תחרות ראש העירייה הטוב בעולם 2014: גם השנה יש מתמודד ישראלי בגמר

הקרן הפילנטרופית City Mayors Foundation מעניקה מדי שנתיים פרס לראש העירייה שהביא תרומה יוצאת דופן לעירו ושפיתח חזון לחיים עירוניים הרלוונטי גם לערים אחרות ברחבי העולם. הפרס מוענק משנת 2004. לתחרות יכול כל אדם להצביע, ולבחור את ראש העירייה הטוב בעיניו מבין 121 המועמדים. במאי צומצמה הרשימה ל-25 המועמדים המובילים, וכעת התחרות פתוחה להצבעה על רשימה זו עד אמצע חודש אוקטובר. הזוכה בפרס יוכרז בינואר 2015.

 

גביע ראש העיר הטוב בעולם

גביע ראש העיר הטוב בעולם

בשנת 2012 זכה בתחרות ינקי אזקונה, ראש עיריית בילבאו (ספרד), וגבר בין השאר גם על רון חולדאי שהתמודד, ואף העפיל לרשימת 25 הטובים. ב-2010 זכה בתחרות ראש עיריית מקסיקו סיטי, מרסלו אבראר, ב-2008 זכתה הלן זילה, ראש עיריית קייפטאון, וב-2006 ג'ון סו ממלבורן, אוסטרליה.

ראשי הערים שהעפילו לרשימת 25 המובילים השנה הם: יבשת אמריקה – קלגרי (קנדה), יוסטון, אוקלהומה סיטי וסקרמנטו בארה"ב, בלו הוריזונטה (ברזיל), גואטמלה סיטי (גואטמלה), מונטריאה (קולומביה) וסוקרה (ונצואלה). מאירופה מתמודדים ראש עיריית גאנט (בלגיה), בורדו (צרפת), ג'נה (גרמניה), סלוניקי (יוון), ריגה (לטביה), ריברה דה אריבה (ספרד), בריסטול (בריטניה) וליברפול (בריטניה).

השנה התמודדו שלושה נציגים ישראלים בתחרות: ראש עיריית חיפה, יונה יהב העפיל לרשימת ה-25, ואילו ראש עיריית חולון, מוטי ששון ומרים פאיירברג מנתניה נשרו לאחר השלב הראשון. יחד איתם מתמודדים מאסיה – סורבאיה (אינדונזיה), אילוילו סיטי (הפיליפינים), ג'דה (סעודיה), סיאול (דרום קוריאה) ואיזמיר (טורקיה). מאוסטרליה מתחרה ראש עיריית סידני, מאפריקה ראשי העיריות של ויקטוריה (סיישל) ומנגאונג (דרום אפריקה).

המועמדים הבולטים ביותר בתחרות השנה הם ראש עיריית בריסטול, שנבחרה להיות הבירה הירוקה של אירופה ב-2015, ראש עיריית סלוניקי שהוליך מהפך ושיקם את העיר, ראש עיריית איזמיר שקידם את עירו למעמד בינלאומי, התמודדה על אירוח אקספו 2020, והפסידה לדובאי וראש עיריית בלו הוריזונטה, ברזיל, שהפך את העיר למרכז חדשנות והייטק.

מאמרים קשורים: מדוע ראשי ערים צריכים לנהל את העולם? | ראש עיריית בילבאו נבחר לראש העירייה הטוב בעולם 2012 | בריסטול תהיה הבירה הירוקה של אירופה ב-2015 | מיתוג העיר סלוניקי | לונדון וסידני הן הערים הטובות בעולם

מודעות פרסומת

8 תגובות on “תחרות ראש העירייה הטוב בעולם 2014: גם השנה יש מתמודד ישראלי בגמר”

 1. עמוס דור הגיב:

  מכובדי,

  להלן נושא חשוב לבדיקה ציבורית:

  דני נישליס ממשיך להחזיק בתפקידו כיו"ר התאגיד העירוני אתו"ס (ארגון תרבות וספורט חיפה) בניגוד להוראות החוק, המחייבות אותו לעזוב לאלתר את התפקיד מרגע שהתפטר ממועצת עיריית חיפה.

