הערים המובילות במספר המבקרים ובהוצאותיהם, מיהן הערים המזינות ערים, ודירוג ערי הצומת האווירית. דוח מסטרקארד 2014

דירוג הערים המובילות במספר הנוסעים והוצאותיהן 2014

דירוג הערים המובילות במספר הנוסעים והוצאותיהן 2014

לונדון היא העיר עם מספר המבקרים הבינלאומיים הגדול בעולם, ההכנסות הגבוהות בעולם ממבקרים והיא גם העיר המקושרת ביותר והצומת האווירית החשובה בעולם. איסטנבול היא הצומת האווירית הצומחת בקצב המהיר בעולם, ודובאי היא העיר המובילה במזה"ת במספר המבקרים. תל אביב הציגה בשנה החולפת עלייה מרשימה של יותר מ12% במספר המבקרים.

לפני 100 שנה, בינואר 1914, התקיימה הטיסה המסחרית הראשונה מטמפה לסט. פטרסבורג בפלורידה. המרחק בין שתי הערים הוא פחות מ-40 ק"מ, ונדרשו 20 דקות למטוס העץ לעבור אותם, במהירות שהגיעה בשיאה ל-60 קמ"ש. במחיר של 400$, אז, מחיר הטיסה היה גבוה מאד לשני הנוסעים ששילמו (בערך 9,300$ בערכים של היום), אולם טיסת 20 הדקות הזו פתחה את עידן הטיסות המסחריות, ומאז המטוסים גדלו והפכו מהירים, נוחים ובטוחים יותר, ומחירי הטיסות הלכו וירדו. התרחבות הטיסות המסחריות מאז אותה טיסה ראשונה הייתה דרמטית, וב-2013, כשלושה מיליארד נוסעים טסו בטיסות מסחריות בכל רחבי העולם.

בעוד מחירי הטיסות הופכים ברי השגה יותר ויותר, הפכו הטיסות לאפשריות עבור מיליוני אנשים במעמד הביניים הצומח בכלכלות המתפתחות, כשרבים מהם יוצאים ממדינתם בפעם הראשונה. הצמיחה במספר הנוסעים עלה על שיעור צמיחת התוצר הגולמי העולמי בין 2009 ל-2014, וזה בתקופה בה הכלכלה העולמית נאבקת.

השפעת התיירות על הערים המקבלות אותה היא משמעותית מאד בעסקים, חברה ותרבות. הוצאות התיירים הזרים הופכת להיות מקור חשוב יותר ויותר עבור עסקים בערי היעד, ונכללים בכך עסקים מתחומי האירוח, מסחר, תחבורה, ספורט, תעשיות תרבות ועוד. במקרים רבים זהו מנוע כלכלי רב עוצמה לתעסוקה ויצרן הכנסות עבור העיר. יחד עם זרם המבקרים מגיע גם זרם של רעיונות חדשים וחוויות מהם נהנים לא רק המבקרים אלא גם הערים המארחות, והם חשובים לא פחות מהכסף המגיע עם המבקרים. כתוצאה, ככול שעיר מקושרת יותר לערים אחרות, כך עולה החיות והדינמיות שלה.

הדירוג העולמי של ערי התיירות שמפרסמת חברת כרטיסי האשראי מאסטרקארד בפעם הרביעית, מדרג את ערי התיירות החשובות ביותר בעולם, מספרי המבקרים הבינלאומיים בהן והוצאותיהם בעיר. המדד, לכן, הוא מפה עולמית המציגה כיצד אותן 132 ערים מחוברות ביניהן ואת הפוטנציאל העסקי הנוצר מזרם המבקרים המגיע מעיר אחת לאחרת.

הערים המובילות במספר המבקרים

הערים המובילות במספר המבקרים

לונדון מדורגת ראשונה בעולם עם כ-18.7 מיליון מבקרים זרים. העיר מתחרה בשנים האחרונות  בבנגקוק על המקום הראשון ולאחר שבירת תאילנד הובילה את הדירוג בשנה שעברה, הציגה השנה לונדון עלייה של 8% במספר המבקרים, ואילו בנגקוק חוותה ירידה של 11%.

