מה הרוויחה ברזיל? ולאן הולכים אירועי הספורט הגדולים מכאן?

ברזיל 2014

גביע העולם בכדורגל 2014 שהסתיים בברזיל, אכזב את הפסימיסטים שפקפקו ביכולתה של ברזיל לארגן אירוע בינלאומי בסדר גודל כזה, ופגשו מונדיאל מהמלהיבים שהיו, הרבה בזכות העם המארח, וכעת עיני האוהדים והעולם כבר נשואות לעתיד ואל המארחות הבאות של גביע העולם בכדורגל 2018 ו-2022, והמארחת של אולימפיאדת 2020.

למרות המחאות שליוו את ארגון מונדיאל 2014, הטענות על השחיתות וביזבוז הכספים, וההפסד הצורב בחצי הגמר, ברור כעת כי ברזיל יצאה מרווחת מאירוח גביע העולם בכדורגל וההשקעה העצומה בתשתיות. פרויקטים כמו ה-MOVE , מערכת ה-BRT שהוקמה בעיר בלו הוריזונטה ימשיכו לשרת את אוכלוסיית ברזיל והתיירים עוד שנים רבות. גם אם הטענות על ביזבוז כספים מוצדקות בחלקן, אין ספק ברזיל שינתה את פניה, ובעיקר בתחום התחבורה המקיימת.

תכנית האצת הצמיחה של ברזיל (PAC), תכנית רב שנתית לשיפור תשתיות המדינה, כללה השקעה מכספי גביע העולם בחבילת הפיתוח. אחוז מסוים מההשקעות באירוח גביע העולם הופנה לתמיכה באפשרויות ניידות עירוניות, כשהממשלה הפדרלית, ממשלות המדינות בברזיל והרשויות המקומיות השקיעו יחד כ-8 מיליארד ריאל בשיפור התחבורה הציבורית. על פי מקורות רשמיים בברזיל אירוח מונדיאל 2014 ייצר לא פחות ממיליון מקומות עבודה במדינה.

ההשקעות הקשורות לגביע העולם עזרו לממן פרויקטים של BRT  בריו דה ז'ניירו, בלו הוריזונטה וברסיפה, 3 מעריה הגדולות ביותר של ברזיל, ומערכות הסעה המונית אלה צפויות לשפר את איכות החיים של מיליוני ברזילאים הרבה אחרי שהמשחקים יסתיימו. ה-BRT  של ריו, לדוגמה, גם ישמש את העיר בעוד שנתיים, כשתארח את אולימפיאדת 2016, כמו גם את 1.6 מיליון נוסעי התחבורה היומיים בעיר.

מונדיאל רוסיה 2018

מונדיאל רוסיה 2018

בשנת 2018 יתקיים המונדיאל ברוסיה, ובדומה לברזיל, המשחקים יתפרשו על 11 ערים במדינת הענק, מהעיר קלינינגרד וסט. פטרסבורג בצפון, ועד לסוצ'י (שאירחה את אולימפיאדת החורף 2014) בדרום. בתחילת 2009 הגישה רוסיה את מסמכי ההתמודדות על אירוח מונדיאל 2018 לפיפא, תוך מוכנות להשקיע 10 מיליארד דולר בטורניר, ובדצמבר 2010 הכריזה פיפ"א על רוסיה כמדינה שתארח את משחקי 2018, לאחר שגברה על ההצעות של בלגיה – הולנד (הצעה משותפת), ספרד – פורטוגל (הצעה משותפת) ועל אנגליה.

11 הערים המארחות מחולקות ל-5 אשכולות: אחד בצפון, סביב סט. פטרסבורג, אחד במרכז רוסיה, סביב מוסקבה, אשכול דרומי סביב סוצ'י, ואשכול סביב נהר הוולגה.

מונדיאל 2022, קטאר

מונדיאל 2022, קטאר

מונדיאל 2022 אמור להתקיים בקטאר, ולהיות טורניר גביע העולם הראשון המתקיים במזרח התיכון, זאת אלא אם הטענות על השחיתות שליוותה את בחירת המארחת, הטענות על תנאי העבדות בהם מועסקים הפועלים העוסקים בבניית המתקנים והתשתיות, והחשש מתנאי מזג האוויר מקיום הטורניר בחודש יולי במזרח התיכון לא יגברו ויובילו להחלפת המדינה המארחת. קטאר גברה בהתמודדות על ארה"ב, יפן, דרום קוריאה ואוסטרליה, והנסיונות להחזיר את ארה"ב להתמודדות על אירוח עתידי של המשחקים נענה בדרישה מארה"ב לשינוי הליך הבחירה בפיפ"א (כחלק מהטענות על "אי סדרים" בארגון ובאופן בחירתה של קטאר).