  דני נישליס נבחר בבחירות המוניציפליות האחרונות כחבר מועצה מטעם סיעתו של יונה יהב, אולם אולץ להתפטר בעקבות דרישה של הרשות השנייה, שאיימה למכור את מניותיו ברדיו אם לא יעשה כן.

  על-פי תקנות משרד הפנים, דני נישליס צריך לעבור הליך מינוי מחודש לתפקיד דירקטור מן הציבור, בוועדה למינויים של המשרד אם ברצונו להמשיך לכהן בדירקטוריון אתו"ס.

  דני נישליס ממשיך באופן בלתי חוקי בתפקידו ועושה באתו"ס כבשלו, הגם שטרם אושר. יחסיו של דני נישליס עם ראש עיריית חיפה יונה יהב, כללו שורה של מינויים לתפקידים עירוניים בכירים לאורך השנים, תוכנית רדיו אישית של יונה יהב בתחנת רדיו חיפה וחסויות רבות של הרדיו לאירועים שבהם מעורבת העירייה.

  יש גם לשים לב לנסיונותיו של ראש עיריית חיפה יונה יהב, לחדש את ההתקשרות העסקית עם ״רדיו חיפה״, חרף העובדה שהוראות החוק אוסרות התקשרות שכזו. עם התפטרותו המאולצת של דני נישליס, פנה ראש עיריית חיפה, יונה יהב , בצעד תמוה בישיבת מועצת העיר, והסביר לחברי המועצה מדוע הוא חושב שחברי המועצה צריכים לאשר ברוב של שני שלישים באופן חריג את ההתקשרות רטרואקטיבית של עיריית חיפה עם ״רדיו חיפה״ ומכאן ואילך הקשר העסקי ביניהם. כידוע, החוק אוסר כל קשר עסקי משך של שמונה עשר חודשים בין העירייה לבין חבר מועצה לאחר פרישת חבר המועצה".

  בכבוד רב

  עמוס דור

 2. למה נשרו מוטי ששון ומרים פאיירברג מהתחרות בשלב הראשון???

  • רועי לובל הגיב:

   אולי כי הם לא עסקו כל הזמן ביחסי ציבור אלא בעבודה. יהב עסוק ביחסי הציבור שלו בלי הרף. השיטה עובדץ. התקשורת קונה את כל הסיפורים שלו למרות שהמציאות בחיפה אחרת ושונה. די לקרוא את תגובות התושבים כדי לראות את האמת.

   • טעות!!!
    מוטי ששון עסוק כל היום רק אבל רק ביחסי ציבור לעצמו ולמנכ"לית העירייה הגברת חנה הרצמן!!!!
    אני אחדד את השאלה למר איל צאום:
    האם מוטי ששון נשר בשלב הראשון כי הינו טכנופוב ואינו שולט בשפה האנגלית???

    האם אלו הסיבות? או שמדובר בנושאים חמורים הרבה יותר שבגינן פרש???

    רועי לובל היקר,
    אולי אינך יודע אך מר מוטי ששון הוא ראש העיר מספר 2 בעולם!!!

    מי בחר בו אתה יודע? האם זה הארגון העולמי הזה שבחירותיו בראשי ערים נעשות בקפידה???

    ממש לא!!!

    מדובר במגזין לעיצוב הבית שנקרא מונוקול… – שמעת עליו? את תפוצתו אתה יודע?

    מוטי ששון מקבל כל שנה פרסים על מינהל תקין ועל עיר ירוקה ועל עוד אלף ואחד דברים שהוא והעיר לא!!!

    רוצה לקרוא על חולון באמת?