פריז, סינגפור ודובאי מדורגות במקומות 3, 4 ו-5 בהתאמה, אולם קצב הצמיחה שונה מאד מעיר לעיר. פריז צמחה רק ב-1.8%, וסינגפור במעט יותר מ-3.1%, דובאי לעומתן זינקה ב-7.5%, ואם תמשיך בקצב הצמיחה הזה, תעקוף את פריז ואת סינגפור תוך 5 שנים. שינויים נוספים בדירוג הוא העלייה של אמסטרדם שעקפה את מילאנו, ושנגחאי שעקפה את וינה.

הערים המובילות בהוצאות המבקרים

הערים המובילות בהוצאות המבקרים

ניו יורק מדורגת 6, איסטנבול 7, קואלה לומפור 8, הונג קונג 9, וסיאול 10. ברצלונה מדורגת 11, אמסטרדם 12, מילאנו 13, רומא 14, טייפה 15, שנגחאי 16, וינה 17, ריאד 18, טוקיו 19 ולימה 20.

עם זאת מספר המבקרים אינו כל הסיפור: לונדון מדורגת במקום הראשון גם במונחים של הוצאות המבקרים, שהוערכו ביותר מ-19 מיליארד דולר ב-2014. העיר שמרה על המקום הראשון גם בשנה שעברה, כשהעיר המדורגת ראשונה במספר המבקרים הייתה בנגקוק. ניו יורק ופריז מדורגות אחרי לונדון, וסינגפור עוקפת את בנגקוק ועולה למקום הרביעי. מדריד עוקפת את סידני ועולה מהמקום ה-16, וסן פרנסיסקו עולה למקום 19, ועוקפת את מינכן.

בנגקוק - כבר לא יעד התיירות המוביל בעולם

בנגקוק – כבר לא יעד התיירות המוביל בעולם

הערים המובילות באסיה במספר המבקרים ובהוצאותיהם

הערים המובילות באסיה במספר המבקרים ובהוצאותיהם

באסיה, 10 הערים המובילות במספר המבקרים הן בנגקוק (2 בעולם), ואחריה סינגפור, קואלה לומפור, הונג קונג, סיאול, טייפה, שנגחאי, טוקיו, מומבאי ובייג'ינג. מבחינת הכנסות ממבקרים מדורת סינגפור ראשונה באסיה, ואחריה בנגקוק, סיאול, טייפה והונג קונג.

הדינמיות של עיר מושפעת מאד מהערים המזינות אותה במבקרים – אותן ערים מהן מגיעים המבקרים הזרים וכן אמצעי התחבורה באמצעותו הם מגיעים. ערים המחוברות לרשת של ערים מזינות בהן שוק הנסיעות היוצאות צומח, אזי אותן ערים ייהנו מצמיחה זו. מצד שני, אם הערים המזינות חוות האטה כלכלית וירידה בתיירות יוצאת, עיר היעד תיפגע אלא אם כן הצליחה להתחבר לערים מזינות חדשות.

הערים המזינות את בנגקוק והתפלגות המבקרים

הערים המזינות את בנגקוק והתפלגות המבקרים

סינגפור היא העיר המזינה החשובה ביותר של בנגקוק, ולהפך. סינגפור היא גם צומת חשובה להגעה לבנגקוק ממדינות אחרות, ואחריה גם טוקיו, הונג קונג, קואלה לומפור ושנגחאי מזינות את בנגקוק. אולם 42% מהמבקרים בבנגקוק כלל אינם מגיעים מהאזור, ולמעשה לעיר יש רשת מגוונת מאד של ערים מזינות, מה שמסביר מדוע בנגקוק היא גם עמידה כל כך כנגד זעזועים בשוק התיירות. יחד עם זאת, בשנת 2014, 4 מתוך חמש הערים המזינות המובילות של בנגקוק הציגו ירידה במספר הנוסעים לבנגקוק בשל אי היציבות הפוליטית בתאילנד, וזו אחת הסיבות העיקריות לכך שהעיר ירדה מהובלת המדד לטובת לונדון.

