ברזיל מסכמת את המונדיאל, ההשפעה הכלכלית, ואת הכישלון שלא היה

מסיבת רחוב בריו דה ז'ניירו בזמן משחקי גביע העולם

מסיבת רחוב בריו דה ז'ניירו בזמן משחקי גביע העולם

בעוד אבק המונדיאל שוקע, ברזיל ומיליון התיירים שהגיעו למדינה יכולים להביט לאחור ולבחון את החוויה מול הציפיות. במונחים סטטיסטיים, משחקי גביע העולם משכו אל ברזיל מיליון תיירים זרים, הרבה מעבר ל-600,000 להם ציפו, הוסיפו 13.5 מיליארד דולר לתוצר הלאומי השנתי של ברזיל, ועודדו בנייה ושיפוץ של 12 אצטדיונים חדשים ופרויקטי תשתית נרחבים.

למרות שהביקורת מפנים ומחוץ לברזיל ממשיכה לפקפק בתועלת הכלכלית של המשחקים, ברזיל העניקה חוויה תיירותית מעל המשוער ומעל לציפיות, שחזו קטסטרופה ארגונית, מהומות ופשיעה. עם תוצאות אלה, ארגון התיירות של ברזיל Embratur מביט קדימה אל שנת 2016, כאשר המדינה תארח שוב אירוע ספורט בינלאומי – את אולימפיאדת ריו 2016.

לוגו התיירות לברזיל

לוגו התיירות לברזיל

נשיא ארגון התיירות של ברזיל, וינסנטה נטו, דיבר לאחרונה על המשחקים: "ברזיל הייתה תחת העיניים הבוחנות של העולם כולו ביוני ויולי. אנחנו שמחים שלכל העולם הייתה הזדמנות לראות שהתשתיות החדשות, בעיקר האצטדיונים ושדות התעופה, עמדו בלחץ שהיה גדול מהצפוי. הוכחנו שאנחנו מסוגלים לארגן את גביע העולם הטוב אי פעם וכי האירוח של עם הברזילאי זכה לשבחים בכל העולם.

על פי סקר שביעות רצון שביצענו בקרב תיירים זרים שהגיעו לברזיל במהלך המונדיאל עלה כי 95% הביעו רצון לשוב ולבקר בברזיל, התיירים שהו בממוצע 13 יום במדינה, התפזרו ב-378 ערים, ו-61% מהם ביקרו בברזיל בפעם הראשונה. נתונים אלה מראים, מבחינת התיירות, כל ברזיל –ואני מדגיש את החשיבות של הפריסה בכל המדינה – הרוויחה מארגון הטורניר. הפיזור הגיאוגרפי של המשחקים ברחבי המדינה היה אמצעי חשוב לקדם יעדים שלא היו מוכרים כל כך ברמה הבינלאומית."

לגבי העתיד הוסיף נטו: "יחד עם הסקטור הפרטי, נמשיך לעבוד על הוספת עוד מלונות, החרבת ושדרוג שדות התעופה, ואנו מתכוונים גם להתמדק בשיפורים בתחבורה עירונית, ולהציע לתיירים העתידיים דרכים נוספות לגלות את ברזיל. הציפייה שלנו היא שברזיל תחווה גידול של בין 5 ל-10% בתיירות אחרי גביע העולם. אחד היעדים שלנו הוא להראות לעולם שברזיל זה לא רק כדורגל, וצפו לראות את הקמפיין עם הסיסמה “Brazil Beyond” בו נראה לעולם את כל הדברים האחרים שעושים את ברזיל למדינה נהדרת. ברזיל תחווה עוד גל גדול של תיירות לקראת המשחקים האולימפיים והפארא אולימפיים בריו דה ז'ניירו ב-2016, שצפויים למשוך 380,000 תיירים זרים. למרות שהמשחקים יתקיימו בעיקר בריו, יהיו אירועים אולימפיים גם בערים אחרות בברזיל."

לגבי ההשפעה הכלכלית של המונדיאל אמר נטו: "התחזית שלנו היא כי לתיירות בזמן המונדיאל הייתה השפעה בערך של 3 מיליארד דולר על הכלכלה הברזילאית. תחזית נוספת אומרת כי גביע העולם בכללותו יוסיף 13.5 מיליארד דולר לכלכת ברזיל עד סוף 2014. המחקר שמציג נתונים אלה בחן את ההשפעה הראשונית, המידית, הבלתי ישירה ואת אפקט ההמרצה על הכלכלה. מידע ראשוני מראה כי התיירים בזמן גביע העולם הוציאו יותר מ-10 מיליארד דולר. בריו דה ז'ניירו לבדה, הוציאו התיירים 4.4 מיליארד ריאל ברזילאי, פי 4 מהתחזיות. אנחנו עדיין אוספים מידע, אבל אנחנו כבר יכולים לומר בבטחה כי המשחקים היו הצלחה כלכלית".

לשם השוואה, ממשלת בריטניה הכריזה לאחר המשחקים האולימפיים בלונדון 2012, כי האולימפיאדה תרמה לכלכלת בריטניה 15 מיליארד דולר במסחר והשקעות, וכי הוצאות התיירים עלו ב-915 מיליון דולר.

באפריל פרסם ארגון התיירות העולמי מחקר אודות נסיעות ותיירות וההשפעה הכלכלית שלהן, בו נבדקו 184 מדינות, וברזיל דורגה במקום ה-6 בעולם. המחקר בחן את חשיבות סקטור התיירות בכל מדינה ותרומתו לתוצר הלאומי, יצירת תעסוקה, הכנסות מתיירות נכנסת והשקעות פרטיות וציבוריות. סקטור התיירות בברזיל צפוי להגיע ל-9.5% מהתוצר הברזילאי, הרבה מעל הממוצע העולמי העומד על 2.5%, ובשנת 2014 ההשקעות בתיירות בברזיל צפויות לצמוח יותר מבכל מדינה אחרת בעולם, בקצב של 21.8%. עד שנת 2024 צפויה התיירות בברזיל לצמוח לנתח של 10.3% מהתוצר הלאומי ולהעסיק 10.6 מיליון איש, או 9.7% משוק התעסוקה.

מאמרים קשורים: לקראת המונדיאל והאולימפיאדה – ריו וסאו פאולו עוברות מהפך | מיתוג מונדיאל 2014 בברזיל | חייך, אתה בריו, והיא חוגגת! | מהארוויזיון ועד המונדיאל – איך משפיעה ההשתתפות על דימוי המדינות? | מה ההשפעה של האולימפיאדה על תנועת הנוסעים? | ריו 2016 – ההכנות והמיתוג

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s