה כעת רוצה לאסור על יחידים להשכיר חדרים לתיירים, אולם היא כן מרשה לדירות בעלות רישיון תיירות להמשיך בכך, וזו בדיוק הסיבה למחסור בדיור בר השגה, על פי פעילים בתחום. השירות, לטענתם, מעודד בעלי דירות להשכרה להוציאן מהשוק ולהסב אותן לדירות עבור תיירים.

בריאן צ'סקי, מנכ"ל airbnb התראיין לאחרונה וסיפר מאיפה הגיע הרעיון להקמת החברה, מה פירוש השם ועוד כמה דברים שאומר מנכ"ל חברה… (לצפות בעירבון מוגבל)

בריאן צ'סקי

מאמרים קשורים: העולם השתנה. עיריות וממשלות שלא יבינו ישארו מאחור | מלחמת הערים בשירותי השיתוףכלכלת השיתוף מתמסדת בקליפורניה | עכשיו שיתוף אופניים גם לילדים. פריזכלכלת השיתוף: משתפים אפילו סירות

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s