הערים המובילות באירופה במספר המבקרים ובהוצאותיהם

הערים המובילות באירופה במספר המבקרים ובהוצאותיהם

באירופה, 10 הערים המובילות במספר המבקרים הן לונדון (1 בעולם), פריז, איסטנבול, ברצלונה, אמסטרדם, מילאנו, רומא, וינה, פראג ומינכן. דירוג הערים האירופאיות מבחינת הוצאות המבקרים הוא לונדון (1), פריז, ברצלונה, איסטנבול, מדריד, רומא, מינכן, וינה, מילאנו וברלין.

חמש הערים שמזינות את לונדון יותר מערים אחרות הן ניו יורק, אמסטרדם, פרנקפורט, שטוקהולם ודבלין. מספר המבקרים מניו יורק המגיעים ללונדון גדל בהתמדה, ומחפה על הירידה במספר המבקרים המגיעים לעיר משטוקהולם ומדבלין. רוב התיירים הזרים מגיעים ללונדון מאזור אירופה, והם מהווים 67% מכלל המבקרים בה.

הערים המזינות את לונדון והתפלגות המבקרים

הערים המזינות את לונדון והתפלגות המבקרים

פריז היא העיר המדורגת שנייה באירופה, ושלישית בעולם וגם היא מוזנת במידה רבה מניו יורק. גם לונדון, אמסטרדם, רומא וטוקיו מזינות את פריז, ובשונה מלונדון, רוב המבקרים בעיר, 53%, מגיעים ממחוץ לאירופה.

איסטנבול, אחת הערים הדינמיות והצומחות ביותר מדורגת שלישית באירופה ו-7 בעולם. 5 הערים המזינות אותה ביותר, כולן באירופה (לונדון, פריז, פרנקפורט, אמסטרדם, מינכן), וכולן גם מציגות צמיחה דו ספרתית במספר המבקרים שהן מזרימות לאיסטנבול. בסה"כ, 55% מהמבקרים באיסטנבול מגיעים ממחוץ לאירופה.

לימה - העיר המובילה במספר המבקרים באמריקה הלטינית

לימה – העיר המובילה במספר המבקרים באמריקה הלטינית

הערים המובילות באמריקה הלטינית במספר המבקרים ובהוצאותיהם

הערים המובילות באמריקה הלטינית במספר המבקרים ובהוצאותיהם

10 היעדים המובילים באמריקה הלטינית כוללים את לימה, פרו, אחריה מקסיקו סיטי (2), סאו פאולו (3), פונט הקאנה (4), ובואנוס איירס (5). קראקס, ונצואלה, יצאה מרשימת המובילות השנה ומדורגת במקום 11. מבחינת הוצאות המבקרים, פונטה  קאנה היא המובילה האזורית, ואחריה סאו פאולו ובואנוס איירס. בוגוטה עוקפת את ריו דה ז'ניירו ותופסת את המקום השישי.

חמש הערים הבולטות במספר המבקרים שהן שולחות אל לימה, המובילה האזורית, כוללות 4 ערים מאזור דרום אמריקה (סנטייגו, בואנוס איירס, בוגוטה ומקסיקו סיטי), וכן מיאמי, ארה"ב שהיא העיר השנייה במספר המבקרים היוצאים ממנה אל לימה. 56% מהמבקרים בלימה מגיעים מחוץ לאזור דרום אמריקה.

חמש המובילות ברשימת הערים המזינות את מקסיקו סיטי הן ערים מארה"ב: ניו יורק, לוס אנג'לס, מיאמי, יוסטון ושיקגו. מספרי המבקרים מניו יורק ושיקגו צומחים במהירות, בניגוד לצניחה במספרי המבקרים מלוס אנג'לס, מיאמי, ויוסטון. בסה"כ, 54% מהמבקרים במקסיקו סיטי מגיעים מחוץ לאזור.