    אתה מוזמן לדף הפייסבוק הציבורי והרשמי:
    תושבי חולון מתעוררים
    https://he-il.facebook.com/Holonwakeup

    ולמשמר החברתי חולון שאני בין מייסדיו:
    https://www.facebook.com/groups/HamishmarHolon

    ולסיום קבל כתבות:
    http://cafe.themarker.com/topic/2942894/

    http://cafe.themarker.com/topic/2936957/

    http://cafe.themarker.com/topic/2926275/

    ורק לידיעתך יש קהילת חיפה:
    http://cafe.themarker.com/network/140271/

    תוכל להעלות שם את כל אשר על ליבך

    ערן

   • אני לא יודע מהן הסיבות שבגללן נשר מוטי ששון מהתחרות. יותר מ-100 מועמדים היו בשלב הראשון, ורק 25 העפילו לשלב השני. זה התהליך.

 3. רועי לובל הגיב:

  ברור שיונה יהב ידחף גם לרשימה הזו. מרוב פרסים שהוא מקבל אין לו זמן לראות שהעיר שלו עולה בלהבות של המפעלים הפטרוכימיים ואין לו פניות לספר את זה לתושבים. הוא כל הזמן מעלה לפייסבוק ולתקשור הציבורי את הפרסים שלא מפסיקים ליפול עליו.

  יונה יהב הוא אחד מהאנשים היחידים שיש לו יותר אגו מגוף. לא יאמן כמה מחדלים ורפיסות יש בחיפה בגללו, הוא כישלון מתמשך בכל היבט אבל לא מפספס שום פרס כדי שיכתבו עליו סופרלטיבים.

  אני בז לועדות האלו כי מדובר בחבורה של אנשים שמתגמלים אחד את השני בלי שום מהות אמיתית

  • כשאני רואה שיונה יהב העפיל לרשימת ה-25, אני נוטה להסכים עם רועי לובל.
   נראה שזו בדיחה.

   מתוך כמעט 300,000 תושבים בחיפה ובסביבות 200,000 זכאי הצבעה לעירייה, 80,000 הצביעו בבחירות האחרונות. 40,000 תושבים הצביעו בשביל יונה יהב. רובם חיים בשכונות הכרמל הרחוקות מחיפה ההיסטורית ומפרץ חיפה הנפיץ
   המפגעים הסביבתיים וכלכליים שראש העיר החיפאי מנחית על הציבור החיפאי הם כה גבוהים, שגם וועדות שונות כמו מבקר המדינה מסכימים על כך.
   ישנן קבוצות של אלפי אנשים שמתנגדים לכישלון של יונה יהב לטפל בעניינים מהותיים לאורך השנים שלו כראש עיר (מלבד בזמן חירום)…

   • עליזה הגיב:

    אם יונה יהב הגיע למקום שהגיע,זאת תעודת עניות לכל הנושא הזה. כראש עיר שיודע לעשות רוח וצילצולים ולא מקשים לרחשי האזרחים שגרים בחיפה וקרית חיים, זה עלוב מאוד. כנראה שיש לו "צבא" של אנשים שדואגים להצביע ללא הפסקה,אחרת לא ברור לי הענין. כרגע חיפה "בוערת" מכעס על כל מה שיונה יהב וחבורתו מטילים עלינו. גם תוספת רצינית לארנונה ומצד שני אין טיפת דאגה כנה ואמיתית לתושבים. אנחנו מוקפים בזוהמה רבה מצד מפרץ חיפה, תחלואה שאין כמוה בארץ, אישפוזים מגיל צעיר, ועכשיו הוא תומך בהרחבת מזהמים, הקמת נמל שבפירוש!!! יהרוס את קרית חיים.
    זה לא ראש עיר שראוי לקבל שום פרס!!!!!
    אנחנו מאוכזבים קשות מיונה יהב ומנותני הפרס.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s