טוקיו, שנבחרה לארח את אולימפיאדת 2020 מתמודדת כבר כעת עם דרישה לצמצם בעלויות האירוח, בניית המתקנים, ובעיקר לבחון מחדש את האצטדיון המפואר שתכננה זאהה חדיד, ושגרר התנגדויות רבות.

האצטדיון האולימפי המתוכנן בטוקיו. זאהה חדיד

האצטדיון האולימפי המתוכנן בטוקיו. זאהה חדיד

חדיד זכתה בתחרות לעיצוב האצטדיון החדש בן ה-80,000 מושבים בעלות של 3 מיליארד דולר, ושכולל את הריסת האיצטדיון שאירח את המשחקים האולימפיים בטוקיו בשנת 1964. האצטדיון החדש גם תוכנן להיות כפול בגודלו מהאצטדיון הקיים, והתכנית כוללת הריסת מבנים סמוכים וצמצום שטחים ירוקים סביבו.

ההתנגדויות הרבות לתכנית, הן ביפן והן מחוצה לה כבר הובילו לדרישה ממועצת הספורט ביפן לצמצום התכנית לעלות של 1.7 מיליארד דולר, וחדיד, בצעד מאד יוצא דופן, הודיעה כי התכנית תיבחן ותותאם מחדש.

האיצטדיון בטוקיו אינו היחיד שעובר בחינה מחדש. בחודש שעבר, הועד האולימפי הבינלאומי ביקש מיפן להימנע מהוצאות מיותרות ועודד את צמצום התכניות. "אנחנו רוצים לראות יותר מתקנים קיימים, אנחנו רוצים לראות שימוש רב יותר ביציאים זמניים. יתכן כי יש מתקנים חדשים וקיימים כרגע המוקדשים לסוג ספורט אחד, ואשר עם תכנון טוב יותר יכולים לשרת סוגי ספורט נוספים" אמרו בוועד האולימפי.

אירועים חסכניים הם צו האופנה כעת, והמתמודדות על אירוח משחקי החורף ב-2022, אוסלו, קרקוב, בייג'ינג ואלמטאי כולן הדגישו את החסכנות, הצמצום והיעילות בתוכניתן.

מאמרים קשורים: היכן תתקיים אולימפיאדת 2024? | מדוע ניו יורק לא תתמודד ע אירוח האולימפיאדה? | איך משפיעה ההשתתפות האירועים הגדולים על דימוי המדינות | אלה הערים שיתמודדו על אירוח משחקי החורף 2022 | מיתוג משחקי קופה אמריקה, 2015, צ'ילה

מודעות פרסומת

One Comment on “מה הרוויחה ברזיל? ולאן הולכים אירועי הספורט הגדולים מכאן?”

  1. yaronimus הגיב:

    אתה כותב בלוג מעניין. הייתי רוצה להתייחס לפוסט הזה בפרט ולתופעת מיתוג הערים באופן כללי.
    אני חושב שלא ניתן להפריד בין ״מיתוג״ לבין העובדה שזו פעולה פוליטית, כמו קמפיין בחירות או כמו החלטה ממשלתית/ממלכתית. כלומר, כל פעולה מיתוגית צריכה להישפט לאורך זמן כבחירה פוליטית, ועלינו לבחון את יומרותיה ותוצאותיה תחת השאלה – האם פעולה זו היא בונה (קונסטרוקטיבית) או שמה היא פעולה דכאנית.
    בנוסף, במסגרת הביקורת על הנורמה של כלכלת החוב, האם הרווח המיידי (כבוד ויקר) והמשני (שיפור בתשתיות) מאפשר התמודדות עם החובות העצומים שאלה יוצרים בקופה המקומית. האם הפעולות האלה אינן יוצרות בועה שתתפח (כמו בסין או ארה״ב) למימדים שאין ברירה אלה להמשיך לנפחה?
    כמה מהסכומים שהושקעו לכאורה בדברים קונסטרוקטיביים הם באמת סכומים שהיו ברשות העירייה, וכמה מהם מעולם לא היו במסגרת האפשרי? חוב אינו בעלות.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s