חמש הערים המובילות את רשימת היעדים המזינים את סאו פאולו מייצגות 4 מדינות שונות: ארגנטינה, ארה"ב, צ'ילה וגרמניה. הערים המזינות הן בואנוס איירס, מיאמי, ניו יורק, סנטייגו ופרנקפורט, והגיוון הזה מבטא את העובדה שאחוז גבוה מאד של מבקרים בסאו פאולו שאינם מאזור אמריקה הלטינית – 75%.

הערים המובילות במזה"ת ואפריקה במספר המבקרים ובהוצאותיהם

הערים המובילות במזה"ת ואפריקה במספר המבקרים ובהוצאותיהם

באזור המזרח התיכון ואפריקה דובאי היא היעד המושך את מספר המבקרים הגדול ביותר. אחריה ריאד, יוהנסבורג, אבו דאבי (4), קייפ טאון (5), קהיר (6), לאגוס (7), עמאן (8), תל אביב (9) וקזבלנקה (10).

גם מבחינת הוצאות המבקרים, דובאי וריאד ממוקמות במקומות 1 ו-2, אולם הפער בינהן עצום. בדובאי הוציאו המבקרים כמעט 11 מיליארד דולר, יותר מכפול מהוצאות המבקרים בריאד. קהיר היא העיר היחידה מהרשימה שחוותה ירידה במספר המבקרים (10%-), ותל אביב שמדורגת 6 מבחינת הוצאות המבקרים, עם 1.5 מיליארד דולר, הציגה עלייה מרשימה של 12.3% במספר המבקרים.

רשימת הערים המזינות את דובאי, המובילה האזורית במספר המבקרים, כוללת את לונדון, ריאד, כווית, ג'דה ופריז. בזמן שמספר המבקרים המגיעים מסעודיה ומכווית יורד או אינו גדל, מספר המבקרים מלונדון ופריז צומח בקצב דו ספרתי, ומשקף את המגמה כי מבקרים מחוץ לאזור הופכים לחשובים יותר עבור דובאי, וכבר כעת מספרם עומד על 66%.

ניו יורק - יעד הנסיעות המוביל בצפון אמריקה

ניו יורק – יעד הנסיעות המוביל בצפון אמריקה

הערים המובילות בצפון אמריקה במספר המבקרים ובהוצאותיהם

הערים המובילות בצפון אמריקה במספר המבקרים ובהוצאותיהם

חמש הערים המובילות במספר המבקרים בצפון אמריקה הן ניו יורק (6 בעולם), לוס אנג'לס, מיאמי, טורונטו וסן פרנסיסקו – רשימה זהה לזו של השנה שעברה. במקום השישי מדורגת ונקובר, שיקגו 7, וושינגטון 8, מונטריאול 9 ובוסטון 10. ניו יורק גם מובילה בהוצאות המבקרים בה, ומדורגת שנייה בעולם מבחינה זו עם 18.6 מיליארד דולר שזרמו אל העיר מהמבקרים הבינלאומיים. אחריה מדורגות לוס אנג'לס עם פחות מחצי מהסכום (7.7 מיליארד דולר).

רשימת הערים המזינות את ניו יורק כוללת את לונדון בראש, עם קרוב למיליון מבקרים ב-2013, סאו פאולו, טורונטו, פריז ובייג'ינג. זהו הרכב מגוון מאד של ערים מזינות, ובעוד שזרם המגיעים מפריז כמעט ואינו גדל, מספר המגיעים מבייג'ינג מצח ב-17.3%. העובדה ש-90% מהמבקרים בניו יורק הגיעו מחוץ לאזור צפון אמריקה משקף את היותה עיר גלובלית.

