דירוג המדינות הטובות ביותר לעסקים. האקונומיסט

דירוג המדינות הטובות ביותר לעסקים

למרות כל השיח על השווקים המתעוררים, הכלכלות המפותחות בצפון אמריקה, מערב אירופה ואסיה ממשיכות להיות המקומות הטובים ביותר עבור עסקים, על פי מחקר של מחלקת המידע של האקונומיסט. סינגפור ממשיכה לשמור על מקומה, והיא היעד הידידותי ביותר למשקיעים גם בשנים 2014 ועד 2018. שווייץ והונג קונג גם כן שומרות על מקומותיהן (2,3).

המדינות הטובות ביותר לעסקים  - 25 המובילות

המדינות הטובות ביותר לעסקים – 25 המובילות

אסיה היא אזור מגוון, וקיימים פערים גדולים בין 4 המובילות באיזור – סינגפור, הונג קונג, אוסטרליה וניו זילנד, לבין הכלכלות העניות – בנגלדש ופקיסטן, במקומות 69 ו-74 בהתאמה, מתוך 82 מדינות שדורגו. למדינות המדורגות גבוה באסיה יש מספר פקטורים במשותף: מדיניות מעודדת, בעיקר להון והשקעות זרות. בעיקר במזרח אסיה, תחרות בין ערים שיהפכו למרכזים פיננסיים, מרכזי ייצור ולוגיסטיקה הובילו לשיפור בסביבה העיסקית. התשתית ממשיכה להיות הצד החלש של אזור אסיה, כשרק סינגפור בין העשירייה המובילה בעולם בקטגוריה זו.

אירופה – השפעת משבר החוב על היציבות הפוליטית, הכלכלית וזמינות המימון הובילה לכך שמדינות אירופה נותרו מאחור בדירוג הסביבה הכלכלית. עם זאת, רוב המדינות הללו משמרות עדיין אקלים חזק להשקעות, ושולטות בדירוג במקומות שבין 10 ל-30. הדבר משקף רמה גבוהה של יציבות פוליטית באזור ופתיחות השווקים לסחר עולמי. שווייץ היא המובילה האזורית (2 בעולם) ואחריה שבדיה (6), פינלנד (9), דנמרק (10), נורווגיה (11) וגרמניה (12). בריטניה מדורגת רק במקום ה-22 וצרפת 24.

השנים האחרונות הביאו לשיפור רב באקלים ההשקעות במזרח אירופה. כוח אדם זול אך מיומן, קירבה לשווקים המפותחים, ומשאבים טבעיים משכו השקעות זרות משמעותיות לאזור. עם זאת, מדינות מזרח אירופיות רבות עדיין זקוקות לרפורמות משמעותיות.

אמריקה – הכלכלה הגדולה בעולם, המתאוששת במהירות גדולה יותר מרוב כלכלות ה-OECD, ארה"ב ממשיכה להיות יעד העסקים המוביל. המדיניות המעודדת יוזמה פרטית ותחרות היא פתוחה ושקופה והמגבלות מצומצמות. שוק העבודה גמיש ורמת התשתיות יציבה, אם כי השקעה רבה יותר דרושה בכמה תחומים, בעיקר כבישים וגשרים. ארה"ב מדורגת 7 בעולם, אחרי קנדה המדורגת 4.

באמריקה הלטינית, צ'ילה בולטת בסביבה המצוינת שלה לעסקים (13 בעולם), ובקו אחד עם כלכלות מפותחות בצפון אמריקה ובאירופה. מפער מצ'ילה, מקסיקו מדורגת 32, קוסטה ריקה 40 וברזיל 43 בעוד רוב מדינות אמריקה הלטינית מדורגת הרבה יותר נמוך – ארגנטינה 70, אקוודור 71, קובה 78 וונצואלה 82.

המזרח התיכון ואפריקה – גם באיזור זה יש מדינות המדורגות בראש הטבלה ואחרות שבתחתיתה. מצרים, לאחר המהפכה והחלפת השלטון חוותה הרעה בתנאים לעסקים, וירדה 6 מקומות ל-68. בדומה, בחריין ואלג'יריה לא הצליחו לשפר את מיקומן, ואילו לוב דווקא התחזקה במקום אחד ל-79.

בין 17 מדינות האזור המדורגות, מדינות המפרץ וישראל הן שמציגות את הביצועים הטובים ביותר. ישראל היא המדינה המזרח תיכונית המדורגת גבוה ביותר (20 בדירוג העולמי) עם עלייה של 3 מקומות בדירוג, ואחריה קטאר (21) מה שמשקף את הפריחה הכלכלית והשיפור הצפוי בתשתיות במדינה לקראת אירוח מונדיאל 2022.

מאמרים קשורים: הערים היקרות ביותר לעסקים  | נסיעות אנשי העסקים בעולם שוות 50 מיליארד דולר. לאן הם נוסעים? | מיתוג פלורידה: אקלים מושלם לעסקים | איזו עיר מציעה את התנאים הטובים ביותר לעסקים? ואיזו תציע בעתיד? | תתעוררו העולם השתנה! מדינות וערים שלא יבינו יישארו מאחור

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s