מה עושה עיר למעולה? תושבים עונים במחקר חדש

מה עושה עיר מעולה

מחקר חדש שבוצע על ידי חברת התכנון והעיצוב Sasaki Associates שאל 1000 תושבי ערים בסן פרנסיסקו, שיקגו, אוסטין, ניו יורק, בוסטון ווושינגטון מה הם אוהבים במיוחד בעיר שלהם. הממצאים, המקיפים אספקטים מגוונים של החיים העירוניים, מציעים תובנות מרתקות עבור מתכנני ערים, אדריכלי נוף, וארכיטקטים.

תושבי הערים שהשתתפו במחקר מסכימים על מספר נושאים: הם רוצים אוכל מעולה, הם אוהבים חזית למים, והם מעריכים ארכיטקטורה היסטורית. תפקיד המתכננים הוא להבין מה אנשים רוצים, ולאזן רצונות אלה עם התמונה הרחבה – מציאות כלכלית, צרכים תרבותיים, דאגות סביבתיות, והזדמנויות עיצוב – ולעזור בצורה המיטבית לעצב חוויה עירונית מספקת ומקיימת יותר.

מה תושבי הערים אוהבים יותר מכל בעירם? יותר מ-40% ציינו מסעדות ואוכל, בעוד 32% ציינו את האטרקציות המקומיות, 24% הדגישו את האתרים ההיסטוריים, 21% את ההצעות התרבותיות, 17% את הפארקים והמרחבים הציבוריים, 16% את הפסטיבלים, 15% את "האנשים", ו-10% אמרו כי הם אוהבים את הארכיטקטורה יותר מכל, ו-9% ציינו את סצינת הספורט המקומית.

מה הופך בניין לאייקוני? 36% אמרו כי טבעו ההיסטורי של בניין, 30% ציינו "ארכיטקטורה מצוינת", 24% אמרו "עיצוב ייחודי". רוב של 57% ציינו כי יעצרו ויתבוננו בבניין היסטורי, בעוד רק 19% אמרו כי יעשו זאת עם בניין מודרני.

מה תושבי הערים הכי פחות אוהבים כשהם מסתובבים בעירם? יותר מ-40% אמרו כי יש "יותר מדי תנועה", ואילו 23% התלוננו כי אין מספיק חנייה. 14% אמרו כי התחבורה הציבורית אינה מספקת, ו-9% אמרו כי רכיבה על אופניים הינה מסוכנת. עוד 7% ציינו כי המדרכות עמוסות מדי.

תשובות אלה חושפות את אמצעי הניידות של האמריקאים, אפילו העירוניים שבהם: 58% משתמשים במכונית באופן תכוף, בעוד 29% משתמשים בתחבורה ציבורית. 10% מנסים ללכת ברגל לכל מקום ורק 2% משתמשים באופניים.

הרוב יחיו בעיר גם בעוד 5 שנים

הרוב יחיו בעיר גם בעוד 5 שנים

במבט לעתיד, 60% מהנשאלים אמרו כי הם רואים את עצמם חיים בערים גם בעוד 5 שנים, 16% אמרו כי הם עדיין יגורו בערים אולם הם חוסכים לקניית בית מחוץ לעיר, 11% אמרו כי יעברו לפרברים ו-11% אמרו כי יעברו לאזור כפרי.

קיימים גם הבדלים בין ערים ודורות – כך לדוגמה תושבי בוסטון נוטים יותר להתפאל מבניינים היסטוריים, לעומת תושבי סן פרנסיסקו שנמשכים יותר למבנים הכוללים אמנות או מאפייני עיצוב ייחודיים. דור הבייבי בומרס יעצרו להתפעל מבניין היסטורי ואילו בני דור המילניום מתפעלים יותר ממבנים מודרניים.

תושבי סן פרנסיסקו מעדיפים בניינים קטנים יותר, לעומת תושבי בוסטון או שיקגו הקרועים בין הרצון שלהם לבניינים קטנים ולגורדי שחקים. בני דור המילניום מעדיפים שימושים גמישים התומכים באירועי פופ אפ ואירועים קהילתיים.

תושבי בוסטון הם גם אלה שמסעדה חדשה תפתה אותם מאד, ואילו הניו יורקרים הכי פחות. תושבי ניו יורק הם גם היחידים שמעדיפים פארקים גדולים ופתוחים על מרחבים לצד המים. תושבי בוסטון הם אלה שהכי פחות מרוצים מהפארקים והשטחים הפתוחים שלהם, והם גם מאד לא מרוצים מסצינת הספורט המקומית. לעומת זאת בשיקגו מאד מרוצים מסצינת הספורט, כמו גם בניו יורק.

בבוסטון מתגלה הדרישה הגבוהה ביותר להשקעה באטרקציות כמו שווקי איכרים, מפגשי החלפות, ומשאיות מזון. הם היו רוצים לראות את העיר משקיעה יותר בנגישות לחזית המים, וזאת למרות ההשקעות האחרונות שנעשו. תושבי אוסטין די מרוצים מהאירועים והאטרקציות בעירם אולם היו רוצים יותר חזית למים. תושבי שיקגו הם המרוצים ביותר מהפארקים העירוניים הקטנים.

מחקרים כמו מחקר זה הינם קריטיים להבנת הצרכים והרצונות של תושבי הערים, בעיקר בעידן בו יותר ויותר אנשים מתגוררים בערים, והניסיון להציע חיים עירוניים איכותיים ומקיימים יותר. בערים, פליטת הפחמן וצריכת האנרגיה והמים לאדם היא נמוכה יותר מאשר מחוץ להן, וערים יכולות להיות מקומות מצוינים למחייה, יפים, תוססים, מלאים במרחבים פתוחים, מבנים היסטוריים, ומערכות תחבורה יעילות – המפתח לכל זה הוא הבנת הצרכים, הבעיות והשאיפות של התושבים.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מאמרים קשורים: איך עושים עיר מעולה? דוח מקינזי | רעיונות לשיפור העיר שכבר נוסו והצליחו | השינוי הדרמטי בתכנון העירוני | הערים המובילות את הדרך לקיימות עירונית | ערים בשינוי: קטסטרופה בפתח או חזון לעתיד טוב יותר?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s