איסטנבול - צומת הנסיעות הצומח ביותר בעולם

איסטנבול – צומת הנסיעות הצומח ביותר בעולם

מדד ערי הצומת האווירית – כוח הקישוריות

זרם המבקרים וההוצאות מערים מזינות ליעדים הוא במהותו צורה של סחר בשירותים. שלא כסחר במוצרים, הקונים (המבקרים) נעים באופן פיזי ממקום מגוריהם למקום המכירה, ערי היעד. בנסיעות בין מדינות, הקשר בין הדרישה (הקונים) והאספקה (המוכרים) מתווך באמצעות הלוגיסטיקה של קישוריות אווירית. במקרים רבים כאשר שדה תעופה חדש נפתח, או שדה ישן משודרג, וכאשר קוי טיסות חדשים נחנכים, היקף הנסיעות גדל. מכאן שהרחבת אות צימצום קישוריות אווירית בין ערים משמעה השפעה חומרית מיידית על הצמיחה של ערי יעד.

מדד ערי הצומת מעוצב כך שימדוד את הרוחב של הקישוריות של עיר לשאר חלקי העולם, כמו גם עוצמת כל קשר. המדד מנותן לכל עיר ערך על בסיס מספר הטיסות הבינלאומיות אליה ותדירותן. מטבע הדברים יש הקבלה רבה בין הערים המובילות במספר המבקרים והערים המהוות ערי צומת, אולם יש גם הבדלים רבים המשקפים שינויים הצפויים להתרחש בעתיד. בין 10 הערים המובילות בעולם במספר המבקרים, רק 7 הן גם בעשירייה המובילה כערי צומת. בנגקוק, לדוגמה, העיר המדורגת 2 במספר המבקרים, מדורגת רק 11 כעיר צומת, ואילו מוסקבה, המדורגת 48 במספר המבקרים נמצאת במקום 10 כעיר צומת.

דירוג ערי הצומת האווירית

דירוג ערי הצומת האווירית

לונדון היא עיר הצומת המובילה בעולם, ואחריה פריז, פרנקפורט, דובאי, ניו יורק, איסטנבול, אמסטרדם, סינגפור, הונג קונג ומוסקבה, המדורגת 10 בעולם. העשירייה השנייה כוללת את בנגקוק, סיאול, מינכן, קואלה לומפור, טוקיו, טורנטו, מיאמי, וינה, בריסל ורומא. תל אביב מדורגת במקום 39 מתוך 50, עם מדד דומה לערים בייג'ינג (38) ושיקגו (40).

מדד ערי הצומת מציג גם פרספקטיבה על השינוי כאשר משווים את נתוני הצמיחה בין היעדים השונים. 10 היעדים הצומחים במהירות הרבה ביותר כערי צומת. חלקן, כמו בנגקוק, דובאי, סינגפור, איסטנבול והונג קונג, כבר מדורגות בראש רשימת היעדים עם מספר המבקרים הרב ביותר, אולם ערים אחרות, כמו מוסקבה, שנגחאי ואבו דאבי אינן, אבל הן יכולות להיות בדרכן לראש הרשימה אם קצב צמיחתן ימשיך כערי צומת והפעילות האווירית והקישוריות תתרחב.

ערי הצומת האווירית הצומחות ביותר

ערי הצומת האווירית הצומחות ביותר

המשך והתעצמות הצמיחה בתנועה האווירית בין מדינות, כפי שמציג מדד מסטרקארד, אשר בעקביות צומחת בקצב גבוה יותר מהתוצר העולמי, מצביע על מגמה בעלת עוצמה רבה. נראה כי זו תופעה רבת ממדים המונעת על ידי שילוב של צמיחה מהירה בתיירות בשל התרחבות מעמד הביניים בשווקים המתעוררים, עלייה בצורך של עסקים בנסיעות, למרות האינטרנט והתקשורת הדיגיטלית, וכן החדשנות והשגשוג בתיירות יוקרה. מגמה זו צפויה להימשך בעתיד.

מאמרים קשורים: הערים המובילות במספר המבקרים 2013 | דובאי רוצה להיות יעד התיירות מס'1 בעולם | ניו יורק כבר אינה יעד התיירות המוביל בארה"ב | זו לא הכמות, אלא האיכות של התיירות | מדריד יוצאת ב"תכנית הלם" להצלת התיירות

 

 

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s