פינלנד מסמנת את הדרך לעתיד התחבורה העירונית עם המערכת החכמה בעולם

פינלנד - מערכת התחבורה החכמה בעולם

פינלנד – מערכת התחבורה החכמה בעולם

פינלנד הציבה לעצמה יעד, להפוך לדוגמה עולמית לתחבורה מקיימת עד 2020 על ידי שימוש במערכת שתאפשר לאנשים לבחור את אמצעי התחבורה הטובים ביותר עבורם בכל נסיעה מחדש, שתהווה, כך מקווים שם, אלטרנטיבה לבעלות על רכב פרטי, וזאת תוך שימור התחרותיות של העסקים ולצמצם את שינויי האקלים.

באופן מסורתי האתגרים והיעדים של מערכות התחבורה נפתרו על ידי הגדלת נפח, כלומר יותר כבישים. המדיניות החדשה תעביר את המיקוד מנפח התשתיות את הקישוריות והמשתמשים. התחזית היא כי השימוש בתחבורה ציבורית ושיתוף מכוניות באזורים עירוניים צפופים יעלה את היעילות ויקל על השימוש עד כי יהפוך לאופן התחבורה הפופולרי ביותר. במקביל, עד 2020 מספר גדול יותר של מכוניות יפעלו באמצעות אנרגיות מתחדשות.

בפינלנד התחזית היא כי עד 15% מכלל מכירות המכוניות החדשות יהיה של מכוניות חשמליות. במטרופולין הלסנקי חישמול מערכת האוטובוסים כבר החלה, ועד 2020 יותר מ-100 אוטובוסים חשמליים יהיו בפעולה.

תכנית עבודה שפורסמה לאחרונה בפינלנד קובעת: "פיתוח דלקים מתחדשים או שיפור במכוניות עצמן לא יהיה מספיק בטווח הארוך. מערכת התחבורה כולה זקוקה לחידוש. העולם לא יהיה טוב יותר על ידי מילוי הלסינקי במכוניות חשמליות, לדוגמה, הן תופסות את אותו מקום שתופסות מכוניות רגילות הנעות על דלק או דיזל. הדרך להשיג שינוי יהיה באמצעות הגדלת החלק של תחבורה ציבורית, וחשיבה מחדש על התניידות ושירותים לוגיסטיים ולכלול את השקפות התושבים הזקוקים לשירותים".

הפרויקט כולו תלוי בשירותי תחבורה חכמים (Intelligent transportation systems ITS), אשר, כסקטור, צומח בקצב של 20% בשנה, על פי הדוח. הוא תלוי במערכות תקשורת בין רכבים הקשורים לרשת עירונית רחבה. דוגמה מוקדמת לשירות ITS המוצע על ידי הרשויות והמשפר את הבטיחות של התנועה הוא ה-eCall in-vehicle emergency call service, המבוסס על מספר החירום האירופי 112. השירות יושק במדינות האיחוד עד 2017, ויהיה טכנולוגיית חובה בכל המכוניות החדשות. במקרה של תאונה, הסנסורים של המערכת יזהו את התאונה, מערכת ה-eCall תפתח שיחת חירום מהרכב אל מערכת מענה החירום הקרובה ביותר ותשלח מידע על מיקומו המדויק. אחר כך תפתח שיחה קולית בין הרכב ומרכז החירום.

אחרי הבטיחות, לוגיסטיקה היא התחום השני לצמיחה. דרישה להובלות מדויקות בזמן והצורך לאתר משאיות ריקות החוזרות למרכזים מניעים צמיחה זו. בנוסף, מערכות תחבורה חכמות של רשויות מקומיות עושות בהם שימוש כדי להודיע לאנשים מתי אוטובוסים יגיעו ולתת קדימות לאוטובוסים ברמזורים. תכנית העבודה רואה את העתיד בשילוב טכנולוגיות ובקומבינציה של דלקים מתחדשים, שלא יתחרו אלה באלה אלא ישלימו אחד את השני.

פתרונות תחבורה חכמים יוצרים יעילות רבה יותר של הנסיעות ושרשראות הלוגיסטיקה ותמונה כוללת של מערכת התחבורה בזמן אמת, מסבירה התכנית. הרעיון הוא שהנוסעים יוכלו לבחור מבין מספר אפשרויות תחבורה ולשלבן בקלות: מכונית פרטית, הליכה, רכיבת אופניים, אוטובוס, מונית, שיתוף מכוניות, שימוש משולב ברכב ותחבורה ציבורית, טראם, מטרו, רכבת או מטוס. הדבר יוביל לצמצום הצורך בבעלות על רכב פרטי או להקצאת מקומות חנייה ברחובות. הנקודה המכרעת של הרעיון הוא להשיג עלייה בזרימה, ולהקל על הנגישות לשרשראות תחבורה.

הרעיון של ניידות כשירות (Mobility as a Service (MaaS צובר תאוצה, כשאנשים מתרגלים להשתמש בטלפונים החכמים כדי להזמין מונית או אופניים, ולתכנן את הנסיעה שלהם. קל לראות כיצד התנהגות זו יכולה להתפתח למדיניות תחבורה מתואמת, בה ערים יציעו אפליקציות שיציעו לתושבים את האפשרות לתכנן את נסיעותיהם על בסיס צורת ההתניידות האופטימלית, ויזמינו או ישכרו אופניים, מונית או ישתמשו בתחבורה הציבורית, או ישתמשו בשיתוף מכוניות או ישכרו רכב. זיהום האויר ועומסי התנועה יצומצמו כתוצאה מכך, אבל התקווה היא כי גם עלויות הנסיעה עבור הנוסעים יהיו נמוכות יותר. ההערכה היא כי בשנת 2005, בממוצע, בתי אב בארה"ב הוציעו חמישית מהכנסתם, 8300$, על תחבורה. באירופה הסכום עומד על 6000 אירו, ואלה סכומים עצומים, בהשוואה לדוגמה, למה שאנשים מוצאים על תקשורת. אם אנשים יוכלו לuותר על אחזקת רכב פרטי ויוציאו פחות בכל שנה על ידי שימוש בשירותי תחבורה טובים באותה רמה, אזי גם ספקי התחבורה יוכלו לראות את רווחיהם עולים.

מאמרים קשורים: הלסינקי –  העולם השתנה! ערים שלא יבינו זאת ישארו מאחורבירת העיצוב 2012 ועיר ירוקה במיוחד | דירוג הערים הפקוקות בעולם | איך הסנסורים ישנו לנו את החיים? | מיתוג פינלנד – צוות עבודה הפרוס בכל העולם

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s